Česká whisky

Výroba whisky v České republice zažívá v posledních letech nebývalý rozmach. Na této stránce najdete seznam palíren, které už vlastní whisky představily, ale také ty jejichž první whisky teprve zraje v sudech.

Mapa českých palíren:

Dlabka

Tuto mladou palírnu najdete ve Svijanském Újezdu, jen co by kamenem dohodil od Českého ráje. Pálit se zde začalo v roce 2000. Zpočátku to byly ovocné destiláty a gin. Poté přišla na řadu whisky. Sladinu berou z blízkých pivovarů i z bruntálské sladovny (nakouřený slad). Ve sklepě zatím mají přibližně 20 sudů různých typů. Najdete tu sudy po bourbonu, nové vypálené sudy či sudy po různých fortifikovaných vínech. Experimentují i se sudy, ve kterých zrály ovocné pálenky z produkce palírny. Nejstarší destilát má zatím za sebou rok zrání. Na první whisky si tak ještě minimálně 2 roky počkáme.


Palírna Dlabka

Whisky: zatím nic
Adresa: Svijanský Újezd 132, 463 45
Web: www.dlabka.cz


Určitý náhled do budoucí produkce palírny pak nabízí Dlabka Portál, který palírna nedávno stočila. Jedná se o mladý sladový destilát z nakouřeného sladu zrající v sudu po portském.

nahoru

Fleret

Historie palírny Fleret sahá až do roku 1850. Dle informací z palírny, je první zmínka o výrobě whisky v této palírně na seznamu etiket z roku 1947. Kolem roku 1993 se nějakou dobu v palírně stařila whisky dovezená ze Skotska, která se poté nalahvovala pro firmu GWC. Palírna produkuje celou řadu ovocných destilátů a v listopadu roku 2021 začali vyrábět i whisky.


Palírna Fleret

Whisky: zatím nic
Adresa: Nádražní 915, Frenštát pod Radhoštěm, 744 01
Web: www.fleret.cz


V palírně Fleret pro výrobu své whisky používají nakouřený slad. Pro zrání využívají sudy po bourbonu, portském či karibském rumu. Do budoucna počítají s vydáváním ročníkových whisky s omezeným počtem lahví.

nahoru

Landcraft

S výrobou whisky začali v Tursku nedaleko Prahy začátkem roku 2020. V malých nákladech také vyrábějí vermut, gin a různé likéry. Sladinku pro první várku whisky si nechali uvařit ve Vinohradském pivovaru, druhou připravil pivovar Záhora a třetí je pak z Únětic. Následovali pivovary Zíchovec či Svatý Norbert. Právě díky spoluprací s těmito malými pivovary, chtějí své whisky vtisknout určitou lokálnost. Proto také výrobu sladiny nechávají zcela na jejich uvážení. Jejich cílem ovšem není vytvořit nějakou whisky Landcraft. Spíše se chtějí vytvořit řadu určitých single cask experimentů.


Whisky: zatím nic
Adresa: Ke Statkům 79, 252 65, Tursko
Web: https://landcraft.cz/

Články:
Rozhovor s Ondrou Kopičkou z lihovaru Landcraft


Při výrobě sladiny využívají nenakouřený slad. V současné době (červen 2022) ve sklepě zraje přibližně 50 sudů budoucí whisky různého věku. A kdy půjde do lahví? Až budou cítit, že to má nějaký smysl. Na konci roku 2020 však palírna spustila The Whisky Project, v rámci kterého nabídla v předprodeji první 100 lahví své budoucí whisky.

nahoru

Prádlo

Palírna Prádlo byla založena v roce 1924. Whisky se zde začala pálit v roce 1976. Na přelomu let 1989 a 1990 se zde pár měsíců pálila whisky, která se od roku 2009. prodávala pod názvem Hammerhead. Na pultech obchodů, především v zahraničí, se postupně objevily whisky ve věku 20, 23, 25 a 28 let. Palírnu vlastní společnost Stock Plzeň-Božkov.


Whisky: Hammerhead, Prádlo
Adresa: 335 01 Prádlo
Web: www.stock.cz

Články:
Palírna Prádlo, to není jen whisky Hammerhead


Od roku 2010 začal v palírně pravidelná výroba nové whisky Prádlo. Při výrobě se používá výhradně český ječmen pivovarnických odrůd Bojos a Overture, který se sladuje ve sladovně v Bruntále. Prokvašená sladinka se nejprve destiluje v koloně, jež pochází ze 70. let 20. století, a následně v měděných kotlích o objemu 2 000 litrů. Ty jsou v palírně dva a pocházejí z let 1970 a 1982. Po první destilaci dosahuje destilát přibližně 60 % alkoholu, po druhé je to 70 % alkoholu. Úkap ani dokap se už znovu nedestiluje. Zrání probíhá v sudech z dubu zimního o objemu přibližně 250 litrů, které jsou silně vypálené, a to včetně dna i víka. Původně se v palírně používaly sudy z bednářství v Modřicích u Brna, v poslední době si je nechávají vyrábět a repasovat v bednářstvích Bařina a Obroučka.

Nová whisky Prádlo by se měla na českém trhu objevit začátkem roku 2022.

nahoru

Radlík

Palírna Radlík byla nedaleko Prahy založena v roce 1998 jako pěstitelská pálenice. O tři roky později zde vznikl i řemeslný lihovar, kde vznikla celá řada ovocných pálenek, některých i velmi netradičních. V roce 2018 se palírna významně rozšířila a zmodernizovala a v polovině roku 2021 zde vypálili svou první budoucí whisky.


Palírna Radlík

Whisky: zatím nic
Adresa: Pražská 161, Radlík, Jílové u Prahy, 254 01
Web: www.palirnaradlik.cz


Sladinku si sami vyrábějí v pivovarech a nebojí se experimentovat s různými typy sladů, nakuřovaných i nenakuřovaných. Využívají sudy po bourbonu či po různých fortifikovaných vínech a plánují zkusit i sudy, ve kterých zrály některé zde produkované ovocné pálenky. V současné době mají naplněno 20 sudů (červen 2022).

nahoru

Rudolf Jelínek

Historie whisky Gold Cock sahá až do 70. let minulého století do Těšetic u Olomouce. Zde v roce 1973 proběhla první destilace. Výsledkem byla česká whisky King Barley (ve volném překladu Král ječmínek). O šest let později na ní navázala nová whisky, která dostala jméno GoldCock. Obliba této whisky utěšeně rostla až do roku 1989. Následné společenské a ekonomické změny hanácké whisky moc nepřály (také se rozpadl největší odběratel Sovětský svaz). Po privatizaci se v palírně snažili výrobu whisky opět pozvednout, ale neúspěšně. V roce 2002 zde byl vypálen poslední destilát a palírna se pak, včetně sudových zásob, ocitla v dražbě.



Ochrannou známku i zásoby whisky získala společnost Rudolf Jelínek. Ti pokračovali v lahvování 3leté blended a 12leté single malt whisky. Zároveň připravovali znovuoživení výroby. V roce 2008 pak proběhla první destilace nové whisky GoldCock (od roku 2016 se whisky destiluje pravidelně vždy v květnu a červnu). Zároveň likérka zrevidovala starší zásoby a vydala limitované edice původní whisky z roku 1992 a 1995. V roce 2016 se na pultech obchodů objevila první whisky GoldCock v 8leté variantě.

Od roku 2018 je pak v nabídce whisky 10letá, která je základním kamenem nabídky palírny. V základní řadě dále najdete whisky 8letou a 20letou. Vedle tohoto plnění společnost také experimentuje s dozráváním v různých typech sudů.

V srpnu 2020 se základní řada palírny rozrostla o kouřovou whisky Gold Cock Peated. Whisky dostala nový design láhve, který do konce roku dostaly i zbylé whisky. Ke konci roku 2021 se na trhu objevila již třetí edice této whisky a údajně by měla být více kouřovější.

nahoru

Palírna Svach

Informace o palírně Svach a Svach’s Old Well Whisky najdete již na samostatné stránce:

–> Palírna Svach <–

nahoru

Palírna Tōsh

Nová palírna Tōsh navazuje na palírnu, kde se v 70. letech minulého století zrodila česká whisky King Barley a Gold Cock. Palírna využívá prostory a vybavení, které se používalo pro výrobu původní whisky King Barley, nejstarší československé whisky. První destilát zde byl vypálen v roce 2017.



Detailnější informace o palírně se dočtete v článku V palírně Tōsh ožívá první československá whisky.

V září roku 2020 představila palírna Tōsh své první dvě 3leté whisky. King Barley Virgin Oak Finish a King Barley Marsala Finish. Obě jsou vyrobené z nakouřeného sladu.

V červnu 2021 palírna představila novou značku nenakouřené whisky Lafayette. Tato whisky bude tvořená kombinací sudů po bourbonu (americký dub) a STR sudů po červeném víně (francouzský dub).

V červnu roku 2022 palírna představila novou limitovanou edici whisky King Barley. Plnění nazvané Slivovic Finish tvoří kouřová single malt whisky vypálená v roce 2018. Whisky nejprve zrála v dubových sudech, pak se však část destilátu přesunula do sudu o objemu 50 litrů, ve kterém předtím zrála Zlatá slivovice z produkce palírny Tōsh. Tam whisky strávila dalších 10 měsíců a poté byla nalahvována s obsahem alkoholu 46 %. Celkem bylo vyrobeno pouhých 80 lahví.

Na konci června roku 2023 vydala palírna svou první whisky Lafayette. Whisky zrála, přibližně 3,5 roku, ve dvou STR sudech (200 a 300 litrů) po červeném víně z jižní Moravy. Použitý ječmen byl odrůdy Overture a, na rozdíl od whisky King Barley, nebyl nakouřený. Whisky byla stočena s obsahem alkoholu 43 %. V červenci se pak objevila limitovaná edice (120 lahví) whisky Lafayette v sudové síle s obsahem alkoholu 62 %.

nahoru

Trebitsch old town distillery

Původně tu byl nápad na otevření whisky baru v centru Třebíče. Z toho se pak vyvinul plán na výrobu vlastní whisky. Nakonec v roce 2014 vzniká firma TREBITSCH old town distillery. Ve stejném roce pak plní do sudů první destilát. Část produkce pochází z palírny v Bohuslavicích.



V roce 2017 palírna vydává první 3letou single malt whisky ze své produkce. Nyní je již v nabídce palírny whisky 6letá. Ke konci roku 2020 přidala společnost do nabídky whisky dozrávajícíc v sudech po portském, koňaku a karibském rumu.

Ke konci roku 2021 došlo k odchodu master destillera Tomáše Dyntara. Whisky Trebitsch se teď bude údajně produkovat v rekonstruovaném pivovaru a palírně v Praze v Dolních Počernicích. Jak je to s plány na rekonstrukci palírny v Šebkovicích není známo.

nahoru

Zámecká palírna Blatná

Palírna byla založena u zámku Blatná v roce 1885. V roce 1992 tu Václav Šitner, spolu s dědicem zámku Blatná Janem Hildprandtem, založili společnost Liqui B Zámecký ovocný lihovar. Věnovali se hlavně ovocným pálenkám. Až před několika lety se rozhodli zkusit také whisky.



V roce 2019 vydala palírna svoji první whisky je jí česká 3letá whisky Martin’s Barrel. Ta se vyznačuje použitím nakouřeného sladu a trojitou destilací. šlo o velmi limitované vydání. Hlavně se plánují soustředit na 5letou variantu, která se měla objevit v létě 2021. Zatím však nic. Z informací z palírny plyne, že whisky je připravená a jen jí zbývá stočit.

5letá whisky Martin’s Barrel byla nakonec představena v listopadu roku 2022. Lehce nakouřená whisky byla destilovaná v červnu roku 2017 a zrála v nových vypalených sudech z českého dubu.

nahoru

Zámecké sady Chrámce (whisky Bernard)

Zámecké sady Chrámce jsou rodinným podnikem v Českém Středohoří, který se zaměřuje na ekologické pěstování ovoce a jeho další zpracování. Produkují se zde mošty, džemy i sušené ovoce. A jelikož je součástí areálu i palírna, najdou se tu i nějaké ovocné destiláty. A právě zde si nechal pivovar Bernard vypálit svou pivovici a také whisky.

Pro její výrobu byla použita sladina z pivovaru Bernard a začátkem letošního roku byly naplněny tři sudy po bourbonu o objemu 190 litrů.

nahoru

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments