Palírna Glenglassaugh

Palírna Glenglassaugh byla v oblasti Highlands založena v roce 1875. Již v roce 1908 byla poprvé uzavřena a střídající se fáze odstávek a produkce jí pak provázely až do roku 1986, kdy byla naposledy uzavřena. A zdálo se, že tentokrát už nadobro. Vše se ale v dobré obrátilo v roce 2008, kdy palírnu koupila společnost The Scaent Group a do palírny se, po dlouhých 22 letech, vrátil život.


Palírna Glenglassaugh

Výslovnost: glen•glass•ock
Oblast: Highland
Založena: 1875
Majitel: Glenglassaugh Distillery Co (BenRiach Distillery Co)
Kapacita: 1,1 mil. litrů
Web: https://www.glenglassaugh.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Glenglassaugh


I tento prodej však provázely problémy. O rok dříve, během jednání o dohodě, se totiž do zakonzervované palírny vloupali zloději mědi a způsobili škodu za 100 000£.

Nový majitel začal s destilací nové whisky (první destilace proběhla 4. prosince 2008) a také vydával starší plnění z předchozího života palírny. V roce 2012  pak bylo v palírně otevřeno návštěvnické centrum. V roce 2013 palírnu kupuje současný majitel společnost BenRiach Distillery, která pokračuje v rozvíjení single malt whisky Glenglassaugh.

Palírna disponuje jedním párem kotlů a její kapacita je 800 000 litrů čistého alkoholu ročně. Z toho pak je 40 000 litrů z nakouřeného sladu. 85% produkce si palírna nechává pro produkci single malt whisky, zbytek prodává externím firmám.

Jádro základní řady palírny Glenglassaugh tvoří trojice NAS whisky Revival (sherry oloroso sudy), Evolution (bourbon sudy) a kouřová Torfa. Dále v základní řadě najdete 30letou, 40letou 51letou whisky, které byly vypáleny ještě před posledním uzavřením palírny. Palírna také každý rok vydává řadu limitovaných edicí nekouřových i kouřových whisky zrajících v různých typech sudů.

V červnu roku 2023 byla představena nová základní řada palírny, která se skládá z 12letétho plnění a pak dvojice whisky Glenglassaugh Sandend a Glenglassaugh Portsoy.

Palírna Glenglassaugh
Palírna Glenglassaugh

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk
2 let před

Trochu doplním o bílá místa z černé historie palírny. Slovutně vypadající „skupina“ Scaent pochází z Ukrajinsko-ruského prostředí a původ jejího kapitálu je zcela nejasný. Většina zpráv o „globálním významu“ této investiční skupiny pochází přímo od jejich majitelů, podařily se jim prokazatelně jen 2 věci a pak zmizet: vytunelovat jednu pobaltskou distribuční společnost v energetice a v r. 2008 také palírnu GG. Masivně vyprodali starší sudy a snažili se východním slovanům docela úspěšně vnutit whisky, která dle britského zákona není whisky (mladší 3 let). Protože jim při přebírání a rozjíždění zakonzervované palírny naletěla a následně pomáhala i renomovaná jména skotského whisky průmyslu, je zcela pochopitelná snaha zapomenout na tohle smutné období z historie palírny. Záchranu odstartoval až Billy Walker, ale to je už úplně jiná historie.

Admin
2 let před
Reply to  Zdeněk

Díky moc za doplnění. O této epizodě jsem nevěděl.