Palírna Bowmore

Bowmore, nejstarší palírna na ostrově Islay, byla na břehu Loch Indaal založena v roce 1779. Založil obchodník John P. Simpson a její název v gaelštině znamená Velký útes. V roce 1837 palírnu koupili bratři německého původu William a James Mutterovi. Právě James zavedl v palírně celou řadu inovativních postupů. Dokonce měli malou parní loď, která ze skotské pevniny vozila ječmen a uhlí a do Glasgow whisky. Ekonomická krize a snížení poptávky po whisky donutili rodinu Mutterů palírnu v roce 1887 prodat Johnu Sherriffovi z Campeltownu. Ten palírnu Bowmore po 12 letech prodává, aby ji v roce 1925 opět koupil zpět. Během Druhé světové války byla výroba zastavena a palírna byla využívána pobřežním velitelstvím RAF. V roce 1980 navštívila palírnu královna Alžběta II.. Byla to její první navštívená skotská palírna. V roce 2014 se palírna dostává do vlastnictví společnosti Beam Suntory.


Palírna Bowmore

Výslovnost: bow•more
Oblast: Islay
Založena: 1779
Majitel: Beam Suntory
Kapacita: 2,15 mil. litrů
Web: https://www.bowmore.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Bowmore


Právě spojení s touto společností odstartovalo, před dvěma lety, v palírně velké změny. Nejen v základní řadě, ale také v edici pro duty free obchody. V té době také palírnu opustila Rachel Barrie, mistr blender v palírně Bowmore, Glen Garioch a Auchentoshan. Rachel se přesunula do společnosti BenRiach Distillers.

Tato palírna patří mezi těch pár skotských palíren majících vlastní sladovnu. Vlastní slad pokryje jejich spotřebu z 30%. Zbytek sladu odebírají od společnosti Simpson’s a s vlastním sladem ho míchají v poměru 1:3. Koncentrace fenolů ve sladu je 25 – 30 ppm.Vlastní slad, ale také poloha skladiště přispívají k charakteristické chuti whisky. Skladiště je obráceno k moři a vítr přináší slaný mořský vzduch přímo k sudům.

Palírna je vybavena osmi nerezovými záparovými káděmi, které byly původně používány v palírně Jura a dvěma páry destilačních kotlů. Palírna je také domovem nejstaršího skladiště whisky v celém Skotsku. Známý Vault No. 1 slouží svému účelu již více než 240 let.

Jak už bylo řečeno, palírna v posledních letech upravila své produktové řady. V základní řadě najdete whisky 12letou, 15letou (již bez jména Darkest), 18letou a 25letou. Novou řadu pro duty free obchody tvoří 10letá Dark and Intense, 15letá Golden and Elegant a 18letá Deep and Complex. Palírna také vydává oceňované edice velmi starých whisky. Mezi těmi vyčnívá Black Bowmore, která je na aukcích velmi ceněná.

Palírna Bowmore
Palírna Bowmore

Recenzované whisky:

Bowmore 15yo
Bowmore 15yo Golden & Elegant
Bowmore 18yo Deep & Complex
Bowmore 18yo Deep & Complex

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments