Skotské palírny #3 – Highland Park [hi•land park]

Domovem skotské palírny Highland Park jsou Orkneje. Oficiálně byla palírna založena v roce 1798. Před tím, však na statku fungovala ilegální palírna, jejíž majitel Magnus Eunson přes den pracoval jako kněz a v noci pálil a pašoval alkohol. Tento „temný původ“ palírny připomíná limitovaná edice Dark Origins.


Palírna Highland Park

Oblast: Islands (Orkney)
Založena: 1798
Majitel: The Edrington Group
Kapacita: 2,5 mil. litrů
Web: https://www.highlandparkwhisky.com/


Charakter whisky Highland Park hodně určuje rašelina použitá pro sušení sladu. Zdejší rašelina je, na rozdíl od rašeliny z Islay nebo jiných částí Skotska, z velké části tvořená vřesem. To dodává whisky lehčí rašelinnou chuť.

Palírna si 30% sladu vyrábí sama. Jedná se o nakouřený slad s koncentrací fenolů 30-40 ppm. Zbytek použitého sladu je nenakouřený od firmy Simpson’s.

V roce 2019 zavítalo do palírny 20 000 návštěvníků. Majitelé palírny navíc v centru Kirkwallu, hlavního města Orknejí, otevřeli tematický obchod s whisky Highland Park, jehož součástí je i galerie či výukové prostory.

Základní řadu palírny tvoří plnění 10leté (Viking Scars), 12leté (Viking Honour), 18leté (Viking Pride), 25leté, 30leté a 40leté. Na podzim 2020 přibyla do základní řady první edice NAS whisky v sudové síle Cask Strength Release No. 1.

Palírna Highland Park
entrance

Příště navštívíme Campbeltown a známou palírnu Springbank.


Skotské palírny


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.