Palírna Aberfeldy

Palírna Aberfeldy byla založena v roce 1896 jen pár kroků od bývalé palírny Pitilie, která zde fungovala v letech 1825 – 1867. Palírnu postavili bratři John a Tommy Dewarové. Poptávka po jejich míchané whisky Dewar’s White Label rostla a oni tak potřebovali novou palírnu, ve které by produkovali single malt whisky nejen pro tento oblíbený blend. O dva roky později se výroba rozjela.


palírna Aberfeldy

Výslovnost: ah•bur•fell•dee
Oblast: Highland
Založena: 1896
Majitel: John Dewar & Sons (Bacardi)
Kapacita: 3,4 mil. litrů
Web: www.aberfeldy.com

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Aberfeldy


Od svého založení až do součastnosti, zůstala palírna Aberfeldy v majetku společnosti John Dewar & Sons, která mezitím dvakrát změnila majitele. V roce 1925 společnost kupuje DCL. Když se v roce 1997 z DCL formuje Diageo, podmínkou britských regulačních úřadů je prodej některých značek. O rok později proto společnost John Dewar & Sons spolu s palírnou Aberfeldy kupuje Bacardi.

Palírna funguje téměř bez přerušení. Jedinou výjimkou byly obě světové války, kdy výrobu přerušil nedostatek ječmene. V roce 1972 proběhla v palírně velká rekonstrukce. Zavřela se sladovna a počet destilačních kotlů se zvýšil na čtyři. V roce 2000 se v palírně otevřelo oceňované návštěvnické centrum Dewars World of Whisky, věnující se palírně Aberfeldy a značce Dewar’s. Před rokem 2020 ho ročně ho navštívilo 40 000 lidí. Palírna také nedávno investovala 1,2 milionu liber do bojleru na biomasu. Díky tomu se podařilo snížit produkci emisí v palírně o 90 %. Na jaře roku 2022 pak bylo nainstalována chladící jendotka na břečku (worth), čímž by se mělo vyřešit několik problémů souvisejících se stále teplejšími léty.

Single malt whisky z palírny Aberfeldy vždy byla (a stále je) nejdůležitější složkou míchaných whisky Dewar’s, nejprodávanější skotské whisky na americkém trhu. Není proto divu, že první oficiální stáčení z této palírny se objevilo až v roce 1991. Tehdy se jednalo o 15letou whisky, která vyšla v rámci edice Flora & Fauna. V roce 2014 však byla představena nová základní řada. Aberfeldy se následně zařadila mezi nejrychleji rostoucí značky skotské single malt whisky. Od roku 2014 vzrostly prodeje o 200%. A když se podíváme na prodeje za posledních 10 let, zjistíme, že vzrostly dokonce o 600%.

Základní řadu whisky Aberfeldy tvoří 12leté, 16leté a 21leté plnění. V bezcelních zónách potom můžete nalézt 16letou a 21letou whisky, obě dozrávající v sudech po Madeiře. Na vybraných letištích se pak můžete setkat s edicí Exceptional Cask Series.

palírna Aberfeldy
Palírna Aberfeldy

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments