Skotské palírny #10 – Bruichladdich [brook•lad•dee]

Palírna Bruichladdich byla na březích Loch Indaal na ostrově Islay založena v roce 1881. Zpočátku se výroba slibně rozjížděla, ale po roce 1929 byla palírna několikrát odstavena. Poslední odstávka v roce 1994 se zdála být definitivní. Palírnu však v roce 2000 koupila nezávislá stáčírna Murray McDavid a začalo znovuzrození. V roce 2012 pak palírnu koupila společnost Rémy Cointreau.


Palírna Bruichladdich

Oblast: Islay
Založena: 1881
Majitel: Rémy Cointreau
Kapacita: 1,5 mil. litrů
Web: https://www.bruichladdich.com/


V palírně si velmi zakládají na původu ječmene. Jsou přesvědčeni, že místo, kde ječmen roste, se ve whisky projeví. Využívají proto výhradně skotský ječmen (50% pochází přímo z ostrova Islay) a experimentují také s jinými odrůdami či ječmenem pěstovaným organicky. Jejich cílem je vyrábět 100% Islay whisky.

Palírna disponuje šesti kvasnými káděmi, dvěma páry destilačních kotů a vlastní stáčecí linkou. V následujících letech také plánuje opět začít vlastní sladování. Využijí k tomu takzvané Saladin boxy. Důvodem je konzistence se stávajícím dodavatel sladu, který je využívá také.


Skotské palírny

Palírna Bruichladdich produkuje tři řady whisky. Nerašelinnou Bruichladdich, rašelinnou Port Charlotte a silně rašelinnou Octomore (jednu z nejvíce rašelinných whisky na světě). Na produkci palírny se řada Bruichladdich podílí 50%, Port Charlotte 40% a Octomore 10%.

Základní řadu v pravém slova smyslu tvoří pouze whisky Bruichladdich The Classic Ladie a 10letá Port Charlotte. Zbytek nabídky tvoří každoroční vydání limitovaných edic. V roce 2020 tak vyšla nová edice řady Octomore s pořadovým číslem 11.

Palírna Bruichladdich
Palírna Bruichladdich

Příště společně vyrazíme na sever skotské vysočiny do palírny Dalmore.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.