Recenze whisky GlenAllachie 15 Year Old

Není to tak dlouho, co jste museli single malt whisky z palírny GlenAllachie hledat jen u nějaké nezávislé stáčírny. Důvod byl jednoduchý. Společnost Chivas Brothers, která tehdy uzavřenou palírnu v roce 1989 koupila, využívala produkci palírny výhradně do svých blended whisky. Změna nastala až v roce 2017, kdy palírnu koupil Billy Walker se společníky, kteří společně započali práci na budování značky single malt whisky GlenAllachie. Po několika limitovaných single cask edicích, představila v červnu roku 2018 palírna svou základní řadu, skládající se z 10leté, 12leté, 18leté a 25leté whisky. O rok později pak základní řadu rozšířila nová 15letá whisky. A právě na ni se dnes podíváme.

Whisky GlenAllachie 15 Year Old je tvořena kombinací whisky z různých typů sudů, které 20 měsíců dozrávaly v sudech (typ hogshead a puncheon) po sherry Oloroso a Pedro Ximénez. Lahvována byla s obsahem alkoholu 46%. Stejně jako zbylé whisky z palírny GlenAllachie, ani tato nebyla dobarvená ani filtrovaná za studena. A teď je tu recenze whisky GlenAllachie 15 Year Old.


Recenze whisky GlenAllachie
GlenAllachie 15 Year Old

Whisky: GlenAllachie 15 Year Old
Palírna: GlenAllachie
Region: Speyside
Věk: 15yo
Síla: 46%
Sudy: sherry Oloroso a Pedro Ximénez
Cena: 1490,-
Koupit: skotska-whisky.cz

Vůně: sherry, hořká čokoláda, perník, rozinky
Chuť: sladká, kořenitá, jemná, hořká čokoláda
Dozvuk: kratší, sladký

Hodnocení: 85%


Každý rok na podzim, když teploty klesnou a začne být sychravo, opouštím Islay a odkládám kouřové whisky. Táhne mě to více ke sladkému a já se vždy snažím najít nějakou sherry bombu. Tentokrát má volba padla na 15letou GlenAllachie, po které jsem už nějakou dobu koukal, ale zatím jsme se víceméně míjeli. Byl jsem proto zvědavý, zda mi bude na zimu dobrým společníkem.

První co mě na whisky zaujalo, byla barva. Většinou jí v recenzích nezmiňuji, ale tak tmavá barva mě překvapila. Ve vůni jsem našel to, v co jsem doufal. Jemná, ale plná sherry. Rozinky, hořká čokoláda, perník. Chuť se poté nesla ve velmi podobné duchu. Hutné sherry, sladká a lehce kořenitá. Byla jemná, větší obsah alkoholu bych rozhodně nehádal. Závěr pak byl trochu slabší a vzhledem k plné chuti, rychle vyprchal. Všechno ale pěkně ladilo dohromady. Nic nepřebývalo, nic nechybělo.


Seznam recenzovaných whisky

GlenAllachie nezklamala a já už se těším na příjemné zimní večery. Možná se teď ale ptáte, proč tedy nemá vyšší hodnocení. Whisky jsem toho opravdu nemohl moc vytknout. To co dělá, dělá výborně. Ale chybělo mi v ní nějaké překvapení, něco zajímavého, co mi utkví v paměti a donutí se k whisky stále vracet. U téhle whisky si bezesporu vychutnám každý dram, ale až láhev dopiji, což nebude dlouho trvat, půjdu zas zkoušet o dům dál. Proto je výsledek recenze whisky GlenAllachie 15 Year Old 85% (jak hodnotím).

Recenze whisky GlenAllachie 15 Year Old.

Čtěte dále:

6 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.