Osobnosti světa whisky – Billy Walker

Billy Walker

Billy Walker si během 50 let ve whisky průmyslu vydobyl značné renomé. Současný spolumajitel a master blender palírny GlenAllachie má za sebou bohatou kariéru, během které se dokázal nesmazatelně zapsat do historie skotské whisky a stát se jedním z největších whisky odborníků.

Abychom však mohli vyprávět životní příběh Billy Walkera od začátku, musíme se z palírny GlenAllachie přesunout do skotského města Dumbarton, které najdete na břehu řeky Clyde, napůl cesty mezi Glasgow a Loch Lomond. Zde se roku 1946 narodil Billy Walker. Je to město protknuté whisky. Domov společnosti Hiram Walker & Sons, producenta whisky Ballentine’s, obilné palírny Dumbarton, palíren Lomond a Inverleven, J&B a dalších.

Billy Walker začínající

Ve třetí třídě objevil mladý Billy kouzlo chemie, kterou poté studoval i na univerzitě v Glasgow. Po promoci v roce 1967 však jeho kroky překvapivě nevedly k whisky. Místo toho začal pracovat ve farmakologickém výzkumu kde strávil 4,5 roku. Až v roce 1972 nastupuje do společnosti Hiram Walker & Sons. Jak sám říká, vzhledem k městu, ve kterém vyrůstal, bylo jeho spojení s whisky téměř nevyhnutelné.

U Hiram Walker & Sons se zapojil do téměř všech fází výroby whisky. Čtyři roky zde sbíral zkušenosti u kvasných kádí i destilačních kotlů. Nabyté znalosti poté využil ve společnosti Inver House Distillers. Zde od roku 1976 pracoval jako master blender. Těšil se velké svobodě, díky které se naučil mnoho o různých typech dřeva a jejich vlivu na výslednou whisky. Po šesti letech se však s Inver House Distillers rozloučil a dalších 20 let strávil ve společnosti Burn Stewart Distillers.

Billy Walker

Zde nastoupil na pozici master blendera a provozního ředitele. V roce 1988 pak byl klíčovou postavou při převzetí této malé londýnské firmy managementem. V roce 1990 koupili palírnu Deanston a o tři roky později pak palírnu Tobermory. Billy Walker se tak poprvé podílel na oživení palíren, kterým se nedostávalo takové pozornosti, jakou by si zasloužily. V roce 2003 přibyla do portfolia společnosti ještě palírna Bunnahabhain se značkou míchané whisky Black Bottle. Ale to už Billy Walker Burn Stewart Distillers opustil.

Billy Walker oživující

Po dlouhých letech v Burn Stewart Distillers chtěl Billy postavit na nohy svou vlastní palírnu. Spolu s dvěma společníky tak hledali vhodnou palírnu ke koupi. Vybírat bylo z čeho. V roce 2004 bylo ve Skotsku kolem 20 uzavřených nebo zakonzervovaných palíren. Volba nakonec padla na dva roky odstavenou palírnu BenRiach, kterou kupili od společnosti Seagram včetně bohatých skladových zásob. V roce 2004 tak vzniká BenRiach Distillery Company.

O čtyři roky později Billy Walker využívá svého silného vztahu s Chivas Brothers a kupuje palírnu GlenDronach. Palírna byla mezi lety 1996 až 2002 uzavřena. Nové majitele tak čeká výzva v podobě chybějících zásob. O rok později je však představena základní řada a v dalších letech vede Billy značku zpátky k výraznějšímu sherry stylu.

Třetí do party je pak palírna Glenglassaugh, kterou společnost BenRiach Distillery Company kupuje v roce 2013. V dubnu roku 2016 pak celou společnost kupuje Brown-Forman. A Billy Walker rozmýšlí co dál.

Billy Walker formující

Na odpočinku nestráví ani dva roky a v říjnu roku 2017 kupuje, společně s Trishou Savage a Grahamem Stevensonem, palírnu GlenAllachie. Spolu s ní získávají značky míchané whisky MacNair’s Blended Malt a White Heather. Formuje se GlenAllachie Distillers Company. GlenAllachie v té době byla relativně mladá (založena v roce 1967) a celkově přehlížená. A to byl také jeden z důvodů proč si Billa Walker tuto palírnu vybral. Získal tak volnost zformovat si whisky GlenAllachie podle svého. V červenci 2018 tak palírna představuje svou základní řadu. Plnění ve věku 12, 18 a 25 let pak o rok později doplňuje oceňovaná whisky GlenAllachie 15 Year Old.

Billy Walker

Billy Walker strávil značnou část svého života na cestách, kde neúnavně propagoval skotskou whisky. V roce 2019 byl hlavní hvězdou festivalu Whisky Life Prague. V únoru 2020 pak byl uveden do Síně slávy Whisky Magazínu. Když se ho zeptáte, co ho na jeho práci nejvíce uspokojuje, je to míchání whisky a práce se sudy. Jak sám říká, znalosti se hodí při fermentaci či destilaci, ale míchání whisky je umění. A Billy Walker je opravdový umělec.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukas
2 let před

On se prvně Billy zajímal o Scapu, ale když majitelé odmítli palirnu prodat a nabídli mu místo Scapy GlenAllachie, tak Billy vzal Glenallachie.

Zdenek CZ
2 let před
Reply to  Lukas

Moc hezky popsano, jak vypada opakovane zhmotneni nehmotne vasne. A my vsichni mame pak poteseni u oblibeneho dramu.