Recenze whisky Monkey Shoulder

Léto nám již neúprosně klepe na dveře a spolu s ním přichází doba whisky koktejlů (alespoň já to tak mám). V dnešní recenzi se proto podíváme na whisky primárně vytvořenou právě pro míchání v koktejlech. Obstojí ale i sama za sebe? Blended malt whisky Monkey Shoulder spatřila světlo světa v roce 2003. Představila ji společnost William Grant & Sons, která před více než 130 lety založila palírnu Glenfiddich. Své jméno získala podle únavového zranění ramene, způsobenému častým přehazováním ječmene při sladování. V roce 2015 se jednalo o nejvíce „trendy“ značku skotské whisky a v současnosti je to jedna z nejprodávanějších značek skotské whisky.

V současnosti najdete v nabídce i lehce kouřovou Smokey Monkey a Fresh Monkey, ve které najdete dva obilné a jeden sladový new make spirity. Nás dnes čeká recenze klasické Monkey Shoulder. Tuto míchanou whisky tvoří single malt whisky z oblasti Speyside. Na rozdíl od blended whisky tu tedy nenajdete žádnou obilnou (grain) složku. Zpočátku ji tvořily whisky převážně z palíren Glenfiddich, Balvenie a Kininvie. Současná receptura je samozřejmě tajná jak recept na Becherovku. Whisky zrají v first-fill sudech po bourbonu a po smíchání se spolu zcelují ještě dalších 6 měsíců. Poté se nalahvuje s obsahem alkoholu 40 %.


recenze Monkey Shoulder

Whisky: Monkey Shoulder (Whiskybase)
Palírna: různé
Region: Speyside
Věk: NAS
Síla: 40 %
Sudy: ex-bourbon
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: ovoce, slad, med
Chuť: sladká, kořenitá
Dozvuk: střední

Hodnocení: 75 % (jak hodnotím)


Ač je tato whisky primárně určena pro míchání, stala se, díky své jemné chuti, pro mnohé whiskaře oblíbeným „daily dramem“ nebo whisky pro návštěvy či začátečníky. Já sám jsem se s ní v mých začátcích nějak minul, a tak je tedy čas napravit resty a podívat se na ní.

Uvítá mě příjemná ovocná vůně s výraznými tóny sladu a nádechem koření a medu. Chuť se nese v podobném duchu. Nikde necítím žádnou lihovitost. Chybí tu však také hloubka či nějaký plán B. To se ale vzhledem k ceně, nedá považovat za chybu. Jedná se prostě o nenáročnou a přímočarou whisky, která se hodně dobře pije.

Výsedkem recenze whisky Monkey Shoulder je zjištění, že jde o výbornou volbu pro nadcházející léto. Přímo se nabízí k tomu, abyste si ji přibalili na nějakou grilovačku a za večer jí s přáteli sfoukli. Seženete jí za rozumný peníz, dobře se pije a nevyžaduje vaši pozornost.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 9 Hodnocení: 3.1]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vasek
10 měsíců před

Je doplním – v dnesni době už se na vyrobu MS nepoužívají whisky Balvenie a Glenfiddich (poptávka po nich je taková, ze proste přidávat je do blendu se nevyplatí). Základem jsou Kininvie a Ailsa Bay a potom ještě několik utajenych sladovek.

Robert
10 měsíců před

Naprosto souhlasím s názorem, že jde o ideální pití na léto. I jedna z těch, které bych doporučil někomu, kdo chce s whisky začít.