Recenze whisky GlenAllachie 8 Year Old

Poté, co v roce 2017 koupil palírnu GlenAllachie legendární Billy Walker se svými společníky, začalo budování značky single malt whisky GlenAllachie. Vedle celé řady single cask edic, byla představena základní řada, která si rychle našla celou řadu fanoušků. Dosavadním vrcholem snahy o vybudování silné a oblíbené značky byl rok 2021 kdy byla whisky GlenAllachie 10yo Cask Strength Batch 4 zvolena nejlepší single malt whisky na světě.

Whisky GlenAllachie 8 Year Old, kterou dnes ochutnáme, byla představena v dubnu letošního roku a stala se nejmladší whisky v základní řadě palírny. Zrála v kombinaci sudů po sherry Oloroso, Pedro Ximénez, nových sudech a sudech po červeném víně. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Jak je u palírny GlenAllachie pravidlem, whisky nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.


Recenze whisky GlenAllachie 8 Year Old

Whisky: GlenAllachie 8 Year Old (Whiskybase)
Palírna: GlenAllachie
Region: Speyside
Věk: 8yo
Síla: 46 %
Sudy: sherry, červené víno, virgin
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: švestky, fíky, kůže, hruškový kompot
Chuť: sladká, kořenitá s tóny hořké čokolády
Dozvuk: střední, kořenitý

Hodnocení: 82 % (jak hodnotím)


Jistě to chce určitou dávku sebevědomí, když vydáte novou whisky s označením věku, která je mladší než 10 let. Přeci jenom, celá řada potenciálních zákazníků věří tomu, že starší whisky vždy znamená lepší whisky. Billy Walker se toho však nebojí a tam kde by mnozí představili NAS whisky s nějakým strašně cool jménem, vykládá karty na stůl a hraje s námi otevřenou hru. Naliji si tedy skleničku a zkusím si zahrát s ním.

Whisky hned na úvod předvádí výrazný vliv sherry. Cítím švestky, fíky, koření a v pozadí pak lehký nádech vína. Voní hezky a chvíli mi trvá odkrýt různé vrstvy. V chuti dominuje chuť hořké čokolády s tóny koření a kávy. Je sladká. Více by jí ale slušelo trochu hutnější tělo. I v dozvuku se síla relativně rychle ztratí a zůstane jen lehký nádech.

Je to takový paradox. Nová GlenAllachie 8 Year Old určitě není ta nejlepší whisky co mám v současné době doma otevřenou. Přesto se vsadím, že mi doma láhev moc dlouho nevydrží. Rád po ní totiž sáhnu vždy, kdy se nebudu moci rozhodnout co si nalít nebo když si jen budu chtít něco popíjet u knížky. Tento čokoládový bonbónek vám, i přes svůj mladý věk, nabídne více, než byste čekali. A začínajícím whiskařům otevře dveře k palírně GlenAllachie.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 2 Hodnocení: 4.5]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments