Recenze Woodford Reserve Double Oaked

Dnes se už tradičně s odstupem dvou týdnů podíváme na jedno plnění z palírny, jíž jsme dali prostor před čtrnácti dny. Zůstáváme tedy stále v Kentucky, v domově bourbonového průmyslu. S historií, ale i současností, v mnoha ohledech zajímavé a jedinečné palírny Woodford Reserve jsme se již seznámili, nezbývá než vybrat láhev z její produkce.

Jsem si jistý, že s klasickým plněním Distiller’s Select měla tu čest většina z nás. Ať už to bylo skutečným ochutnáním tohoto bourbonu nebo jen letmým pohledem na láhev, jež stála nehnutě na poličce v obchodě, jedná se o známý a dnes již klasický bourbon za velmi přijatelnou cenu. My však dnes uděláme krůček dál a vybereme z produkce palírny plnění, které stojí o pár stokorun více, Double Oaked. Jde stále o skvělý poměr cena/výkon, jako je tomu u základního bourbonu palírny, nebo to už za ty peníze nestojí?

Mashbill tohoto bourbonu obsahuje 72% kukuřice, 18% žita a 10% ječmene. Zrání je pak dvojí. Nejdříve zraje v klasických nových vypálených sudech z amerického dubu. Po určitém čase je bourbon přemístěn do dalších panenských sudů, které jsou před naplněním toastovány a lehce vypáleny. Toto dvojí zrání by mělo v bourbonu zesílit některé tóny, především vanilku, karamel, koření nebo dřevo. Je tomu tak ale i ve skutečnosti?

Aroma mě vcelku zaskočilo, a to proto, že jsem čekal daleko větší úder dřeva. Ten se však nekonal. Dřevo mě na nose jen lehce pohladilo, mnohem dominantnější byly vůně sladké, především vanilka a marshmallows. Z toho, jak bourbon působil na nose, jsem zůstal v rozpacích a nemohl se dlouho rozhodnout, jestli mi to vlastně „voní“. Nezbývalo než ochutnat. Po ochutnání už jsem byl tomuto bourbonu více nakloněn. Sladkost vanilky zůstává, ale je krásně doplněna tóny dřeva. Pod tím vším vystupují tu tóny kůže, tu tóny sušeného ovoce nebo karamelu. Vlastně v tomto bourbonu najdete ty typické bourbonové vůně a chutě, po ochutnání ale vše působí plnějším a vyzrálejším dojmem, než je tomu např. u základního plnění Distiller’s Select. Právě to, i když se jedná o dobrý bourbon, by působilo vedle plnění Double Oaked mnohem plošším a nevyzrálým dojmem. Středně dlouhý závěr je příjemně hřejivý s vystupujícími tóny dubového dřeva, kůže, koření a tmavé čokolády.


Recenze Woodford Reserve Double Oaked

Whisky: Woodford Reserve Double Oaked (Whiskybase)
Palírna: Woodford Reserve Distillery
Region: Kentucky, USA
Věk: NAS (spekuluje se o 6 letech prvotního zrání a 6-12 měsících druhotného)
ABV: 43,2%
Cena: 0,7l od cca 1300 Kč

Barva: tmavě jantarová
Vůně: dominantní tóny vanilky nebo marshmallows, dřevo pouze decentně
Chuť: sladkost vanilky doplněná dřevem a tóny kůže, sušeného ovoce nebo karamelu
Dozvuk: středně dlouhý s tóny dubového dřeva, kůže, koření a tmavé čokolády

Hodnocení: 86 %


Recenze dnešního bourbonu byla zpočátku kostrbatá, možná lépe řečeno rozpačitá. K plnění Double Oaked jsem přistupoval s určitými očekáváními (což nebylo dobře), protože základní plnění palírny Woodford Reserve, Distiller’s Select, jsem ochutnal několikrát. Ke každé whisky, stejně jako k bourbonu, však nepatří jen aroma, ale i chuť, závěr a další atributy. Po jejich zkompletování už byla recenze snazší a povedlo se mi od původních očekávání oprostit.

Pokud nemáte plnění Distiller’s Select ochutnáno, určitě neuděláte chybu, když to napravíte. Mým doporučením je ale učinit tak předtím, než byste degustovali plnění Double Oaked. To je totiž oproti základnímu plnění skutečně už někde jinde. Zaměřme se však pouze na hodnocené plnění.

Za pořizovací cenu jde v rámci produkce z USA o příjemné pití, už poněkud vrstevnaté, i když bych osobně čekal ještě intenzivnější projev dřeva. Aroma i chuť sice nejsou monotónní, zároveň jsou ale vcelku jednoduše rozpoznatelné a zesílená především sladká linka by mohla leckterému pijanovi vadit.

Dlouho jsem tak přemýšlel, jak vlastně tento bourbon ohodnotit. V rámci srovnání se základním plněním totiž obstojí na výbornou. Až mě nejednou napadlo, že by vlastně recenzované plnění bylo samo o sobě opravdu dobrým a šmrncovním základním plněním. Tím však není. Bourbon je to sice už komplexnější, ale v zásadě stále jednoduchý, a pokud mám hodnotit konkrétní plnění bez srovnávání s čímkoliv jiným, musím i přes jistou míru spokojenosti ohodnotit plnění Double Oaked 86% (americkou whiskey hodnotím na stupnici od 50% do 100%).

Cheers!

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 0 Hodnocení: 0]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments