Recenze irských whiskey Jameson, Bushmills a Tullamore D.E.W.

Po článku o irské whisky na svátek svatého Patrika (čtěte zde) jsem se rozhodl pokračovat na zelené vlně a porovnat pomyslný střední range v Česku nejviditelnějších značek. Detailní články o jednotlivých značkách mám v plánu pro nadcházející měsíce, dnes se budu soustředit hlavně na srovnávaní vybraných lahví.

Hned na úvod musím říct, že všechny tři whiskey považuji za skvělý krok vzhůru od základních lahví, které se standardně pohybují v akcích kolem 300 kč. Dvojice Black Barrel a Black Bush se dá v akci koupit kolem 500 kč a Tullamore D.E.W. 12 lze dle srovnávače momentálně zakoupit nejlevněji za 648 kč. Nejedná se o zásadní rozdíl v ceně oproti základu, rozdíl v chuti je za mě ale značný. Věřím, že mnoho začátečníkům pomůže najít cestu k prémiovějším whisk(e)y. Pro vyhledání nejlepší ceny doporučuji rozhodně využít www.skvelawhisky.cz.

Dále musím přiznat, že z dané trojice mám osobního favorita v Jamesonu. Na základním plnění jsem před lety s pitím whiskey začínal a jeho jemnost mi pomohla panáky pomalu popíjet, vychutnávat, a ne do sebe kopat. Byť mám momentálně favority spíše ve Skotsku a Asii, Jameson zůstane v mém srdci a stále si ho rád na baru dám. Black Barrelu jsem již vypil několik lahví a bez váhání vždy zakoupím další na nenáročné popíjení. Láhev Black Bush mám také již několikátou, jelikož nikdy neodolám akční ceně. Tullamore D.E.W. 12 byla z trojice jediná whiskey, kterou jsem doposud neochutnal a tímto moc děkuji Petrovi Pulkertovi za vzorek! Vzhledem k tomu, že jsem tým Jameson, rozhodl jsem se pro slepou ochutnávku, abych byl naprosto nestranný. Nyní si pojďme představit jednotlivé lahve.


Bushmills Black Bush

Jedná se o NAS blended whiskey. Palírna udává, že je tvořena z 80 % sladovou whiskey, grain část pak údajně pochází z palírny Midleton (Ian Buxton, 101 Whisky). Whiskey je 3x destilovaná a zraje až 8 let v sudech po sherry Oloroso a bourbonu. Je dobarvována karamelem

Bushmills Black Bush

Whisky: Bushmills Black Bush (Whiskybase)
Palírna: Old Bushmills Distillery
Region: Severní Irsko
Věk: NAS
Síla: 40 %
Sudy: Oloroso sherry, bourbon
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: zralé ovoce, sherry, alkohol
Chuť: kořenitá, sladká, jablka
Dozvuk: kořenitý


Jameson Black Barrel

Uveden do core range značky Jameson v roce 2011. Má výrazně vyšší podíl single pot still whiskey než základní Jameson. Jedná se o třikrát destilovaný blend whiskey starých až 16 let, výsledný produkt je však, stejně jako Bushmills Black Bush, bez udání věku. Zraje v sudech po sherry a bourbonu, které jsou 2x vypalovány (double charred). Whiskey je dobarvována.

Jameson Black Barrel

Whisky: Jameson Black Barrel (Whiskybase)
Palírna: Midleton
Region: Irsko, Cork
Věk: NAS
Síla: 40 %
Sudy: double charred bourbon, ex-sherry
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: zelená jablka
Chuť: krémovitá, dřevitá, vyvážená
Dozvuk: krátký, jemný


Tullamore D.E.W. 12

Také 3x destilovaný blend s vyšším podílem pot still whiskey, jako jediná má udaný věk a Tullamore uvádí, že vzniká z whiskey starých 12-15 let. Zraje v sudech po bourbonu a sherry a stejně jako konkurenti je dobarvována karamelem. Tullamore má od roku 2014 vlastní palírnu, do té doby jim whiskey vyráběla na zakázku palírna Midleton.

Tullamore D.E.W. 12

Whisky: Tullamore D.E.W. 12 (Whiskybase)
Palírna: Midleton
Region: Irsko, Cork
Věk: 12yo
Síla: 40 %
Sudy: Oloroso sherry, bourbon
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: zralá jablka
Chuť:
ovocná, meruňky, olejovitá
Dozvuk:
středně dlouhý, vanilka


Srovnání

Prvním slepým vzorkem byla Tullamore D.E.W. 12, na nose mě zaujala vůně červených jablek, vůně byla na irský blend plná. Chuť je za mě ze tří ochutnaných vzorků nejplnější, cítil jsem meruňky a další sadové ovoce. Zároveň bych řekl, že co do struktury byla tato whisky nejvíce olejovitá. Závěr byl středně dlouhý a vanilkový.

Druhý vzorek voněl výrazně víc po sherry, ale zároveň lehce alkoholově. Chuť byla lehčí a cítil jsem spíš zelená jablka, vliv sherry, na který jsem se těšil z aroma, jsem cítil možná někde v dálce. Whiskey ale byla sladší. Závěr byl pak na mě překvapivě kořenitý a krátký. Jednalo se o Bushmills Black Bush.

Poslední vzorek, Jameson Black Barrel. Aroma bylo z vybraných vzorků nejslabší, cítil jsem zelená jablka a kořenitost. Chuť byla plochá, krémovitá a vyvážená. Na můj vkus možná až moc. Závěr byl krátký s jablky a trochou koření.

Pro sebe jsem si vzorky obodoval 81, 78 a 77. S whiskey Jameson a Bushmills jsem se tak moc nevzdálil od předchozího hodnocení na Whiskybase (77 a 78). Velkým překvapením pro mne byla Tullamore D.E.W., která za mě byla nejplnější a jednotlivé chutě se v ní daly lépe rozpoznat. Zaujaly hlavně zmíněné meruňky.

Nalijme si však čistého vína. Nejedná se o prémiové whisk(e)y a pro zkušenější ani jedna z nich nebude něco zlomového. Všechny tři whiskey jsou však skvělé na nenáročné popíjení a obzvlášť pak, zejména díky jejich jemnosti, na pohoštění přátel newhiskařů (mluvím z vlastní zkušenosti). Pro začátečníky se pak jedná o skvělý krok vzhůru od základních lahví, a to stále za rozumné peníze.

Hodnocení je samozřejmě čistě subjektivní a 1000 lidí bude mít víc jak 1000 názorů. To je ale na whisk(e)y krásné! Na závěr považuji za důležité zmínit, že lahve Jamesonu i Bushmills mám doma otevřené již přes 6 měsíců a vlivem působení vzduchu může být chuť plošší. Vzhledem k předchozím hodnocením na Whiskybase si ale nemyslím, že by měla až tak zásadní vliv.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 2 Hodnocení: 3]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments