Česká whisky

Zámecká palírna Blatná

Palírna byla založena u zámku Blatná v roce 1885. Věnovali se hlavně ovocným pálenkám. Až před několika lety se rozhodli zkusit také whisky.


Česká whisky Zámecká palírna Blatná

Palírna: Zámecká palírna Blatná
Whisky: Martin’s Barrel
Adresa: Plzeňská 315, 388 01 Blatná
Web: http://zameckapalirna.cz/

Recenze:
Martin’s Barrel 3yo – 72%


V roce 2019 vydala palírna svoji první whisky je jí česká 3letá whisky Martin’s Barrel. Ta se vyznačuje použitím nakouřeného sladu a trojitou destilací. šlo o velmi limitované vydání. Hlavně se plánují soustředit na 5letou variantu, která by se měla objevit v roce 2021.

nahoru

Rudolf Jelínek

Historie whisky Gold Cock sahá až do 70. let minulého století do Těšenic u Olomouce. Zde v roce 1973 proběhla první destilace. Výsledkem byla česká whisky King Barley (ve volném překladu Král ječmínek). O šest let později na ní navázala nová whisky, která dostala jméno GoldCock. Obliba této whisky utěšeně rostla až do roku 1989. Následné společenské a ekonomické změny hanácké whisky moc nepřály (také se rozpadl největší odběratel Sovětský svaz). Po privatizaci se v palírně snažili výrobu whisky opět pozvednout, ale neúspěšně. V roce 2002 zde byl vypálen poslední destilát a palírna se pak, včetně sudových zásob, ocitla v dražbě.


Česká whisky Gold Cock

Palírna: Rudolf Jelínek
Whisky: Gold Cock
Adresa: Razov, 763 12 Vizovice
Web: https://goldcock.cz/

Články:
Rozhovor s Miroslavem Motyčkou nejen o whisky Gold Cock

Recenze:
Gold Cock Peated – 83%


Ochrannou známku i zásoby whisky získala společnost Rudolf Jelínek. Ti pokračovali v lahvování 3leté blended a 12leté single malt whisky. Zároveň připravovali znovuoživení výroby. V roce 2008 pak proběhla první destilace nové whisky GoldCock (od roku 2016 se whisky destiluje pravidelně vždy v květnu a červenu). Zároveň likérka zrevidovala starší zásoby a vydala limitované edice původní whisky z roku 1992 a 1995. V roce 2016 se na pultech obchodů objevila první whisky GoldCock v 8leté variantě.

Od roku 2018 je pak v nabídce whisky 10letá, která je základním kamenem nabídky palírny. V základní řadě dále najdete whisky 8letou a 20letou. Vedle tohoto plnění společnost také experimentuje s dozráváním v různých typech sudů.

V srpnu 2020 se základní řada palírny rozrostla o kouřovou whisky Gold Cock Peated. Whisky dostala nový design láhve, který do konce roku dostanou i zbylé whisky.

nahoru

Destilérie Svach

Svachovka je areál skládající se z hotelu, lázní a pivovaru Glokner nedaleko Českého Krumlova. V posledních letech tu vznikla i palírna, kde se rozhodli vyrábět i single malt whisky Old Well.V říjnu roku 2019 představila palírna Svach své první whisky. Jednalo se o tři kouřové a tři nekouřové plnění zrající v různých typech sudů (detailněji zde v článku). Spolu s tímto prvním „batchem“ vyšla i první limitovaná whisky Red Rose z edice Páni z Růže. V červnu 2020 vyšla druhá whisky z této edice, Green Rose. Další limitovaná whisky, kterou palírna Svach vydala je whisky Petr Vok Triple Wood z nové Distillery Edition. Druhou whisky z Distillery Edition je whisky Drunk Cats on the Road.

nahoru

Lihovar Tōsh

Nový lihovar Tōsh navazuje na palírnu, kde se v 70. letech minulého století zrodila česká whisky King Barley a Gold Cock.


Česká whisky Lihovar Tōsh

Palírna: Tōsh
Whisky: King Barley (podzim 2020)
Adresa: Těšetice 78, 783 46 Těšetice
Web: https://www.toshnazdravi.cz/

Návštěva palírny:
V palírně Tōsh ožívá první československá whisky

Recenze:
King Barley Marsala Finish – 82%
King Barley Virgin Oak Finish -79%


Lihovar využívá prostory a vybavení, které se používalo pro výrobu původní whisky King Barley, nejstarší československé whisky. První destilát zde byl vypálen v roce 2017.

V září roku 2020 představila palírna Tōsh své první dvě 3leté whisky. King Barley Virgin Oak Finish a King Barley Marsala Finish. Obě jsou vyrobené z nakouřeného sladu.

nahoru

Trebitsch old town distillery

Původně tu byl nápad na otevření whisky baru v centru Třebíče. Z toho se pak vyvinul plán na výrobu vlastní whisky. Nakonec v roce 2014 vzniká firma TREBITSCH old town distillery. Ve stejném roce pak plní do sudů první destilát.


Česká whisky Trebitsch

Palírna: Trebitsch old town distillery
Whisky: Trebitsch
Adresa: L. Pokorného 59/13, 674 01 Třebíč
Web: https://www.ceskawhisky.cz/

Recenze:
Trebitsch Czech Single Malt Whisky – 65%


V roce 2017 palírna vydává první 3letou single malt whisky ze své produkce. Nyní je již v nabídce palírny whisky 4letá.

nahoru