Skotská whisky – mapa palíren

Skotsko je asi nejznámějším producentem whisky a skotská whisky se pro mnohé výrobce stala vzorem. První zmínka o whisky ve Skotsku pochází z roku 1494, kdy se v královských účetních knihách objevuje záznam “Eight bolls of malt to Friar John Cor wherewith to make aqua vitae“. V následujících staletích prošla skotská whisky řadou pádů a vzletů (více o historii skotské whisky si můžete přečíst zde). V současné době většinu skotského whisky průmyslu zaštiťuje Scotch Whisky Association, která hájí zájmy skotské whisky a pomáhá definovat pravidla pro její výrobu. Více o výrobě whisky si můžete přečíst v našem článku o výrobě whisky.

Skotské oblasti

Skotská whisky

Skotsko se rozděluje do pěti whisky oblastí, které do určité míry také definují charakter whisky zde vyráběné. Je však nutno podotknout, že hranice mezi oblastmi se často stírají. A není tak výjimkou nekouřová whisky z Islay (Bunnahabhain) či kouřová whisky ze Speyside (Benromach).

Na jihu, mezi Skotskou vysočinou a Anglií, se rozkládá oblast Lowland (nížina). Tato oblast byla v minulosti spíše zaměřena na obilnou a míchanou whisky. Sladová whisky z této oblasti je většinou lehká a jemná. Na sever se pak rozkládá Skotská vysočina, oblast Highland. Tento region pokrývá více než polovinu rozlohy Skotska, a tudíž i typický charakter místní whisky je těžko definovatelný. Najdete zde tak whisky různého charakteru. Součástí Highland jsou i ostrovy nacházející se na západě a severu Skotska (někdy jsou označovány jako samostatná oblast). Ve whisky z těchto ostrovů většinou ucítíte drsnou krásu místní přírody.

V oblasti řeky Spey pak najdete oblast Speyside, která je domovem skoro poloviny skotských palíren. Na palírnu tu tak leckdy narazíte na každém kroku. Whisky z této oblasti je spíše jemná s nádechem květin či ovoce. Je to také domov dvou nejprodávanějších single malt whisky na světě Glenfiddich a Glenlivet. Na jihozápadě Skotska pak najdete zbylé dva regiony. Ty jsou sice nejmenší, avšak významem se řadí mezi ty nejdůležitější. Campbeltown se nachází na poloostrově v okolí stejnojmenného města, které bylo kdysi označované jako hlavní světové město whisky. Nyní zde už fungují pouhé tři palírny, ale další jsou na cestě.

Kousek od Campbeltownu pak najdete ostrov Islay, kolébku rašelinných whisky. Tento ostrov, který tvoří samostatnou oblast, je domovem nejznámějších kouřových whisky.

Mapa skotských palíren

Campbeltown

Highland

Islay

Lowland

Speyside

Aberlour
Allt-A-Bhainne
Auchroisk
Aultmore
Ballindalloch
Balmenach
Balvenie
Benriach
Benrinnes
Benromach
Braeval
Cardhu
Cragganmore
Craigellachie
Dailuaine
Dalmunach
Dalwhinnie

Dufftown
GlenAllachie
Glenburgie
Glendullan
Glen Elgin
Glenfarclas
Glenfiddich
Glen Grant
Glen Keith
Glenlivet
Glenlossie
Glen Moray
Glenrothes
Glen Spey
Glentauchers
Inchgower
Kininvie

Knockando
Linkwood
Longmorn
Macallan
Mannochmore
Miltonduff
Mortlach
Roseisle
Speyburn
Speyside
Strathisla
Strathmill
Tamdhu
Tamnavulin
Tomintoul
Tormore