Skotské palírny #37 – BenRiach [ben•ree•ack]

Palírnu BenRiach založil v roce 1897 John Duff, který rok předtím vybudoval také sousední palírnu Longmorn. Obě palírny poté propojil soukromou železniční tratí, po níž se mezi palírnami vozilo uhlí, ječmen, rašelina či sudy. Na obě palírny však záhy dolehl krach bratří Pattisonů a následná krize celého odvětví skotské whisky. John Duff tak byl nucen se v roce 1900 palíren vzdát. Obě přešly pod společnost Longmorn Distillers Co.. Zatím co však palírna Longmorn fungovala dále, palírna BenRiach byla uzavřena a sloužila sousední palírně jen jako sladovna a skladiště.


Palírna BenRiach

Oblast: Speyside
Založena: 1897
Majitel: BenRiach Distillery Company (Brown Forman)
Kapacita: 2,8 mil. litrů
Web:
https://www.benriachdistillery.com/


V tomto stavu palírna zůstala až do roku 1965, kdy palírnu BenRiach koupit Glenlivet. Produkce se opět rozjela a o několik let později se ke klasickému speyside stylu přidala i kouřová whisky. V roce 1978 palírnu kupuje společnost Sangram. Ta v palírně instaluje druhý pár destilačních kotlů a v roce 1994 vydává první single malt whisky BenRiach. V roce 2002 je však palírna opět odstavena a o dva roky později ji kupuje skupina investorů kolem Billyho Walkera. Právě toto převzetí znamenalo pro palírnu BenRiach nový začátek. Noví majitelé využili bohaté, až 40 let staré, zásoby whisky a vytvořili základní řadu single malt whisky BenRiach, stejně jako celou řadu limitovaných plnění.

Zatím poslední změna majitele proběhla v roce 2016, kdy palírnu koupila společnost Brown Forman. Spolu s touto změnou se v roce 2017 chopila kormidla produkce whisky Rachel Barrie, která se tak stala master blender palírny BenRiach.


Skotské palírny


Palírna je vybavena dvěma páry destilačních kotlů. V roce 2019 její produkce činila 1,8 milionů alkoholu. Část z toho tvořil destilát ze sladu nakouřeného na 35 ppm a část destilátu byla třikrát destilovaná. Palírna nemá návštěvnické centrum. Lze si však domluvit exkurzi a něco pokoupit v malém krámku.

Základní řadu palírny tvoří dvě NAS whisky Heart of Speyside a Cask Strength a dále pak 10letá, 12letá, 21letá, 25letá a 35letá whisky. Rašelinou produkci reprezentuje whisky Birnie Moss,  10letá Curiositas, 21letá Temporis a 30letá Authenticus. V bezcelních zónách pak můžete zakoupit 10letou whisky BenRiach Triple Distilled.

Palírna BenRiach
Palírna BenRiach

I příště zůstaneme v oblasti Speyside. Posuneme se jen o kousek dál do palírny Longmorn.


Čtěte také:

3 komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.