Recenze whisky Bowmore 18yo Deep & Complex

Nejstarší licencovanou palírnu na skotském ostrově Islay asi není třeba nijak dlouze představovat. Licenci získala palírna Bowmore již v roce 1779 a od té doby zde výroba whisky probíhá téměř bez přerušení. Jediná delší odstávka byla v průběhu Druhé světové války, kdy sloužila jako základna pobřežního velitelství RAF. Palírna ještě, jako jedna z mála, provozuje vlastní sladovnu, která její spotřebu pokryje z 30 %. Zbytek sladu odebírají od společnosti Simpson’s a s vlastním sladem ho míchají v poměru 1:3.

My se tentokrát podíváme na dalšího zástupce z řady určené pro bezcelní zóny. Tu tvoří 10letá whisky Dark & Intense, 15letá Golden & Elegant (kterou jsme již recenzovali zde) a dnes recenzovaná 18letá whisky Deep & Complex. Whisky zrála v kombinaci sudů po sherry Pedro Ximénez a Oloroso. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 43 %.


Bowmore 18yo Deep & Complex

Whisky: Bowmore 18yo Deep & Complex (Whiskybase)
Palírna: Bowmore
Region: Islay
Věk: 18yo
Síla: 43%
Sudy: sherry Pedro Ximénez a Oloroso
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: vlhká zem, lehký kouř, ovocná sladkost
Chuť: kouřová, sladká, kávová
Dozvuk: střední, kouřový

Hodnocení: 85 % (jak hodnotím)


Už to bude více jak rok, co jsem zde recenzoval 15letou whisky Bowmore určenou pro bezcelní zóny. Tenkrát mě moc nezaujala a já sliboval, že se brzy podíváme i na její starší sestřičku. Čas ale letí jak splašený a já se k 18letému plnění dostal až nyní. Tak si tedy pojďme nalít sklenku a odškrtnout si jeden z restů.

První, co z nalité sklenky ucítím, je taková sklepní zatuchlina nebo možná vlhká zem. Po chvilce se objeví sladší tóny a ovocná kyselost. Kouř je cítit spíše jen v pozadí. Po napití je už kouř cítit více. Whisky je sladká s tóny kávy. Dobře se pije a v puse mi zůstává příjemně kouřovo.

O whisky Bowmore se říká, že jí více sluší sudy po sherry než čistý bourbon. Za mě musím říci, že na tom něco bude. Jak mne předchozí 15leté bourbonové plnění zklamalo, whisky Bowmore Deep & Complex reputaci palírny vylepšila. Sice by jí slušel o trochu větší obsah alkoholu, jinak se ale jedná o povedenou a dobře pitelnou whisky.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 0 Hodnocení: 0]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pepa
1 rok před

Ahoj, ve vůni je cítit ovocná sladkost a ovocná kyselost, nejde o překlep?

Robert
1 rok před

Je to jedna z mých oblíbených z Islay. Přesně ten druh, u kterého máte chuť si po dopití hned nalít další dram 🙂