Úvod do irské whiskey – mýty a pravidla

Na sérii článků o irské whisky jsme se s Honzou domluvili na základě výsledků dotazníku z konce minulého roku (výsledky si můžete projít zde), kde byl o dané téma projeven největší zájem a asi není lepší čas kdy ji začít, než na St. Patrick´s day!

V této rubrice se postupně podíváme na druhy irské whiskey, její historii a vývoj v poslední dekádě, dále pak na jednotlivé palírny a značky. Své recenze a srovnání do budoucna budu také více mířit do Irska. Na irskou whiskey jsou v Česku jednoznačně větší experti a ani zdaleka se za jednoho z nich nepovažuji, doufám ale, že i tak Vám budu zdatným průvodcem.

irská whiskey

Velkým impulzem k prozkoumávání irské whiskey pro mě byla loňská masterclass single pot still whiskey na WLP v podání Zdenyho Kortiše. Do té doby jsem měl tu čest kromě základních blendů, na kterých jsem před lety s popíjením whisk(e)y začínal, pouze s pár dalšími vzorky. Zdenyho lineup měl dokonalé pořadí se stoupající komplexitou a jednoznačně se mu podařilo ukázat, že irská whiskey není jen jemná a plná zeleného ovoce. Závěrečný vzorek degustace v podobě Redbreast 27 je pro mě dodnes naprostý vrchol z whisk(e)y, které jsem zatím ochutnal.

Tolik k úvodu, doufám, že máte ke čtení nalitý taoscán dobré irské whiskey a můžeme se pustit do rozboru toho co vlastně irská whiskey je.

Whiskey vs Whisky

Mnoho nováčků v komunitě si může plést výrazy whiskey (irské a americké) a whisky (Skotsko + Japonsko, Kanada a zpravidla zbytek světa).

Existuje mnoho teorií a příběhů, mně osobně dává největší smysl vysvětlení z let dominance irské whisky.

Vzhledem k popularitě irské whisky v daném období začali další výrobci – včetně těch ze Skotska – vyrábět whisky podobného stylu. Někteří skotští výrobci dováželi svou whisky do Irska, kde ji míchali s malým množstvím tamní whisky a směs pak prodávali v Británii a USA jako whisky irskou. Skuteční irští výrobci potřebovali způsob, jak se odlišit – proto přidané e.

Nebylo to zdaleka standardní pro všechny palírny a na počátku 20. století byla stále irská whisky většinou bez e. Během desetiletí se však název ustálil a nyní téměř všechny irské palírny (výjimkou je třeba palírna Waterford) používají výraz whiskey.

Výroba

Než se pustím do jednotlivých druhů říkal jsem si, že by bylo příhodné vyjmenovat si některé z požadavků na irskou whiskey dle Irish Whiskey Association:

  • Musí být vyrobena ze sladového ječmene a dalších obilných zrn (více u jednotlivých druhů whiskey)
  • Musí být rmutována, fermentována, destilována na ne více než 94,8 % ABV a zrát v dřevěných sudech, jako jsou dubové, nepřesahujících 700 litrů po dobu minimálně tří let v Irské republice a/nebo Severním Irsku (sudy mohou být jak nové, tak použité a narozdíl od skotské whisky se může jednat i o jiné dřevo než dubové)
  • Nesmí obsahovat jiné přísady než vodu a karamelové barvivo (e150a)
  • Být lahvována na nejméně 40 % ABV

Přesné znění a požadavky můžete nalézt na linku výše.

Zavádějící a mylné informace

  • Na mnoha stránkách jsem se setkal s tvrzením, že použité obiloviny musí být vypěstovány v Irsku, což není jedním z oficiálních požadavků.
  • Dále se pak často setkáme s tvrzením, že irská whiskey musí být třikrát destilovaná a nesmí být nakouřená. I tato tvrzení jsou nesmysl, byť je většina whiskey v Irsku destilovaná třikrát a nenakuřovaná nejedná se vůbec o pravidlo a lze nalézt výjimky (například Connemara Peated anebo Tyrconnell Double Distilled).
  • Skutečně mnoho stránek přímo zaměřených na whisky odkazuje na irskou whiskey jako pot still whiskey což je druh whiskey, který Irsko proslavil a je pro irskou whiskey specifický, zdaleka ne všechny whiskey jsou ale pot still jak si ukážeme v následující části.
  • Irská whiskey také nemusí být destilována pouze na pot stills (kotlíkový destilační přístroj) a některé grain whiskey a blendy jsou destilovány na column (=coffey) stills (destilační sloupky/kolony).

Druhy irské whiskey

irská whiskey
Irské whiskey

Irish Pot Still whiskey
Mashbill se skládá nejméně z 30 % sladového ječmene, 30 % nesladového ječmene a dalších nesladových obilovin, například ovsa a žita. Každá palírna má pak svou vlastní recepturu na základě výše zmíněných parametrů. Destilace probíhá na pot stills, ale není to požadavkem. Nebudu se pouštět do přesného popisu procesu, ale krásně ho popisuje například Dave Broom ve své knize Světový atlas whisky. Zřejmě nejznámějším zástupcem je momentálně značka Redbreast.

Irish Malt whiskey
Vyráběna pouze ze sladového ječmene, může být nakouřená i nenakouřená. Většinou se používají menší pot stills. Může být dvakrát, nebo třikrát destilovaná. Zástupců single malt whiskey kategorie je spoustu, řadí se mezi ně například většina lahví Bushmills (mimo základní blendy), nebo již zmíněná produkce značek Tyrconnell a Connemara.

Irish Grain whiskey
Maximální obsah sladového ječmene je 30 %, zbytek mashe se skládá z nesladových obilovin, obvykle kukuřice, pšenice nebo ječmene. Je typicky produkována v column stills což umožňuje levnější výrobu. Podobně jako u Skotské whisky je často používána jako základ do blendů, najdou se ale samozřejmě i lahve single grain whiskey jako například i v Česku dostupný Teeling Single Grain.

Irish Blended whiskey
Je blendem dvou nebo více výše zmíněných druhů whiskey. Momentálně přibližně 90% produkce irské whiskey putuje právě do blendů. Mezi nejznámější zástupce patří jednoznačně Jameson, v Irsku populární Powers a Paddy´s, nebo, zejména v Česku široce zastoupená, Tullamore Dew.

irská whiskey St. Patrick

V dalším článku série se detailněji podíváme na historii a současnost whiskey, mezitím budu pracovat na srovnání dostupných lahví do 1000 kč z produkce různých značek.

Šťastný St. Patrick´s day, Kuba.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Suchý
1 rok před

Díky za článek, myslím, že je hodně co psát o irské whiskey a doufám, že vyjde mnoho zajímavého textu.
Jen bych rád opravil jednu větu, není totiž pravda, že „nyní všechny irské palírny používají výraz whiskey“. Důkazem opaku budiž produkce palírny Waterford – na lahvích najdeme označení „whisky“.

Kuba
1 rok před
Reply to  Martin Suchý

Ahoj Martine, děkuju za komentář a doplnění. Máš samozřejmě pravdu a byť jsem Waterford měl to štěstí ochutnat to, že používají whisky se mi absolutně vykouřilo z hlavy