Palírna Glenmorangie

Palírna Glenmorangie byla založena v roce 1843 na farmě Morangie na Skotské vysočině. Na farmě už fungoval pivovar a nelegálně se zde pálilo již od roku 1738. Naplno se však palírna, kvůli nedostatku peněz, rozeběhla až roku 1887.


Výslovnost: glen•mor•run•jee
Oblast: Highland
Založena: 1843
Majitel: The Glenmorangie Co (Moët Hennessy)
Kapacita: 6,5 mil. litrů
Web: https://www.glenmorangie.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Glenmorangie


Destilační kotle palírny mají několik nej. Ve své době to byly první kotle vybavené parním ohřevem. Tyto kotle palírna získala z londýnské palírny ginu a dodnes jsou to nejvyšší kotle ze všech skotských palíren whisky. Právě rekordní výška těchto kotlů by měla whisky dodávat specifickou chuť. Stoupající alkoholové páry totiž musí urazit dlouho cestu, během které se zbavují nežádoucích příměsí. Na vrchol vysokého kotle se tak dostanou jen ty nejčistší páry. V Glenmorangie jsou také průkopníci v dozrávání v různých sudech. Už v roce 1994 se objevila jejich první single malt whisky dozrávající v sudech po portském. Glenmorangie je nyní čtvrtá nejprodávanější single malt whisky.

Na podzim roku 2021 v Glenmorangie dokončili stavbu nové inovativní palírny pojmenované Lighthouse. Nová palírna leží v srdci areálu palírny Glenmorangie a tvoří ji 20 metrů vysoký, prosklený still house. Ten je vybaven dvěma destilačními kotli, stejně vysokými jako jsou ty, ve stávající palírně. Tyto nové kotle jsou ale upraveny tak, že se dá měnit jejich výška, a tím ovlivňovat výsledný charakter destilátu. Součástí mnoha miliónové investice je i nová kamenná budova varny, kde bude prostor pro další experimenty. Nový Lighthouse byl projektován i s ohledem na ekologii. Většinu potřebné energie tak získává z bioplynu.

Základní řadu palírny tvoří NAS whisky Glenmorangie X, 10letá whisky Original a 18letá. Dále jsou v základní řadě tři whisky dozrávající v různých sudech. Lasanta (sherry sud), Quinta Ruban (sud po portském) a Nectar D’Or (sud po víně Sauternes). Trochu speciální je Signet bez udání věku. 20% této whisky tvoří whisky z „čokoládového“ sladu. Sladu, který se suší při vyšších teplotách.

V roce 2009 začala palírna vydávat edici Private Edition. Poslední přírůstkem do této edice byla Glenmorangie Allta.

Palírna Glenmorangie
Palírna Glenmorangie

Recenzované whisky:

Glenmorangie Allta
Glenmorangie Allta
Glenmorangie X
Glenmorangie X
Glenmorangie Quinta Ruban 14yo
Glenmorangie Quinta Ruban 14yo
Glenmorangie A Tale of Cake
Glenmorangie A Tale of Cake
Glenmorangie A Tale of Winter
Glenmorangie A Tale of Winter
Glenmorangie 18 Year Old Extremely Rare
Glenmorangie 18 Year Old Extremely Rare

Related Posts

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments