Česká whisky

Zámecká palírna Blatná

Palírna byla založena u zámku Blatná v roce 1885. Věnovali se hlavně ovocným pálenkám. Až před několika lety se rozhodli zkusit také whisky.


Česká whisky Zámecká palírna Blatná

Palírna: Zámecká palírna Blatná
Whisky: Martin’s Barrel
Adresa: Plzeňská 315, 388 01 Blatná
Web: http://zameckapalirna.cz/

Články:
Rozhovor s Václavem Šitnerem nejen o whisky Martin’s Barrel

Recenze:
Martin’s Barrel 3yo – 72%


V roce 2019 vydala palírna svoji první whisky je jí česká 3letá whisky Martin’s Barrel. Ta se vyznačuje použitím nakouřeného sladu a trojitou destilací. šlo o velmi limitované vydání. Hlavně se plánují soustředit na 5letou variantu, která by se měla objevit v roce 2021.

nahoru

Landcraft

Je to již více jak rok, co se v Tursku, nedaleko Prahy, rozjela výroba v malém řemeslném lihovaru Landcraft. V malých nákladech vyrábějí vermut, gin a různé likéry. Vrhli se také na whisky. Vzali to však trochu jinak, než ostatní čeští výrobci whisky. Sladinku pro první várku whisky si nechali uvařit ve Vinohradském pivovaru, druhou připravil pivovar Záhora a třetí je pak z Únětic. Následovali pivovary Zíchovec či Svatý Norbert.


Palírna: Lihovar Landcraft
Whisky: zatím nic
Adresa: Ke Statkům 79, 252 65, Tursko
Web: https://landcraft.cz/

Články:
Rozhovor s Ondrou Kopičkou z lihovaru Landcraft


První new make zde byl destilován začátkem roku 2020. Na první whisky si tak musíme ještě pár let počkat. Na konci roku 2020 však palírna spustila The Whisky Project, v rámci kterého nabídla v předprodeji první 100 lahví své budoucí whisky.

nahoru

Rudolf Jelínek

Historie whisky Gold Cock sahá až do 70. let minulého století do Těšenic u Olomouce. Zde v roce 1973 proběhla první destilace. Výsledkem byla česká whisky King Barley (ve volném překladu Král ječmínek). O šest let později na ní navázala nová whisky, která dostala jméno GoldCock. Obliba této whisky utěšeně rostla až do roku 1989. Následné společenské a ekonomické změny hanácké whisky moc nepřály (také se rozpadl největší odběratel Sovětský svaz). Po privatizaci se v palírně snažili výrobu whisky opět pozvednout, ale neúspěšně. V roce 2002 zde byl vypálen poslední destilát a palírna se pak, včetně sudových zásob, ocitla v dražbě.


Česká whisky Gold Cock

Palírna: Rudolf Jelínek
Whisky: Gold Cock
Adresa: Razov, 763 12 Vizovice
Web: https://goldcock.cz/

Články:
Rozhovor s Miroslavem Motyčkou nejen o whisky Gold Cock

Recenze:
Gold Cock Peated – 83%
Gold Cock 20 Year Old – 89%


Ochrannou známku i zásoby whisky získala společnost Rudolf Jelínek. Ti pokračovali v lahvování 3leté blended a 12leté single malt whisky. Zároveň připravovali znovuoživení výroby. V roce 2008 pak proběhla první destilace nové whisky GoldCock (od roku 2016 se whisky destiluje pravidelně vždy v květnu a červnu). Zároveň likérka zrevidovala starší zásoby a vydala limitované edice původní whisky z roku 1992 a 1995. V roce 2016 se na pultech obchodů objevila první whisky GoldCock v 8leté variantě.

Od roku 2018 je pak v nabídce whisky 10letá, která je základním kamenem nabídky palírny. V základní řadě dále najdete whisky 8letou a 20letou. Vedle tohoto plnění společnost také experimentuje s dozráváním v různých typech sudů.

V srpnu 2020 se základní řada palírny rozrostla o kouřovou whisky Gold Cock Peated. Whisky dostala nový design láhve, který do konce roku dostanou i zbylé whisky.

nahoru

Destilérie Svach

Svachovka je areál skládající se z hotelu, lázní a pivovaru Glokner nedaleko Českého Krumlova. V posledních letech tu vznikla i palírna, kde se rozhodli vyrábět i single malt whisky Old Well.V říjnu roku 2019 představila palírna Svach své první whisky. Jednalo se o tři kouřové a tři nekouřové plnění zrající v různých typech sudů (detailněji zde v článku). Spolu s tímto prvním „batchem“ vyšla i první limitovaná whisky Red Rose z edice Páni z Růže. V červnu 2020 vyšla druhá whisky z této edice, Green Rose. Další limitovaná whisky, kterou palírna Svach vydala je whisky Petr Vok Triple Wood z nové Distillery Edition. Druhou whisky z Distillery Edition je whisky Drunk Cats on the Road.

Na podzim roku 2021 palírna vydala dlouho očekávanou whisky Mizunara Oak Cask Finish. Tato 4letá whisky poslední rok dozrávala v sudu z japonského dubu mizunara. Kvůli ceně takových sudů se jedná o unikátní počin nejen v České republice, ale v celé střední Evropě.

nahoru

Lihovar Tōsh

Nový lihovar Tōsh navazuje na palírnu, kde se v 70. letech minulého století zrodila česká whisky King Barley a Gold Cock.


Česká whisky Lihovar Tōsh

Palírna: Tōsh
Whisky: King Barley (podzim 2020)
Adresa: Těšetice 78, 783 46 Těšetice
Web: https://www.toshnazdravi.cz/

Návštěva palírny:
V palírně Tōsh ožívá první československá whisky

Recenze:
King Barley Marsala Finish – 82%
King Barley Virgin Oak Finish -79%


Lihovar využívá prostory a vybavení, které se používalo pro výrobu původní whisky King Barley, nejstarší československé whisky. První destilát zde byl vypálen v roce 2017.

V září roku 2020 představila palírna Tōsh své první dvě 3leté whisky. King Barley Virgin Oak Finish a King Barley Marsala Finish. Obě jsou vyrobené z nakouřeného sladu.

V červnu 2021 palírna představila novou značku nenakouřené whisky Lafayette. Tato whisky bude tvořená kombinací sudů po bourbonu (americký dub) a STR sudů po červeném víně (francouzský dub).

nahoru

Trebitsch old town distillery

Původně tu byl nápad na otevření whisky baru v centru Třebíče. Z toho se pak vyvinul plán na výrobu vlastní whisky. Nakonec v roce 2014 vzniká firma TREBITSCH old town distillery. Ve stejném roce pak plní do sudů první destilát.


Česká whisky Trebitsch

Palírna: Trebitsch old town distillery
Whisky: Trebitsch
Adresa: L. Pokorného 59/13, 674 01 Třebíč
Web: https://www.ceskawhisky.cz/

Články:
Česká whisky Trebitsch – mýty a fakta

Recenze:
Trebitsch Czech Single Malt Whisky – 65%


V roce 2017 palírna vydává první 3letou single malt whisky ze své produkce. Nyní je již v nabídce palírny whisky 4letá. Ke konci roku 2020 přidala palírna do nabídky whisky dozrávajícíc v sudech po portském, koňaku a karibském rumu.

V současnosti se whisky Trebitsch destiluje v palírně v Bohuslavicích. V plánu je vlastní palírna v Šebkovicích.

nahoru