Whisky týdeník 37/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Glenfiddich experimentuje s technologií NFT. Mladá palírna Clydeside představila svou inaugurační whisky. Jameson vydává speciální verzi whiskey Black Barrel. Anglická palírna Lakes připravila whisky Sequoia. Bowmore vydává speciální edici pro bezcelní zóny a nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Glenfiddich 1973 Armagnac Cask Finish a NFT

Glenfiddich 1973 Armagnac Cask Finish

Non-Fungible Token (NFT) čili nezaměnitelný token je transparentní digitální doklad o vlastnictví určité věci. Často se jedná o věci digitální, poslední dobou se však stále častěji využívá i jako doklad o vlastnictví věci fyzické. NFT využívá technologii blockchainu, známého ze světa kryptoměn. Takový token tak nejde padělat a můžete s ním dále obchodovat.

A právě této technologie využila palírna Glenfiddich při vydání speciální limitované edice 46leté whisky Glenfiddich 1973 Armagnac Cask Finish, která více jak 20 let zrála v sudech po Armaňaku. Pouhých 15 číslovaných lahví této whisky palírna nabídla přes novou platformu BlockBar.

A jak to celé funguje? Na stránkách BlockBar si zakoupíte token, reprezentující fyzickou láhev této whisky, které jsou uložené ve skladech BlockBaru. Zaplatíte za něj 18 000 $ nebo ekvivalent v digitální měně Etherium. Token bude sloužit jako potvrzení o vlastnictví a pravosti láhve. S tokenem můžete dál obchodovat, uložit si ho v digitální peněžence nebo si ho nechat vyměnit za fyzickou láhev.

Whisky se do prodeje dostala v úterý zde, na této adrese.


Clydeside Stobcross

Clydeside Stobcross

Mladá skotská palírna Clydeside byla v Glasgow založena roku 2017 a nyní vydává svou první whisky pojmenovanou Stobcross. Název odkazuje ke starověkému kříži, který ležel nedaleko palírny sídlící v ulici Stobcross Road.

Nová whisky Clydeside Stobcross zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Pro její výrobu byl použitý pouze skotský ječmen a voda z Loch Katrine. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Ve whisky ucítíte květinové tóny se sladkostí tropického ovoce.

Celkem bylo vyrobeno 18 000 lahví této whisky. Ta je nyní dostupná přímo v palírně nebo zde, v jejich e-shopu. Cena je 45 £. Do širší distribuce by se whisky měla dostat ke konci roku.


Jameson Black Barrel Proof

Jameson Black Barrel Proof

Irská společnost Irish Distillers, producent oblíbeného Jamesona, představil novou verzi známé whiskey Jameson Black Barrel.

Míchaná whiskey Jameson Black Barrel Proof v sobě kombinuje irskou pot still whiskey a grain whiskey, které zrály v kombinaci sudů po bourbonu, po sherry a v dvojitě vypálených bourbonových sudech. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 50 % a nebyla filtrovaná za studena. Ve whiskey můžete nalézt tóny vanilky, koření, karamelek a fondánu.

Whiskey bude dostupná na e-shopu jamesonwhiskey.com, ve vybraných irských obchodech a na letišti v Dublinu. Cena bude 60 €.


Lakes Sequoia

Lakes Sequoia

Mladá anglická palírna Lakes v roce 2019 představila řadu Whiskymaker’s Reserve. Aby se to nepletlo, vydává palírna ještě limitované whisky Whiskymaker’s Editions. V rámci této edice už vyšly whisky Colheita, Le Goûter, Bal Masque a Miramar. Teď se k nim připojí whisky nová.

Lakes Whiskymaker’s Editions Sequoia je NAS single malt whisky, pro jejíž zrání byly využity sudy po červeném víně z Kalifornie. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 53 % a nebyla filtrovaná za studena. Ve whisky ucítíte tóny čokolády, červených hroznů a sušeného ovoce.

Celkem bylo vyrobeno 4 300 lahví této whisky. 1 300 je určeno pouze pro Velkou Británii, zbytek by se měl dostat na mezinárodní trhy. Cena je 70 £.


Bowmore No Corners to Hide

Nejstarší palírna na Islay připravila limitovanou řadu whisky inspirovanou mýty a legendami z jejího domovského ostrova. Tato řada je výsledkem spolupráce master blendera palírny Bowmore Rona Welshe a grafického umělce Franka Quitelyho, který pracoval pro Marvel i DC Comics. Najdete v ní dvojici whisky ve věku 23 a 32 let.

Whisky Bowmore No Corners to Hide 23 Year Old zrála 21 let v sudech po bourbonu. Poslední dva roky pak dozrávala v sudech po maďarském tokajském víně Essencia. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 51,5 %. Ucítíte v ní tóny včelího vosku a kadidla.

Whisky Bowmore No Corners to Hide 32 Year Old zrála 30 let v sudech po bourbonu. Poslední dva roky pak také dozrávala v sudech po víně Essencia. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 47,3 %.

Bowmore No Corners to Hide

Obě whisky jsou určeny pro bezcelní zóny. Můžete tak například nalézt na letištích v Amsterdamu, Frankfurtu, Hamburku, Vídni, Dubaji a dalších.


Krátké zprávy

Whisky festival Malá Morávka
O víkendu proběhl na Malé Morávce další ročník oblíbeného Whisky festivalu. Tradičně byl také oznámen termín dalšího ročníku. Zakroužkujte si tedy v kalendářích pátek 22. dubna. Tentokrát doufám, že už se tam s vámi budu moci potkat.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Peto
2 let před

Vdaka za zaujimave info. Len poznamka, CLYDESIDE bohuzial zasiela len do UK.