Recenze whisky Trebitsch Porto Finish

Česká whisky Trebitsch prošla za poslední rok celou řadou změn. Společnost opustil master distiller Tomáš Dyntar a whisky Trebitsch našla svůj nový domov v pražských Dolních Počernicích, kde si pronajala palírnu v místním pivovaru. Najala také Jána Baloga, který by zde měl rozběhnout výrobu a pokusit se napravit pověst whisky Trebitsch. Té lidé vyčítají celou řadu věcí. Nízkou kvalitou whisky počínaje, lživým marketingem konče. O „investičních“ sudech ani nemluvě.

Nedávno byla představena nová řada whisky Trebitsch (psali jsme zde), která nahradila tu původní. Hlavní změnou je, že whisky již nenesou označení single malt, ale blended whisky. Jedná se totiž o směs jednosladových whisky a stařeného obilného destilátu vyráběného kontinuální destilací. Já si na dnešní recenzi vybral whisky Trebitsch Porto Finish, jejíž sladová složka dozrávala v sudu po portském minimálně 6 měsíců. Poté byla smíchána s obilným destilátem a nalahvovaná s obsahem alkoholu 40 %.


Trebitsch Porto Finish

Whisky: Trebitsch Porto Finish
Palírna: Trebitsch
Region: Česká republika
Věk: NAS
Síla: 40 %
Sudy: dubové sudy & sudy po portském
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: bourbonové tóny, vanilka, koření
Chuť: sladká, kořenitá
Dozvuk: krátký

Hodnocení: 74 % (jak hodnotím)


Tou nejtěžší věcí na dnešní recenzi bylo, udržet si nezaujatost. Přiznám se, že už při otevírání láhve jsem nečekal dobrou whisky. Vím, že to není správný přístup, ale určité věci nemohou být tak snadno zapomenuty. A proto úplně nechápu, co vedlo Jána Baloga k zapojení se do tohoto projektu. Celkem bych i jeho snaze udělat z Trebitsche dobrou whisky fandil. Pokud tam ale stále budou figurovat lidé, kteří se podíleli na současném stavu, nemyslím si, že bude úspěšný. Ale dost řečí, jdeme ochutnávat.

První, co jsem ze skleničky ucítil byly silné bourbonové tóny. Dominantní byla vanilka, v pozadí pak nádech koření. Úplně vzadu byla cítit lehká umělotina s nepatrným nádechem kouře. Chuť byla jemná, kořenitá, bohužel jí však chybělo silnější tělo a velmi rychle se ztrácela. Podobně na tom byl i závěr. Nebyl špatný, ale než si ho člověk stihl vychutnat, zmizel jak pára nad hrncem. Brzy po napití mi jsem tak měl jen lehké povědomí o whisky, kterou jsem pil.

Dnes je to teprve podruhé, co tu máme recenzi whisky Trebitsch. V předchozí recenzi (odkaz zde) jsem psal, že jde spíše o průměrnou a nevýraznou whisky. Trebitsch Porto Finish se však podle mne posunula správným směrem a ve whisky je, jistě i díky finiši, znát náznak určitého charakteru. Klidně bych mohl být i odvážnější a říci, že za tu cenu se jedná o pohodové a nenáročné pití, které si můžete vzít s sebou na dovolenou s přáteli. To by tu ale nemohl být hlavní problém této whisky a tím je její cenovka. Chtít 950,- za půllitrovku míchané whisky na úrovni blendu, který seženete za čtyři stovky, mi nepřijde adekvátní a rozhodně to nenapraví pověst jakou whisky Trebitsch má.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 5 Hodnocení: 2.8]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cobalt
1 rok před

Ochutnal jsi Porto, když ještě bylo Single Malt? Protože když tady píšeš „náznak určitého charakteru“, tak to vypadá že jakoukoliv výraznost dodala až pálenka. Původní porto totiž mělo hezký finiš, ale kromě něco nic, z té původní whisky jsem tam nic nenašel. … S hodnocením se nedá nesouhlasit, tohle by mohlo konkurovat blendům za 4 stovky, ale s cenou přes 1000 za půllitr? Bláznovství. Nové krvi ve firmě na jednu stranu fandím, ale musí to být masochista, vlézt do něčeho takového a snažit se to poctivě pozvednout.