Palírna Glen Grant

Palírnu Glen Grant založili v roce 1840 bratři Grantovi poté, co jim skončil nájem v palírně Aberlour. Palírna se stále snažila držet krok s technickým pokrokem. Proto se také v roce 1861 stala první palírnou vybavenou elektrickým světlem.

V roce 1897 byla v těsném sousedství postavena palírna Glen Grant II. Palírna měla sloužit ke zvýšení produkce. I když však využívali stejný zdroj vody a kotle udělali identické jako v původní v palírně, výsledný destilát byl jiný. Proto byla palírna Glen Grant II v roce 1902 uzavřena. V roce 1965 pak palírna znovu ožila, tentokrát však už pod jménem Caperdonich. Tak fungovala až do roku 2002 kdy byla opět uzavřena.


Glen Grant

Výslovnost: glen grant
Oblast: Speyside
Založena: 1840
Majitel: Campari Group
Kapacita: 6,2 mil. litrů
Web: http://www.glengrant.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Glen Grant


V padesátých letech spojila palírna síly s palírnou Glenlivet. I díky tomu její prodeje rostly. Whisky slavila úspěch hlavně v Itálii, kde se stala nejprodávanější single malt whisky. Do roku 2002 pak byla whisky Glen Grant druhou nejprodávanější single malt whisky na světě. Osudným se jí stal právě úspěch v Itálii a závislost na tomto trhu. Když spotřeba skotské whisky začala v Itálii klesat (a klesala tak dalších 15 let), začaly se propadat i prodeje whisky Glen Grant.

Nepomohl tomu ani fakt, že současný majitel (Campari Group) i ten předchozí (Pernod Ricard), whisky z této palírny používali především do blendů. Současný majitel se však nyní rozhodl klesající trend změnit a znovu zvýšit prodeje této whisky. Toho chtějí dosáhnout zaměřením se na starší plnění s USA jako hlavním trhem.

Všech osm kotlů má velký reflux. Díky tomu produkují lehký a delikátní destilát. V roce 2013 palírna zprovoznila novou lahvovací linku v ceně 5 milionů liber s kapacitou 12 000 lahví za hodinu. Díky ní je Glen Grant jediná z velkých palíren, která si sama zvládne nalahvovat celou produkci. Ročně pak palírna produkuje 2 miliony litrů čistého alkoholu.

Základní řadu palírny tvoří NAS whisky Major’s Reserve, 5letá whisky dostupná pouze v Itálii a pak whisky 10letá, 12letá, 15letá Batch Strength a 18letá. V nabídce pro duty free obchody je pak 12letá whisky nefiltrovaná za studena a whisky bez udání věku Rothes Chronicles Cask Haven. V roce 2020 představila palírna novou whisky Glen Grant Arboralis, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry a stala se součástí základní řady.

Palírna Glen Grant
Palírna Glen Grant

Recenzované whisky:

Glen Grant 15 Year Old
Glen Grant 15 Year Old

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments