Palírna BenRiach

Palírnu BenRiach založil v roce 1897 John Duff, který rok předtím vybudoval také sousední palírnu Longmorn. Obě palírny poté propojil soukromou železniční tratí, po níž se mezi palírnami vozilo uhlí, ječmen, rašelina či sudy. Na obě palírny však záhy dolehl krach bratří Pattisonů a následná krize celého odvětví skotské whisky. John Duff tak byl nucen se v roce 1900 palíren vzdát. Obě přešly pod společnost Longmorn Distillers Co.. Zatím co však palírna Longmorn fungovala dále, palírna BenRiach byla uzavřena a sloužila sousední palírně jen jako sladovna a skladiště.


Palírna BenRiach

Výslovnost: ben•ree•ack
Oblast: Speyside
Založena: 1897
Majitel: BenRiach Distillery Company (Brown Forman)
Kapacita: 2,8 mil. litrů
Web:
https://www.benriachdistillery.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky BenRiach


V tomto stavu palírna zůstala až do roku 1965, kdy palírnu BenRiach koupit Glenlivet. Produkce se opět rozjela a o několik let později se ke klasickému speyside stylu přidala i kouřová whisky. V roce 1978 palírnu kupuje společnost Sangram. Ta v palírně instaluje druhý pár destilačních kotlů a v roce 1994 vydává první single malt whisky BenRiach. V roce 2002 je však palírna opět odstavena a o dva roky později ji kupuje skupina investorů kolem Billyho Walkera. Právě toto převzetí znamenalo pro palírnu BenRiach nový začátek. Noví majitelé využili bohaté, až 40 let staré, zásoby whisky a vytvořili základní řadu single malt whisky BenRiach, stejně jako celou řadu limitovaných plnění.

Zatím poslední změna majitele proběhla v roce 2016, kdy palírnu koupila společnost Brown Forman. Spolu s touto změnou se v roce 2017 chopila kormidla produkce whisky Rachel Barrie, která se tak stala master blender palírny BenRiach.

Palírna je vybavena dvěma páry destilačních kotlů. V roce 2019 její produkce činila 1,8 milionů alkoholu. Část z toho tvořil destilát ze sladu nakouřeného na 35 ppm a část destilátu byla třikrát destilovaná. Palírna také disponuje vlastní sladovnou. Tu však využívá pouze párkrát do roka. Na podzim roku 2021 však vyšla whisky Malting Season First Edition, která byla vyrobena pouze z vlastního sladu. 21. května roku 2021 se pak v palírně konečně otevřelo návštěvnické centrum.

Na podzim roku 2020 palírna představila nový design svých lahví a také nové složení základní řady. Nová základní řadu palírny tak tvoří 10leté whisky Original Ten a Smoky Ten, 12leté whisky Original Twelve a Smoky Twelve, následované řadou starších whisky Twenty One, Twenty Five a Thirty. V bezcelních zónách pak můžete zakoupit NAS whisky Quarter Cask, Peated Quarter Cask a 10letou Triple Distilled.

Palírna BenRiach
Palírna BenRiach

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukas
3 let před

Benriach byla moje oblibena palirna nez ji prevzal Brown Forman. Pokud mate moznost, tak si rovnejte starou a novou Curiositas. Uplne jina whisky, bohuzel k horsimu. 🙁

Admin
3 let před
Reply to  Lukas

Už jsem slyšel od více lidí, že nová Curiositas je krok zpátky.

Vašek
3 let před

BenRiach byla moje srdcovka, nicméně musím smutně potvrdit výše uvedené. Rozdíl je to (chuťově i kvalitativně) dosti výrazný, takže další kousky už nekupuji. Sem tam lze na netu nalézt ještě starší kousky, ty smysl koupit mají, ale novější produkce je odleskem předchozí řemeslné preciznosti palírny BenRiach.