Týdeník #19/22 – whisky novinky z Třebíče

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Glenfiddich přidává novou whisky do Experimental Series. Palírna Loch Lomond rozšiřuje Remarkable Stills Series. GlenAllachie vydává novou whisky na oslavu Billyho Walkera. Přicházejí nové whisky z Třebíče i z Počernic. Palírna Dalmore bude expandovat. Anglická palírna Bimber připravila nové stanice metra. Nakonec je tu celá řada krátkých zpráv ze světa whisky.

Glenfiddich Orchard Experiment

Glenfiddich Orchard Experiment

Řadu Experimental Series představila palírna Glenfiddich v roce 2016. Do letošního roku vyšly v rámci této řady čtyři plnění, které spojuje určité experimentování. Byly to whisky IPA Experiment, Project XX, Winter Storm a Fire & Cane. Nyní přichází Orchard Experiment.

Nová whisky Glenfiddich Orchard Experiment je výsledkem spolupráce palírny a společnosti Somerset Cider Brandy Company. Právě sudy, ve kterých předtím ležel likér Somerset Pomona kombinující v sobě jablečný džus a jablečnou pálenku, byly využity pro dozrávání single malt whisky Glenfiddich. To mělo whisky dodat tóny teplého letního anglického dne. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 43 %.

Whisky je už nyní dostupná a zaplatíte za ní 42 £.


Loch Lomond 46 Year Old

Loch Lomond 46 Year Old

Je to už rok, co palírna Loch Lomond představila svou první whisky z řady Remarkable Stills Series (psali jsme zde). Tuto řadu měla tvořit trojice unikátních whisky, které vyzdvihují netradiční kotle typu lomond, využívané v této palírně. Teď přichází druhé plnění z této řady.

Whisky Loch Lomond 46 Year Old zrála 44 let v sudech z amerického dubu. Poslední 2 roky pak dozrávala ve first-fill sudech po sherry Oloroso a Pedro Ximénez. Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 45,3 % a nabídne vám tóny karamelu, růží či manga.

Celkem bylo vyrobeno 200 číslovaných lahví. Cena je 4 500 £.


GlenAllachie Billy Walker 50th Anniversary

GlenAllachie Billy Walker 50th Anniversary

Billy Walker, současný majitel a master blender palírny GlenAllachie, letos oslaví neuvěřitelných 50 let svého působení ve whisky průmyslu (celý jeho příběh najdete v našem článku). Na oslavu tohoto výročí připravila palírna GlenAllachie speciální edici mapující jeho kariéru, kterou bude tvořit trojice whisky The Past, The Present a The Future. V těchto dnes palírna zveřejnila informace o první jmenované.

GlenAllachie Billy Walker 50th Anniversary Past Edition je 16letá whisky zrající v devíti sudech po sherry. Reprezentuje minulost Billyho Walkera, který si získal jméno produkcí výrazných sherry whisky. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 57,1 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Celkem bylo vyrobeno 4 000 lahví této whisky. Cena je 225 £. Kdy budou představeny zbylé dvě plnění zatím není známo.


Novinky z Třebíče

Společnost Česká whisky a její whisky Trebitsch nemá mezi fanoušky whisky příliš dobrou pověst. Ať už je to kvalitou whisky nebo místy až lživým marketingem (více o tom zde). Ke konci minulého roku vygradovaly rozpory a společnost opustil master distiller Tomáš Dyntar. Už tak nejasná situace se ještě více zamotala.

Trebitsch
Nová whisky Trebitsch

Česká whisky najala Jána Baloga a přesunula se do palírny v pražských Dolních Počernicích. Tento týden představila svou novou základní řadu, která nahradila předchozí nabídku. Zásadní změnou je, že už se nejedná o single malt whisky, ale o blended whisky. Podle oficiálních informací se jedná o sladovou whisky míchanou s obilným destilátem. Ač by se zdálo, že tento krok prospěje transparentnosti, nejasnosti ohledně původu a věku použitého obilného destilátu, vyvolávají celou řadu dalších otázek.

Tomáš Dyntar zůstal ve svém Original Trebic Whisky baru v Třebíči a nyní představil řadu Original Trebic Whisky. V nabídce najdete kouřové i nekouřové stáčení spolu s whisky v americkém stylu. Více podrobností o jednotlivých lahvích by se mělo objevit v průběhu června.

Original Trebic Whisky
Original Trebic Whisky

Zdá se tedy, že tu nyní máme dvě značky whisky z Třebíče. Jak to vidíte vy? Najdete odvahu a vyzkoušíte nějakou z novinek?


Krátké zprávy

Loupež v palírně Glenfarclas
V neděli 15. května se v časných ranních hodinách neznámí pachatelé vloupali do návštěvnického centra palírny Glenfarclas. Ukradli zde ty nejstarší a nejvzácnější whisky, co zde byly vystavené. Cena odcizených lahví je více než 100 000 £. Letos to není první taková krádež. V lednu se někdo vloupal do návštěvnického centra palírny Aberlour a ukradl zde řadu vzácných lahví.

Palírna Dalmore se bude rozšiřovat
Společnost Whyte & Mackay, majitel palírny Dalmore, zažádal o schválení plánu na stavbu nové palírny a návštěvnického centra. Stavba bude probíhat na pozemcích stávající palírny. Nové budovy by měla navrhnout společnost Threesixty Architecture. Kdy stavba začne ještě není známo.

Benriach Malting Season Second Edition
V srpnu minulého roku představila palírna Benriach řadu Malting Season, kterou tvoří whisky ze sladu vyrobeném ve vlastní sladovně (psali jsme zde). Nyní přichází druhá edice této whisky. Sladování proběhlo na podzim roku 2013 a whisky byla destilovaná v listopadu. Následně zrála ve 30 first-fill sudech po bourbonu a lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48,9 %. Už nyní je dostupná v palírně Benriach, do světa se dostane v červnu. Cena je 99 £.

Timorous Beastie ‘Meet the Beast’
Společnost Douglas Laing připravila 13letou limitovanou edici blended malt whisky Timorous Beastie. Whisky v sobě kombinuje single malt whisky z oblasti Highland, které alespoň 13 let zrály v sudech po bourbonu. Celkem bylo vyrobeno 3 000 lahví této whisky inspirované pátkem třináctého (v tento den také vyšla). Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 52,5 %. Cena je 75 £.

Kilchoman Loch Gorm 2022
Palírna Kilchoman vydává letošní edici whisky Loch Gorm. Tato nakouřená (50 ppm) whisky zrála, minimálně 8 let, ve 22 sudech po sherry Oloroso. Celkem bylo vyrobeno 17 250 lahví s obsahem alkoholu 46 %.

V Clonakilty dozrála první whiskey
Z irské palírny Clonakilty zatím přicházely jen nezávislá plnění z jiných irských palíren. Nyní v palírně dozrál první destilát, který se oficiálně může nazývat irskou whiskey. Kdy palírny vydá své první plnění ještě není známo.

Bimber Spirit of the Underground
Anglická palírna Bimber vydává již třetí edici whisky z řady věnované stanicím londýnského metra (o předchozí edici jsme psali zde). Tentokrát se podíváme na stanice:

Bimber Spirit of the Underground
  • Camden Town – sherry Amontillado finish, 58,5 %, 351 lahví
  • Canary Wharf – Marsala finish, 58,1 %, 320 lahví
  • Notting Hill Gate – sherry Moscattel finish, 59 %, 342 lahví
  • Tower Hill – sherry Palo Cortado finish, 58,7 %, 348 lahví

Cena je 125 £ za láhev.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
WhiskyMoravia
2 let před

Mě teda pobavil Trebic Monk – „whisky je vhodná především k degustačním účelům pro objevování ještě více chutí“ – asi proto tam uvedli hned 9 různých typů sudů 😉

Taky v tom textu je, že je ředěná na 51% a hned vedle fixkou napsáno 48 alc/vol.

To jsou mi věci po ránu.