Palírna Lochranza (Arran)

V průběhu 19. století fungovalo na skotském ostrově Arran až 50 ilegálních palíren. Ty však postupně mizely až zůstalo jen pár legálních palíren. Poslední z nich, palírna Lagg, byla na ostrově uzavřena v roce 1837. Po dlouhou dobu tak ostrov Arran  zůstal bez palírny. Až v roce 1993 založil Harold Currie, bývalý ředitel skupiny Chivas Brothers, palírnu Arran nedaleko vesnice Lochranza.


palírna Arran

Výslovnost: ar•ran
Oblast: Highland (Arran)
Založena: 1993
Majitel: Isle of Arran Distillers
Kapacita: 1,2 mil. litrů
Web: https://www.arranwhisky.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Arran


Původně tedy se svými dvěma syny objížděl slavný Lake District a hledal ideální místo pro palírnu tam. Jeho dobrý přítel David Hutchison mu ale poradil, aby se zaměřil na ostrov Arran, který ročně navštíví tisíce turistů. Harold dal na jeho radu, avšak ne všichni obyvatelé ostrova sdíleli jeho nadšení. Musel tak vynaložit hodně úsilí, aby své oponenty předsvědčil a mohl zde začít s budováním palírny.

Krátce po začátku stavby, se na útesu nedaleko staveniště zahnízdil pár orlů skalních. Jelikož jde o chráněný druh, byla stavba přerušena, dokud pár nevyvedl mladé. Tito orli se pak dostali do znaku nové palírny. Výroba oficiálně začala 17. srpna 1995. Zpočátku byla palírna vybavená dvěma destilačními kotli. V roce 2017 se počet kotlů rozšířil na čtyři.

Palírna Arran je nejnavštěvovanější palírnou whisky ve Skotsku. Ročně ji navštíví více jak 100 000 návštěvníků. Popularita palírny, stejně jako nedostačující kapacita přiměly majitele palírny, společnost Isle of Arran Distillers, založit novou palírnu Lagg.

Palírna Lagg leží v jižní části ostrova Arran. Založena byla v roce 2017 a v březnu roku 2019 zde proběhla první destilace. V létě roku 2019 se zde také otevřelo návštěvnické centrum. Majitelé plánují přesunout do palírny Lagg produkci kouřové whisky z palírny Arran.

Jakmile společnost Isle of Arran Distillers založila na ostrově druhou palírnu, vyvstala potřeba přejmenovat tu původní. Ta se tedy v roce 2020 přejmenovala na palírnu Lochranza. Situace je tedy taková, že palírny Lochranza a Lagg produkují whisky Arran.

Základní řada palírny prošla v roce 2019 výraznou změnou včetně nového designu lahví. Základní řadu nyní tvoří 10letá, 18letá, 21letá a 25letá whisky a také řada whisky bez udání věku Barrel Reserve, Quarter Cask ‘The Bothy’ a Sherry Cask ’The Bodega’. Kouřovou whisky palírny pak představují whisky Machrie Moor a Machrie Moor Cask Strength.

palírna Arran
Palírna Arran

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments