Týdeník #8/24 – hurá na prázdniny

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v poslední době ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Glenmorangie připravila přírodní whisky. Palírna Tomatin oživuje značku míchané whisky. Palírna Fettercairn slaví 200 let od svého založení. Palírna Bladnoch vydává limitovanou edici The Wave. Anglická palírna Bimber rozšiřuje řadu Spirit of the Undeground a palírna Benromach zase řadu Contrasts. Palírna Laphroaig se bude rozšiřovat a v palírně Benbecula začala výroba.

Glenmorangie Dr Bill Lumsden x Azuma Makoto 23 Years Old

Glenmorangie Dr Bill Lumsden x Azuma Makoto 23 Years Old

Pro svou nejnovější limitovanou edici se Bill Lumsden spojil s japonským umělcem Azumou Makoto a společně vytvořili whisky, inspirovanou japonským principem shinra bansho, který reprezentuje veškerou přírodu.

Nová whisky Glenmorangie Dr Bill Lumsden x Azuma Makoto 23 Years Old zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po bílém víně Chardonnay z francouzské apelace Meursault. Jedná se o první whisky Glenmorangie, která tento druh sudů využila. Stočena byla s obsahem alkoholu 46 %.

Whisky je již dostupná na vybraných trzích za 1 050 £.


Tomatin Antiquary

Tomatin Antiquary

Antiquary je jedna z nejstarších značek skotské whisky, jejíž začátky sahají až do roku 1888. Značku v roce 1996 získala palírna Tomatin, která ji nyní oživuje trojicí nových stáčení.

Whisky ve věku 15, 21 a 30 let tvoří kombinace single malt whisky z oblastí Speyside a Highland, spolu s obilnou whisky z Lowland. Pro dozrávání whisky pak byly použity sudy po červeném víně z Bordeaux (15yo), po portském (21yo) a po sherry (30yo). Všechny byly nakonec stočeny s obsahem alkoholu 40 %.

Whisky je dostupná na stránkách palírny Tomatin, na Amazonu a u vybraných prodejců. Cena je 45 £, 100 £ a 275 £.


Fettercairn Anniversary Collection

200 let už je věru úctyhodný věk. Není proto divu, že se palírna Fettercairn rozhodla své kulaté výročí oslavit něčím speciálním. Jedná se o kolekci šesti single malt whisky, jejichž celkový věk je 200 let.

Fettercairn Anniversary Collection

Nejstarším stáčením je 60letá whisky z roku 1964, kdy se narodil manažer palírny Stewart Walker. 49letá whisky byla vypálená v roce 1973, kdy byl v palírně postaven poslední warehouse. 35leté stáčení bylo destilováno v roce, kdy odešel do důchodu Douglas Cooper, nejdéle pracující manažer palírny Fettercairn. Dále v kolekci naleznete stáčení ve věku 28, 25 a 3 roky.

Celkem bylo vytvořeno 10 setů, které půjdou do prodeje v září tohoto roku. Cena je 100 000 £.


Krátké zprávy

Bladnoch The Wave
Druhá whisky z Master Distiller’s Collection navazuje na stáčení Waterfall z roku 2024 (psali jsme zde). Tvoří ji whisky ze sudů po bourbon a whisky Waterfall dozrávající v sudech po sherry Oloroso. Stočená byla s obsahem alkoholu 53,8 %. 1 817 lahví s cenovkou 150 £.

Benromach Contrasts Virgin Oak
Nejnovější whisky z řady Contrasts (o předchozí jsme psali zde) je 10letá whisky, která zrála v nových sudech z amerického dubu. Stočená byla s obsahem alkoholu 46 % a bude vás stát 60 £.

Glengoyne Summer Solstice
Tato single cask whisky byla destilovaná v roce 2008 a zrála v sudu po bourbonu. Stočená byla s obsahem alkoholu 59 %. Jedná se o první stáčení z nové limitované řady. Celkem bylo vyrobeno 168 lahví, které jsou určeny pro členy klubu Glengoyne Family. Cena je 260 £.

Crown Royal single malt
Kanadská značka společnosti Diageo nastupuje na vlnu americké single malt whisky. Whisky byla vypálena v palírně Valleyfield a byla stočena s obsahem alkoholu 45 %. Cena je 55 dolarů.

Bimber Spirit of the Undeground

Bimber Spirit of the Undeground
Anglická palírna vydává už šestý batch whisky rozšiřující svou řadu věnovanou londýnskému metru (psali jsme zde). Nová čtveřice whisky v sudové síle dozrávala více než tři roky v sudu po sherry Moscatel, Fino či Marsala a reprezentuje stanice Oval, Stratford, Wembley Park a Wimbledon. Cena je 135 £ za láhev.

Benbecula produkuje whisky
Skotská palírna Benbecula (psali jsme zde) začala produkovat single malt whisky s cílem vyrobit ročně 350 000 litrů. Pro zrání whisky se zde budou využívat sudy po bourbonu a po sherry.

Stock Spirits postaví novou palírnu
Společnost Stock Spirits představila plány na stavbu nové palírny na hradě Inveraray ve Skotsku. Produkovat zde bude single malt whisky, kterou bude prodávat samostatně tak ji využije do míchané whisky Clan Campbell. Tuto značku získala minulý rok od Pernod Ricard.

Laphroaig se bude rozšiřovat
Palírna Laphroaig plánuje velké rozšíření, v rámci kterého mimo jiné dojde k navýšení počtu destilačních kotlů ze sedmi na jedenáct, instalaci 12 nových washbacků a renovaci návštěvnického centra.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments