Recenze whisky Glenmorangie X

Aniž bych to nějak plánoval, whisky z palírny Glenmorangie zde patří mezi ty více recenzované. V minulosti jsme se zaměřili jak na základní řadu v podobě whisky Glenmorangie Quinta Ruban (recenze zde), tak na limitované edice Glenmorangie Allta (recenze zde) či Tale of Cake (recenze zde). Asi se není čemu divit. Palírna, v čele s Dr. Billem Lumsdenem, se nebojí zkoušet nové věci (a pak je pěkně marketingově prodat) a tak je stále co zkoušet. My se dnes podíváme na novou whisky, která se na pulty obchodů dostala letos v květnu a rozšířila základní řadu palírny Glenmorangie.

Glenmorangie X je NAS whisky, zrající v kombinaci sudů po bourbonu a nových vypálených sudech z amerického dubu. Je lahvovaná s obsahem alkoholu 40 %. Při vývoji této whisky se palírna spojila s nejlepšími barmany a pokusili se vytvořit whisky, speciálně určenou pro míchání v koktejlech. Jak se jim tento záměr podařil, vám neřeknu. V této recenzi se vám ale pokusím zprostředkovat, jak si whisky Glenmorangie X vede sama o sobě.


Recenze Glenmorangie X

Whisky: Glenmorangie X (Whiskybase)
Palírna: Glenmorangie
Region: Highlands
Věk: NAS
Síla: 40%
Sudy: ex-bourbon, nové vypálené
Koupit: kupte vzorek na DramRoom.cz

Vůně: ovoce, jablka, hrušky, angrešt, cereálie
Chuť: jemná, sladká
Dozvuk: střední s tóny čokolády

Hodnocení: 84 %


Made for mixing. Má smysl dělat recenzi na whisky, která je určená pro míchání  v koktejlech? Budu ji schopen náležitě ocenit, když mé zkušenosti s mícháním koktejlů jsou téměř nulové? Obstojí sama za sebe, jen ona, já a sklenička? Takové otázky se mi honily v hlavě, když jsem si naléval novou Glenmorangie X. Nakonec jsem si zvládl odpovědět jen na otázku poslední. Zbylé dvě jsou pak na vás vážení čtenáři. Ale konec filozofování, vezměme to hezky popořadě, jak se sluší a patří na řádnou recenzi.

Při prvním přičichnutí k nalité sklence mne zahalil sladký závoj ovoce. Ucítil jsem jablka, zralé hrušky či angrešt. Po chvilce, když si nos na tento prvotní nápor zvykl, se v pozadí objevily cereální a sladové tóny. Vůně byla výrazná a dokázala mě zaujmout. Chuť byla jemná a příjemná. Zpočátku sladká, postupně spíše kořenitá. V závěru se pak objevila čokoláda. Dopil jsem a už jsem měl chuť, dát si další lok. Dobrá, pitelná.

S novou whisky Glenmorangie X jsem byl spokojený. Když však teď o ní s krátkým odstupem přemýšlím, nevzpomínám si však na nic, co by mě nutilo koupit si láhev. Byla dobrá a pěkně sladěná, nicméně mi tam chyběl nějaký výraznější prvek, kterým by si mě zaháčkovala a utkvěla mi v paměti. To je ale asi, vzhledem k jejímu primárnímu určení v koktejlech, nakonec její plus. To musí zhodnotit povolanější. Odpověď na onu otázku z úvodu je tedy ano, Glenmorangie X obstojí i sama o sobě. Jen po ní nemůžete chtít, co vám nemůže dát.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr (PoznejWhisky)
2 let před

Honzo,
skvěle napsáno, nejde než s recenzí souhlasit. I když je primárně určena k míchání, dá se pít samotná a to teda velmi dobře.
A co se týče koktejlů, tak třeba v Highballech, kde ji kromě sody doplňuje nějaký jemnější cordial nebo čajová složka, je opravdu moc fajn.