Recenze whisky Bowmore 15yo Golden & Elegant

Palírna Bowmore je nejstarší licencovanou palírnou na Islay a druhou nejstarší ve Skotsku. V roce 1779 ji založil obchodník John P. Simpson a v současné době je palírna v majetku společnosti Beam Suntory. Jediná delší odstávka postihla palírnu během Druhé světové války, kdy sloužila jako letecká základna pobřežního velitelství RAF. Palírna Bowmore vydala několik legendárních whisky v čele s Black Bowmore, která trhá aukční rekordy, či první skotské whisky dozrávající v sudech z japonského dubu mizunara.

V dnešní recenzi však ochutnáme něco trochu dostupnějšího. V roce 2017 společnost opustila Rachel Barrie (více o Rachel zde), která se v palírně Bowmore podílela na vývoji whisky. Po jejím odchodu palírna představila novou řadu whisky určenou pro bezcelní zóny. Tvoří ji 10letá Dark & Intense, 15letá Golden & Elegant a 18letá Deep & Complex. A právě na 15letou whisky Golden & Elegant se podíváme v dnešní recenzi. Whisky zrála ve first-fill sudech po bourbonu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 43 %. Byla barvená a filtrovaná za studena. Jelikož je toto stáčení určené pro travel retail, prodává se v lahvích o objemu 1 litr. Je tu recenze whisky Bowmore 15yo Golden & Elegant.


Recenze whisky Bowmore 15yo Golden & Elegant
Bowmore 15yo Golden & Elegant

Whisky: Bowmore 15yo Golden & Elegant
Palírna:
Bowmore
Region: Islay
Věk: 15yo
Síla: 46%
Sudy: first-fill bourbon and hogsheads

Vůně: lehký kouř, kyselé ovoce, švestky, badyán
Chuť: lehká kombinace sladkosti, slanosti a kouře
Dozvuk: střední, kouřový, nahořklý

Hodnocení: 78 %


Všechno mé dosavadní potkávání se s whisky Bowmore se neslo v tónech sherry. Ať už to byla 15letá Darkest, Laimrig či výtečný Devil Cask. Všechno to byly skvělé whisky. Když jsem tedy narazil v jednom nejmenovaném příhraničním obchodě na tuto whisky v akci, neváhal jsem (ještě jsem si k tomu vzal 18letou Deep & Complex, ale to je zas jiná recenze). Po prvních pár dramech jsem koupě trochu zalitoval. Pravda ale je, že jsem jí nikdy nevěnoval patřičnou pozornost. Dnes jsem se tedy rozhodl to napravit.

Po prvním přičichnutí mě whisky moc nezaujala. Přišla mi slabší, jednoduchá. Po chvilce se whisky trochu nadýchla a vůně se rozvinula. Kyselé ovoce, badyán, trocha zatuchliny. Stále se však nejednalo o nic výrazného. V chuti se střídaly sladké, slané a hořké tóny, aniž by měl nějaký navrch. Whisky působila řidším dojmem. Největší překvapení mě čekalo v závěru, kdy se konečně trochu výrazněji projevily kouřové tóny. I přes tento povedený závěr jsem však zůstal rozpačitý.

Jak bych měl zhodnotit tuto whisky? První slovo, které mně v tomto případě napadne je průměrná. Ničím vás neurazí, ničím vás nenadchne. Projde vaší skleničkou, aniž by ve vás zanechala nějaký dojem. Další slovo, které pak mám na jazyku je zklamání. Od 15leté whisky z nejstarší palírny na Islay bych přeci jenom čekal více. Ano, jde o whisky pro bezcelní zóny a cenovka je celkem přátelská, ale to není důvod, abych nemohl chtít dobrou whisky. Průměrná a zapomenutelná whisky Bowmore 15 Year Old Golden & Elegant proto dostává 78 % (jak hodnotím).

Recenze whisky Bowmore 15yo Golden & Elegant

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek
2 let před

Naprosty souhlas. Proc bych za stejne penize mel pit misto vynikajici jen podprumernou whisky starenou v levnejsich sudech?
Cela rada je zklamanim, navzdory slibujicim přízviskum (elegant, deep, complex) nabizi horsi kvalitu za stejne penize. Z 18yo jeste vetsi zklamani.

2 let před

Jako koupit 15letou whisky (verim ze neni ani nejlevnejsi) a mit z toho takhle nevyrazny pocit, to je celkem shame. Na co tam ta whisky tak dlouho lezela? 🙂

Vítek
2 let před

V akci stojí litrovka cca 900. Je pravda, že bych od 15y čekal víc, ale za tuhle cenu mě neurazí mít ji doma v polici na občasné využití a požití. 18y jsem neměl, 10y bych znovu nekoupil. Hodnocení za mě odpovídající.

Anonymní
2 let před

18yo sama o sobe neni strasna, pomaha ji vliv sherry, ale stoji skoro dvojnasobek a kdo zna puvodni skvelou 18yo, tak si pripada, ze misto barevneho obrazku dostal CB perokresbu.
Dik za recenze, jsou strucne a nic zakladniho nechybi.