Rok 2022 ve světě whisky

Rok 2022 je pomalu za námi. Je tedy ideální čas ohlédnout se za uplynulým rokem a připomenout si, co se ve světě whisky událo. Končící rok byl ve znamení války, inflace a končícího (snad) covidu. Nesl se ale i ve znamení nových palíren a dalšího rozmachu české whisky. Pojďme se tedy podívat, jaký byl rok 2022 ve světě whisky a na stránkách PoznejWhisky.cz.

Rok 2022

Leden

Začátek roku se ještě nesl ve znamení pandemie covidu. Pomalu jsme najížděli na vlnu varianty Omicron, ale nikoho to už moc nevzrušovalo. Naopak jsme všichni vyhlíželi konec pandemie a po několika letech zase klidný a pohodový rok. My jsme navštívili palírnu Radlík, kde jsme ochutnali zárodky jejich whisky, vyzpovídali jsme Juru Omelku z palírny Tōsh a představili otce japonské whisky Masataku Taketsuru. Také jsme spustili e-mailový odběr novinek, díky kterému už vám neuteče ani článek.

Palírna Lochlea vydala svou odloženou inaugurační whisky a palírna Ardbeg představila whisky Fermutation.

Články
Přihlašte se k odběru novinek
Jura Omelka a novinky v palírně Tōsh
Osobnosti světa whisky – Masataka Taketsuru

Recenze
Gold Cock 20 Year Old
Dalmore Cigar Malt Reserve
Michter’s US*1 American Whiskey
Michter’s US*1 Kentucky Straight Rye


Únor

Během února dosáhli počty nakažených nevídaných počtů, ale na zaplnění nemocnic se to naštěstí výrazněji neprojevilo. S prvními dopady ruských raket na ukrajinská města pak koronavirus jako by zmizel. To, že válka opět po letech zavítala do Evropy šokovalo mnohé z nás. A to jsme nevěděli, co ještě přijde. Ve skromné aukce jedné láhve whisky na podporu Ukrajiny se projevila naše potřeba alespoň trochu pomoci. To co z toho vzniklo mne ani po necelém roce nepřestává udivovat. Více o tom v březnové části.

My jsme měli možnost v únoru zažívat i veselejší věci, jako například setkání členů Svach’s Old Well WhiskyClubu a představení další whisky z řady Páni z Růže. Petr nás vzal na návštěvu americké palírny WhistlePig a já zase do české palírny Prádlo (snad se té whisky už v příštím roce opravdu dočkáme). Také jsme si pro vás připravili výběr zajímavých whisky do 500,-.

Články
WhistlePig – americké palírny
Palírna Prádlo, to není jen whisky Hammerhead
Pět whisky pro začátečníky do 500,-
Dobročinná aukce whisky komunity na podporu Ukrajiny

Recenze
Highland Park 14 Year Old Loyalty of the Wolf
Tomatin Cask Strength
WhistlePig 15 Years Straight Rye Whiskey


Březen

Na začátku března vyvrcholila naše dobročinná aukce, do které jste nakonec darovali 21 lahví whisky a díky tomu se nám povedlo vybrat neuvěřitelných 106 000,-. Opět se projevilo, jaká česká whisky komunita je. Všichni, co láhev do aukce přislíbili, ji opravdu poslali a všichni co láhev vydražili, ji zaplatili. Nebyl jediný problém. Ještě jednou vám všem moc děkuji. A co dalšího se dělo na stránkách? Petr se nejdříve věnoval tématu whisky, co není tak úplně whisky a poté vás vzal na prohlídku americké palírny Woodford Reserve. Já pak byl poctěn pozváním do Whisky Essence, prvního českého podcastu o whisky. Také jsme představili mapu skotských palíren.

A co se dělo ve Skotsku? V palírně Rosebank nainstalovali nové kotle a palírně Wolfcraig neschválili plány. Naopak palírně Bladnoch se dařilo a představila svou první kouřovou whisky.

Články
Dobročinná aukce whisky komunity na podporu Ukrajiny
Když whiskey není tak úplně whiskey
Americká palírna Woodford Reserve
PoznejWhisky bude hostem ve Whisky Essence
Palírna Craigellachie
Mapa skotských palíren

Recenze
Gold Cock 2016 Peated Springbank Cask Finish
Svach’s Old Well Whisky Silver Rose


Duben

Duben se nesl ve znamení Whisky Festivalu na Malé Morávce, kterého jsem se poprvé osobně zúčastnil. Přítomen byl i Petr, který si připravil masterclass na téma americké žitné whiskey. Myslím, že celou řadu lidí vzorky příjemně překvapily. Spolu s reportáží z této skvělé akce na stránkách vyšel i profil legendárního Billyho Walkera.

A když už jsme u Billyho Walkera, palírna GlenAllachie rozšířila základní řadu o novou 8letou whisky. Palírna Ben Nevis vydala novou NAS whisky Coire Leis. Do Důchodu odešel dlouholetý distillery manager palíren GlenDronachBenriach a Glenglassaugh Alan McConnochie a naopak v palírně Lagavulin byl jmenován nový distillery manager Jordan Paisley.

Články
Osobnosti světa whisky – Billy Walker
Whisky festival – přijít, vypít, užít si to

Recenze
Craigellachie 13 Year Old
Glenmorangie A Tale of Winter
Woodford Reserve Double Oaked

Morávka zahájení
Slavnostní zahájení Whisky Festivalu

Květen

V květnu už bylo jasné, že Rusko na Ukrajině nečeká žádné lehké vítězství. Covid přestal být téma, naopak se začínala zvyšovat inflace a náznaky potenciální hospodářské krize se hromadily. My jsme na stránkách vyzpovídali Míšu Tesařovou a navštívili palírnu Fettercairn. Petr nám pak vyprávěl příběh Jamese C. Crowa, otce moderního bourbonu. Vytvořili jsme také samostatnou stránku palírny Svach. V budoucnu chceme vytvořit podobné stránky pro všechny české palírny.

V aukčním domě Lyon & Turnball se dražila největší láhev skotské whisky na světě nazvaná Intrepid. Je vysoká 180 cm a obsahuje 311 litrů 32leté single malt whisky z palírny Macallan. Trebitsch a Tomáš Dyntar představili po svém rozchodu nové whisky. Rumunský producent alkoholu a vína, představil první rumunskou single malt whisky nazvanou Carpathian. A v USA se začala řešit definice american single malt whiskey.

Články
Míša Tesařová – od „bublinek“ k whisky
Palírna Fettercairn
James C. Crow – otec moderního bourbonu
Palírna Svach

Recenze
Laphroaig Quarter Cask
Isle of Raasay Hebridean R-02


Červen

Léto už klepalo na dveře a blížil se čas cestování a výletů. Výroba whisky u nás zažívá velký rozmach a spousta českých palíren to s whisky zkouší. Připravili jsme proto pro vás článek o palírnách, od kterých v následujících letech můžeme čekat první whisky. Aktualizovali jsme i naši mapu českých palíren, aby se vám v létě lépe cestovalo. Také jsme si představili zakladatele značky Ballantine’s.

Rudolf Jelínek představil svou první žitnou whisky Gold Cock Rye. Palírna Tōsh vydala novou limitovanou edici whisky King Barley, palírna Bowmore vydala unikátní whisky ve spolupráci s Aston Martin a palírna Bladnoch představila svou nejstarší whisky.

Články
Česká whisky – noví hráči
George Ballantine – osobnosti světa whisky
Vy a americká whiskey – vyhodnocení dotazníku

Recenze
Trebitsch Porto Finish
GlenDronach Traditionally Peated


Červenec

V červenci jsme si dali od stránek chvilku klid. Tedy takový byl původní plán, ale Velká letní soutěž, která začátkem července začala a probíhala celé prázdniny nám vzala více času, než jsme původně mysleli. Dle ohlasů se ale soutěž líbila, tak něco vymyslíme i příští rok (pravděpodobně). Určitě ale v menším měřítku (těžko) :-). Kromě zapeklitých soutěžních otázek jste se na PoznejWhisky.cz mohli přečíst rozhovor s Tomášem Dyntarem o nové třebíčské whisky.

Mladá palírna Lochlea vydala svou první základní whisky Our Barley. Palírna Ardbeg prodala rekordní sud své whisky. Palírna GlenAllachie připravila druhou whisky edice 50th Anniversary na počest Billyho Walkera a Glenmorangie představila nový design své whisky.

Články
Velká letní soutěž
Tomáš Dyntar a Original Trebic Whisky

Recenze
Bruichladdich The Classic Laddie


Srpen

V srpnu se konalo již tradiční víkendové setkání whiskařů na Svachovce. Při této příležitosti byla představená limitovaná edice Drunk Cats are Already Home. Na stránkách jste mohli navštívit skotskou palírnu Tamnavulin a americkou Wild Turkey. K ní Petr přidal i speciální troj-recenzi. Na konci srpna jsme pak vyhlásili vítěze naší Velké letní soutěže. Díky všem účastníkům i našim sponzorům, bez jejichž cen by to nebylo ono.

Palírna Talisker představila novou whisky Surge určenou pro bezcelní zóny. Palírna Lagg přichystala trojici inauguračních whisky a palírna Macallan ukázala prototyp whisky Horizon.

Články
Velká letní soutěž – vyhlášení výherců
Palírna Tamnavulin
Americká palírna Wild Turkey

Recenze
GlenAllachie 8 Year Old
Glenmorangie 18 Year Old Extremely Rare
Wild Turkey Rye
Wild Turkey 101 Bourbon
Wild Turkey Rare Breed

Svachovka
Svachovka, domov palírny Svach

Září

Děti opět zamířily do školek a škol a my se naplno vrátili k naším klávesnicím. Představili jsme si dvě osobnosti světa whisk(e)y. Ze Skotska to byl Bill Lumsden a z USA pak otec bourbonu Elijah Craig. Petr vás také vzal na prohlídku americké palírny High West a já se Kuby Gottwalda vyptal na první ročník Pálenka Festu a přidružené soutěže Pálenka Roku.

Palírna Ardbeg představila komiks Planet Ardbeg. Známý brněnský Bar, který neexistuje slavil 10. narozeniny a při této příležitosti představil vlastní limitovanou edici whisky. Billy Walker vydal poslední whisky ze své výroční trilogie a palírna Glenmorangie vyprávěla příběh lesa.

Články
S Jakubem Gottwaldem o Pálenka festu a Pálence roku
Bill Lumsden – osobnosti světa whisky
Elijah Craig – „otec“ bourbonu
High West Distillery

Recenze
Knappogue Castle 16 Year Old
Highland Park 16 Year Old
Highland Park Cask Strength
Highland Park Valfather


Říjen

Na začátku října s v Praze konal již zmiňovaný Pálenka Fest a také soutěž Pálenka roku. V kategorii whisky získala první a třetí místo palírna Svach se svou Svach’s Old Well Whisky Bourbon and Sherry Barrels a Svach’s Old Well Whisky Bourbon and Pineau des Charentes Barrels. Druhý pak byl Rudolf Jelínek s 10letou whisky Goldcock. V kategorii new make se na první místě umístily Zámecké sady Chrámce, kde si svou whisky nechává pálit pivovar Bernard. Na konci měsíce se pak v Hulíně konal již druhý ročník Dne whisky.

Petr, náš odborník na americkou whiskey a barovou kulturu ;-), byl hostem podcastu Whisky Essence. Zámecká palírna Blatná vydala novou 5letou whisky Martin’s Barrel. Z palírny Bruichladdich přišla již 13. edice whisky Octomore. Irský Jameson přidal do základní řady novou single pot still whiskey.

Články
Petr Gavlík ve Whisky Essence
Palírna Knockando
Evan Williams – první master distiller Kentucky?

Recenze
Bowmore 18yo Deep & Complex
Ledaig Sinclair Series Rioja Cask Finish
Ledaig 10 Year Old
Ledaig 18 Year Old
Gordon & MacPhail Ledaig 12 Year Old Discovery
High West Bourbon
High West Campfire
High West Rendezvous Rye


Listopad

Celým podzimem nás provázely stále rostoucí inflace, kterou z velké míry táhly zvyšující se ceny energií. Část občanů vyšla do ulic, aby vyjádřili svou nespokojenost. Na to mají jistě právo. Ve výsledku šlo však z větší části o svoloč, která slepě papouškovala ruskou propagandu. Smutné. My jsme na stránkách vytvořili rozcestník pro naši rubriku Osobnosti světa whisky a dali dohromady výběr deseti zajímavých whisky, které můžete sehnat do 1000,-. Petr vám pak představil značku Jack Daniel’s.

Palírna Svach připravila limitovanou edici 5leté Svach’s Old Well Whisky Honeywine Oak Barrel Finish. Jedná se o první whisky z této české palírny s udáním věku. Palírna Bruichladdich představila již 10. edici whisky Black Art. Palírna Macallan se rozhodla oslavit život Janet Harbison, známé jako Nettie, v povedeném krátkém filmu.

Články
Osobnosti světa whisky
10 whisky do 1 000,- co stojí za ochutnání
Jack Daniel’s

Recenze
Martin’s Barrel 5 Year Old
Kilchoman Loch Gorm
Jack Daniel’s Old No. 7
Jack Daniel’s Single Barrel Select
Jack Daniel’s Bonded
Jack Daniel’s Triple Mash


Prosinec

A máme tu poslední měsíc tohoto neklidného roku, který však přinesl i mnoho radosti. Například crowfundingová kampaň české stolní hry Whisky Game uspěla a my se tak můžeme těšit, až si jí doma zahrajeme. A finále mistrovství světa nabídlo opravdu strhující podívanou. Poslední tři měsíce roku jsem musel řešit spoustu newhiskových věcí a na PoznejWhisky.cz tak nebylo tolik času a energie kolik bych chtěl. Do nového roku jsem však odhodlaný vstoupit pln síly a smělých plánů. Mějte hezký rok 2023.

Články
Palírna Loch Lomond
Americká palírna MGPI (Ross & Squibb)

Recenze
Michel Couvreur Intravaganza
Michel Couvreur Overaged
Michel Couvreur Overaged CS
Michel Couvreur Special Vatting

A to je všechno. Takový byl rok 2022 ve světě whisky a na stránkách PoznejWhisky.cz. Celkem 149 článků. Z toho 21 Whiskey novinek z USA, 44 Whisky týdeníků a 44 zrecenzovaných whisk(e)y. Doufám, že jste si ho užili jak ve reálném životě, tak i u nás. A jaký byl váš whisky rok? Jaké zajímavosti jste ochutnali? Co zajímavého jste viděli? Podělte se s námi v komentářích.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jára K.
1 rok před

Byl to pěkný rok na těchto stránkách a už se těším co nám připraví ten nacházející