Týdeník #5/24 – měsíční nálož novinek

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu měsíci ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Brněnský Whisky Shop stočil svou whisky. Palírna Kilchoman přidává whisky do své základní řady, stejně jako palírna Glenmorangie. Palírna Strathearn představila svou novou whisky a Ardbeg Spectacular nás vezme do cirkusu. Dále tu máme celou řadu nových whisky ze všech koutů světa a pár informací o nových palírnách.

Old Well The Whisky Shop Cabernet Sauvignon

Old Well The Whisky Shop Cabernet Sauvignon

Psal se duben roku 2020 když Radek a Vláďa z brněnského Whisky shopu koupili v jihočeské palírně Svach 190 litrový sud po bourbonu, ve kterém již dva roky zrála kouřová whisky. Nyní, u příležitosti oslav 20 let od založení The Whisky Shopu, jde tato whisky do lahví.

Old Well The Whisky Shop Cabernet Sauvignon je 6letá single cask whisky, která nejdříve zrála v sudu po bourbonu a poté dozrávala v sudu po francouzském víně z Bordeaux. Whisky byla stočena ve dvou variantách. V sudové síle s obsahem alkoholu 59,3 % a lehce naředěná verze s obsahem alkoholu 50 %.

Celkem bylo stočeno ručně 200 číslovaných lahví v sudové síle a neurčité množství ředěné varianty. Obě whisky můžete zakoupit zde, na e-shopu The Whisky Shopu.


Kilchoman Batch Strength

Kilchoman Batch Strength

V těchto dnes vychází letošní edice whisky Kilchoman Loch Gorm. Ke konci dubna, ale palírna představila ještě jednu novinku, která se zařadí do základní řady palírny.

Kilchoman Batch Strength je whisky bez udání věku, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu, sherry Oloroso a po červeném víně. Jak už název napovídá, je nalahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 57 %. Whisky vám nabídne tóny třešní, vřesu a rašelinného kouře.

Whisky bude dostupná v průběhu dubna a bude vás stát 76 £.


Strathearn Single Malt

Strathearn Single Malt

Nezávislý bottler Douglas Laing & Co je známý především produkcí míchané whisky Big Peat a další „oblastních“ blendů. V roce 2019 však společnost zakoupila palírnu Strathearn a nyní vydává svou první whisky.

Pro Strathearn Single Malt whisky bylo použito 32 sudů po bourbonu, sherry i nových sudů. Část z nich byla naplněna ještě pod bývalým majitelem, část z nich už obsahuje destilát vytvořený pod taktovkou Douglas Laing. Whisky s obsahem alkoholu 50 % vám nabídne tóny medu, sušených meruněk a koření.

Whisky je dostupná již nyní s cenovkou 85 £.


Glenmorangie Triple Cask Reserve

Glenmorangie Triple Cask Reserve

Ke konci loňského roku představila palírna Glenmorangie nový image své 18leté whisky (psali jsme zde). Teď se základní řada palírny rozroste o nové stáčení.

Nová whisky Glenmorangie Triple Cask Reserve zrála v kombinaci sudů po bourbonu, po žitné whisky a v nových vypálených sudech. Stočená byla s obsahem alkoholu 40 % a můžete v ní cítit tóny skořice, muškátového oříšku a hřebíčku.

Whisky se postupně dostává na evropské trhy s cenovkou 33 £.


Torabhaig Cnoc Na Mòine

Torabhaig Cnoc Na Mòine

Relativně mladá palírna z ostrova Skye představila na začátku roku 2021 svou první whisky (psali jsme zde). Jednalo se zároveň o první whisky z řady Legacy Series. Druhá whisky z této řady se objevila nedlouho poté (psali jsme zde). Na třetí stáčení jsme si pak museli počkat až do teď.

Torabhaig Legacy Series Cnoc Na Mòine je NAS whisky vyrobená z nakouřeného sladu, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry Oloroso a Pedro Ximénez. Stočena byla s obsahem alkoholu 46 % a jedná se o první vydanou whisky z této palírny, která zrála v sudech po sherry.

Tato whisky zachycuje další krok na cestě za 10letým stáčením, které má přijít v roce 2028. Celkem jí bylo vyrobeno 90 000 lahví s cenovkou 58 £.


Krátké zprávy

InchDairnie Sample Room
Nová limitovaná edice palírny InchDairnie se skládá ze single malt whisky Pitkevy (58,5 % abv.) a blended whisky Balgonie (58,4 % abv.) a Leven (58,2 % abv.). Cílem je ukázat experimentální stránku této palírny. Cena za jednu láhev (500 ml) je 59 £.

Liathmor blended Scotch
Familia Torres, španělský producent brandy a vína, představil svou novou značku skotské míchané whisky. Lehkou whisky tvoří směs whisky ze Speyside (20 %) a obilných whisky (80 %). Obsah alkoholu 40 %.

Whiskyheroes
Nezávislý bottler Brave New Spirits představil novou řadu osmi single cask nebo small batch whisky. Whisky jsou ve věku 8 až 14 let a jedná se o jednu single grain a sedm single malt whisky z palíren jako jsou Linkwood, Annandale, Caol Ila či Blair Athol.

Bushmills 14 Year Old
Nový přírůstek do řady irských single malt whiskey z palírny Bushmills. Zrála v kombinaci first-fill a second-fill sudů po bourbonu a dozrávala v sudech po víně Malaga. Obsah alkoholu 40 %.

Bimber Shoulder of Giants
Anglická palírna představila novou řadu single cask whisky věnovaných největším myslitelům a inovátorům. Nová edice se skládá ze šesti stáčení, tři exkluzivně pro Polsko (Copernicus, Chopin, Curie) a tři pro Velkou Británii (Dickens, Newton, Shakespeare).

Suntory Kogei Collection
Japonská společnost House of Suntory představila novou kolekci určenou speciálně pro bezcelní zóny. Whisky Yamazaki Peated Malt Spanish Oak a Hakushu Peated Malt Spanish Oak jsou obě lahvované s obsahem alkoholu 43 %. Whisky jsou dostupné na vybraných letištích po celém světě.

Palírna Deerness
Orknejská palírna si zajistila financování ve výši 246 000 liber. Tato částka palírně umožní rozšíření a zahájení výroby whisky. Výroba by se měla rozeběhnout v létě. V současnosti palírna produkuje vodku, gin a kávový likér.

Nc’nean Huntress – Orchand Cobbler
Letošní edice whisky z řady Huntress (o předchozí jsme psali zde) zrála v kombinaci sudů po bourbonu (31 %), sherry Oloroso (3 %) a STR sudů po červeném víně (66 %). Obsah alkoholu 48,5 %. Celkem bylo vyrobeno 6 100 lahví a cena je 89 £.

Ardgowan Clydebuilt
Poslední dvě stáčení z řady míchaných whisky. Clydebuilt Anchorsmith a Clydebuilt Draughtsman jsou stočené s obsahem alkoholu 46 % a za každou zaplatíte 53 £.

Cabrach The Feering Early Harvest
Ačkoliv tato mladá palírna ze Speyside začne výrobu své whisky až v létě, už nyní představila svou první whisky. Jedná se o blend whisky ze čtyřech lokálních palíren. Obsah alkoholu 46 %, 6 000 lahví a 75 £.

Lerwick – první palírna na Shetlandech
V druhé polovině první roku se na Shetlandech otevře první palírna whisky. Bude se tak jednat o nejsevernější palírnu ve Velké Británii. Master distillerem je Ian Miller, který má více než 50leté zkušenosti ve whisky průmyslu.

Cù Bòcan Creation #6
Nejnovější limitovaná edice whisky Cù Bòcan z palírny Tomatin. Lehce nakouřenou whisky tvoří destilát ze sudů po sherry Pedro Ximénez a po jamajském rumu. Obsah alkoholu 46 % a cena 61,50 £.

Ardbeg Spectacular

Ardbeg Spectacular
Nová limitovaná edice u příležitosti Ardbeg Day zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po portském. Jedná se tak o první whisky z této palírny, která využila sudy po portském. Obsah alkoholu je 46 %. Dostupná je od 23. dubna s cenovkou 110 £.

Glen Scotia Campbeltown Malt Festival 2024
Letošní festivalová limitka je 9letá nenakouřená whisky, která nejdříve zrála ve first-fill sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudech po sherry Fino. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 56,2 % a cena je 65 £.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments