Recenze whisky Glen Grant 15 Year Old Batch Strength

Dnes jsem se rozhodl recenzovat lahev palírny, která v Česku není moc známá, ale jejich současná plnění jsou jedním z oblíbenců Jima Murrayho a recenzovaná lahev byla dokonce ve Whisky Bible 2020 Jimem vybrána jako Scotch Whisky of the Year.

Palírna samotná byla založena v roce 1840 bratry Granty a více o její historii si můžete přečíst zde ve článku od Honzy. V současnosti je Glen Grant jedinou whisky spadající do skupiny Campari, která ji v roce 2005 odkoupila od společnosti Pernord Ricard. Do roku 2002 byla whisky Glent Grant celosvětově druhou nejprodávanější single malt whisky a historicky byla úspěšná hlavně na italském trhu. S poklesem zájmu o single malt whisky v Itálii se palírna postupně přeorientovala hlavně na trh v USA a travel retail, mnoho z jejich lahví na českém trhu je proto k dostání pouze v 1l lahvích.

Jak jsem již zmínil dnes si nalejeme dram z lahve Glen Grant 15 y.o. Batch Strength – 1st edition a zodpovíme si otázku, zda se oprávněně jedná o whisky roku 2021.


Glen Grant 15 Year Old Batch Strength

Whisky: Glen Grant 15yo Batch Strength – 1st edition (Whiskybase)
Palírna: Glen Grant
Region: Speyside
Věk: 15yo
Síla: 50%
Sudy: 1st fill ex bourbon cask
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: dozrávající ovoce, citrusy, máta
Chuť: kořenitá, sladké hrušky, olejovitá konzistence
Dozvuk: středně dlouhý a kořenitý

Hodnocení: 84 % (jak hodnotím)


V minulosti jsem měl možnost ochutnat Glen Grant 10, která mě příliš nezaujala a působila až moc lehce. V průběhu léta jsem se k ní sice rád obrátil jako k summer dramu na terase a předpokládám, že to je co získalo whisky Glen Grant oblibu v Itálii, další lahev bych si ale nekoupil. Když jsem před asi rokem viděl v akci litrovou lahev Glen Gran 15, již s nálepkou Whisky Bible Scotch Whisky of the Year, rozhodl se dát palírně další šanci a zistit co na lahvi Jima Murrayho tak zaujalo.

Po chvilce od nalití ze sklenky cítím dozrávající ovoce a není ho málo – zelená jablka a hrušky vůni dominují, tóny citrusů a postupně bylinky a svěžest, až chladivost máty. V chuti je whisky výraznější, než jsem čekal (možná i vzhledem k předchozí zkušenosti s Glen Grant 10) a jejích 15 let je znát. Zprvu dominuje kořenitost ze sudu po bourbonu, ale zároveň jasně cítím hrušky, a to daleko sladší než ve vůni. Whisky má olejovitou strukturu a musím říct, že mě baví si s ní hrát a přecházet z kořenitosti do sladkosti ovoce zas a znovu. Závěr je pak pro mě highlightem ochutnávky – od kořenitosti přechází až do jakéhosi ledového pocitu mentolových bonbonů a znovu nenechává zapomenout na hrušky, které jsou za mě středobodem této lahve.

Je tedy tato lahev podle mě whisky roku 2021? Famfáry a napjaté očekávání…….předpokládám, že nikoho až tak nepřekvapí, když řeknu, že za mě není 😊. Jedná se o skvělou whisky a moc rád se k ní vracím, vyniká dobrým poměrem ceny ke kvalitě a hlavně se, alespoň za mě, odlišuje, především pak závěrem. Je to jedna z whisky, jejíž chutě si dokážu vybavit, a i to je jednoznačně velké plus v hodnocení, na whisky roku ale zkrátka vidím jiné kandidáty, a proto je mi Jimův výběr trochu záhadou. Doufám tedy, že je jeho výběr způsoben odlišnými preferencemi, a ne jinými pohnutkami, ze kterých je často osočován.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 2 Hodnocení: 5]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
1 rok před

Chybička se vloudila: Jedná se o skvělou whisky a moc rád se k ní vracím, vyniká dobrým poměrem ceny ke kvalitě a hlavně se, alespoň za mě, odlišušuje…
Patrně mělo být napsáno „odlišuje“… jinak super recenze a počtení.

Admin
1 rok před
Reply to  Jantar

Díky za upozornění, opraveno.

Robert
1 rok před

Já měl za to, že v Itálii je z jejich plnění nejpopulárnější nikoliv desítka, nýbrž NAS (prý pětiletá) Major´s Reserve. Když jsem ochutnal, tak za jediné vysvětlení považuji použití do koktejlů 🙂

Kuba
1 rok před
Reply to  Robert

Pardon uplně jsem přehlídl Tvůj komentář. Když jsem recenzi psal tak jsem se přesně nad tímdle zamýšlel a nemohl si vybavit kde jsem slyšel o tamní popularitě 10, vím, že jsem to někde četl, ale kde to už bohužel netuším. NAS dává smysl a budou to dost možná nějaké koktejly jak říkáš. Major´s reserve jsem zatím neochutnal a asi ani nehodlám 😀

Robert
1 rok před

Pokud si vzpomínám dobře, tak jsem to četl v knize „Duch whisky“ od Richrda grindala.

Petr (PoznejWhisky)
1 rok před

Hezká palírnička, nádherné okolí a plnění, která jsou možná méně náročná, ale o to více přístupná. I cenově.
Pěkná recenze.