Osobnosti světa whisky – John Jameson

Jameson je nejprodávanější značkou irské whiskey na světě. Za svoji více jak 200letou historii se stal jedním ze symbolů smaragdového ostrova a bezesporu se jedná o významnou součást irské historie. Je tak trochu paradox, že za vznikem této slavné značky stojí rodilý Skot, který se dlouhá léta živil jako právník.

John Jameson skotský
John Jameson
John Jameson

John Jameson se narodil 5. října roku 1740 ve skotském přístavním městě Alloa nedaleko Stirlingu. Po vystudování pracoval u soudu jako sherrif clerk, jehož úkolem bylo starat se o každodenní provoz soudu. Ve svých 28 letech se oženil s jistou Margaret Haig. Margaret byla jedním z deseti dětí, Johna Haiga a Margaret Stein, kteří svým sňatkem spojili dvě slavné rodiny výrobců whisky. John Haig byl potomek Roberta Haiga, který začal v oblasti produkovat whisky již na počátku 17. století.  Margaret Stein zase pocházela z významné palírnické rodiny, jejichž palírna Kennetpans byla, ve své době, největší palírnou na světě. Dveře do světa whisky se tak mladému Johnovi otevřeli dokořán.

John a Margaret spolu měli 16 dětí, avšak pouze deset se jich dožilo dospělosti. Zajímavostí je, že mezi jejich pravnoučata patří i známý vynálezce Guglielmo Marconi. Později, už během jejich pobytu v Irsku, se manželé nechali portrétovat. Tyto obrazy jsou dodnes k vidění v irské Národní galerii.

John Jameson irský

Zklamaný ze své právnické profese, rozhodl se John s rodinou přestěhovat do Dublinu. Jeden z prvních záznamů o jeho životě v Irsku pochází z 24. června roku 1774, kdy se stal členem lóže Svobodných zednářů v Dublinu. V roce 1786 nastala rozhodující událost v jeho životě. Nastoupil jako vedoucí do jedné z mnoha palíren v dublinské čtvrti Smithfield. Palírna se nacházela na Bow Street a v roce 1780 ji založil jeho příbuzný John Stein. V té době byl Dublin centrem světové výroby whiskey. Jen během roku 1802 se ve městě otevřelo 20 palíren.

John Jameson v roce 1805 přebírá, spolu se svým synem Johnem Jamesonem II., plné vlastnictví palírny a o pět let později ji přejmenovává na The John Jameson and Son Irish Whiskey Company. Tento poněkud krkolomný název se brzy začne zkracovat pouze na Jameson. Motto rodiny Jamesonů je „Sine Metu“ (beze strachu). To si rod Jamesonů vysloužil v 16. století, když bojoval s piráty u divokého pobřeží Skotska. Věrni mu byli i při budování své značky. John si vážil svých zaměstnanců a bohatě je odměňoval. Nebál se připlatit si za kvalitní suroviny a nechal vyhloubit rozsáhlé sklepy, kde jeho whiskey zrála déle než v ostatních palírnách.

Palírna Jameson
Původní palírna Jameson

Jeho poctivý přístup se vyplatil a Jameson se brzy stává jedním z největších světových producentů whiskey. Když 3. prosince 1823 John Jameson umírá, je značka Jameson známá po celém světě.

John Jameson věčný

V roce 1851 přebírá palírnu již třetí John Jameson a v roce 1901 vzniká společnost John Jameson & Son. Blíží se však těžké časy, kdy bude samotná irská whiskey bojovat o přežití.

Pád irské whiskey zapříčinila celá řada událostí. Ve Skotsku se rozšířila kontinuální destilace, které se Irové dlouho bránili. Využívala se pro produkci obilné whisky v obrovských objemech. Skotská míchaná whisky začala zaplavovat svět. V Irsku sílilo hnutí střídmosti a důsledkem Irské války o nezávislost (1919 – 1921) bylo odepření přístupu irského zboží (a hlavně whiskey) na trhy nejen v Anglii, ale v celém Commonwealthu. Když pak v USA zavládla prohibice, pašovaná skotská whisky proudila z Kanady. Tam však měli Irové dveře uzavřeny. Irské palírny utichaly jedna po druhé a poslední přeživší se snažili spojit své síly. V roce 1966 se tak společnosti John Jameson & Son, Cork Distillers a John Powers (a později také Bushmills) spojují a zakládají společnost Irish Distillers.

V roce 1971 se původní palírna na Bow street zavírá (teď je zde muzeum whiskey Jameson). Další 4 roky se Jameson vyrábí v palírně John’s Lane, která patří dávnému rivalu, společnosti James Power & Son. Poté se uzavírá i tato poslední dublinská palírna. Produkce všech whisky společnosti Irish Distillers se přesouvá do zbrusu nové New Midleton Distillery.

Jameson dnes
Whiskey Jameson dnes

Whiskey Jameson však všechny těžkosti překonala a odkaz Johna Jamesona stále žije. V součastnosti je společnost Irish Distillers ve vlastnictví francouzské společnosti Pernod Ricard a Jameson je nejprodávanější irskou whiskey na světě.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments