Česká whisky – noví hráči

V poslední letech se v České republice objevují další nové značky české whisky. Ke Gold Cocku se postupně přidaly palírny Svach, Tōsh, Prádlo či Blatná. Ty všechny už představily, nebo brzy představí, své whisky. Zároveň se však také objevila celá řada palíren, které s whisky teprve začínají a mají tak před sebou ještě několik let dlouhé čekání. A právě na ně se teď podíváme. Zapomeňte tedy na zavedené výrobce whisky, dnes je čas se věnovat těm, kteří jsou teprve na začátku své whisky cesty. Pojďme se tedy podívat, na co se v příštích letech můžeme těšit.

Mapa českých palíren:

Agnes

Palírnu Agnes najdete v Bohdanči v areálu, jehož součástí je i hotel, restaurace či sportpark. Palírna produkuje celou řadu ovocných pálenek, likérů či medoviny. V posledním roce také začali plánovat výrobu whisky. Ta je však ještě ve velmi ranné fázi a na podrobnější informace si musíme ještě chvilku počkat.
(www.agnesprodukty.cz/cs/palirna-a-mostarna)

Dlabka

Tuto mladou palírnu najdete ve Svijanském Újezdu, jen co by kamenem dohodil od Českého ráje. Pálit se zde začalo v roce 2000. Zpočátku to byly ovocné destiláty a gin. Poté přišla na řadu whisky. Sladinu berou z blízkých pivovarů i z bruntálské sladovny. Ve sklepě zatím mají přibližně 20 sudů různých typů. Najdete tu sudy po bourbonu, nové vypálené sudy či sudy po různých fortifikovaných vínech. Nejstarší destilát má zatím za sebou rok zrání. Na první whisky si tak ještě minimálně 2 roky počkáme.

Určitý náhled do budoucí produkce palírny pak nabízí Dlabka Portál, který palírna nedávno stočila. Jedná se o mladý sladový destilát z nakouřeného sladu zrající v sudu po portském.
(www.dlabka.cz)

Česká whisky Dlabka
V palírně Dlabka (zdroj Dlabka)

Fleret

Historie palírny Fleret sahá až do roku 1850. Dle informací z palírny, pochází první zmínka o výrobě whisky v této palírně z roku 1947, kdy se objevila na seznamu etiket. Kolem roku 1993 se nějakou dobu v palírně stařila whisky dovezená ze Skotska, která se poté nalahvovala pro firmu GWC. Palírna, kterou najdete ve Frenštátu pod Radhoštěm, produkuje celou řadu ovocných destilátů a v listopadu roku 2021 začali vyrábět i whisky.

V palírně Fleret pro výrobu své whisky používají nakouřený slad. Pro zrání využívají sudy po bourbonu, portském či karibském rumu. Do budoucna počítají s vydáváním ročníkových whisky s omezeným počtem lahví.
(www.fleret.cz)

Chrámce (Bernard)

Zámecké sady Chrámce jsou rodinným podnikem v Českém Středohoří, který se zaměřuje na ekologické pěstování ovoce a jeho další zpracování. Produkují se zde mošty, džemy i sušené ovoce. A jelikož je součástí areálu i palírna, najdou se tu i nějaké ovocné destiláty. A právě zde si nechal pivovar Bernard vypálit svou pivovici a také whisky.

Pro její výrobu byla použita sladina z pivovaru Bernard a začátkem letošního roku byly naplněny tři sudy po bourbonu o objemu 190 litrů.
(www.zameckesadychramce.com)

Landcraft

S výrobou whisky začali v Tursku nedaleko Prahy začátkem roku 2020. V malých nákladech také vyrábějí vermut, gin a různé likéry. Sladinku pro první várku whisky si nechali uvařit ve Vinohradském pivovaru, druhou připravil pivovar Záhora a třetí je pak z Únětic. Následovali pivovary Zíchovec či Svatý Norbert. Právě díky spoluprací s těmito malými pivovary, chtějí své whisky vtisknout určitou lokálnost. Proto také výrobu sladiny nechávají zcela na jejich uvážení. Jejich cílem ovšem není vytvořit nějakou whisky Landcraft. Spíše se chtějí vytvořit řadu určitých single cask experimentů.

Při výrobě sladiny využívají nenakouřený slad. V současné době ve sklepě zraje přibližně 50 sudů budoucí whisky různého věku. A kdy půjde do lahví? Až budou cítit, že to má nějaký smysl.
(www.landcraft.cz)

Radlík

Palírna Radlík byla nedaleko Prahy založena v roce 1998 jako pěstitelská pálenice. O tři roky později zde vznikl i řemeslný lihovar, kde vznikla celá řada ovocných pálenek, některých i velmi netradičních. V roce 2018 se palírna významně rozšířila a zmodernizovala a v polovině roku 2021 zde vypálili svou první budoucí whisky.

Sladinku si sami vyrábějí v pivovarech a nebojí se experimentovat s různými typy sladů, nakuřovaných i nenakuřovaných. Využívají sudy po bourbonu či po různých fortifikovaných vínech a plánují zkusit i sudy, ve kterých zrály některé zde produkované ovocné pálenky. V současné době mají naplněno 20 sudů.
(www.palirnaradlik.cz)

Česká whisky Radlík
V palírně Radlík (zdroj Radlík)

Jak tedy můžete vidět, máme se v následujících letech rozhodně na co těšit a českou whisky čeká pestrá budoucnost. Vidíte to stejně nebo se bojíte zahlcení hromadou limitovaných edic?


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukas
1 rok před

Trochu se bojím, aby to nebyla pestrá budoucnost ve stylu německých šmakulád.