Recenze Svach’s Old Well Whisky Drunk Cats on the Road

Tento měsíc to je rok od představení nové české whisky z destilérky Svach. Brzy po uvedení se na její adresu snesly pochvalné komentáře a palírna Svach se, díky své otevřenosti a vstřícnému přístupu, stala součástí české whisky komunity. V průběhu roku pak palírna představila své dvě řady limitovaných whisky, Páni z Růže a Distillery Edition. V dnešní recenzi se podíváme na zatím poslední novinku a druhou whisky z řady Distillery Edition, whisky s neobvyklým názvem, Drunk Cats on the Road.

Svach’s Old Well Whisky Drunk Cats on the Road byla vytvořena kombinací kouřových 3letých whisky zrajících v sudech po sladkých vínech. Byly použity sudy po sherry, po portském a po víně Sauternes. Výsledná whisky poté ještě nějakou dobu dozrávala v sudu po červeném víně Cabernet Franc z francouzské oblasti Bordeaux. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48,4%. Whisky nebyla barvená ani filtrovaná za studena. Tato whisky byla původně určená pro Whisky festival na Malé Morávce. Okolnosti bohužel nedovolily ani odložené konání této vyhledávané akce. Pánové ze Svachovky se přesto rozhodli whisky vydat. Jestli to bylo správné rozhodnutí, se dočtete v naší recenzi.


Svach’s Old Well Whisky Drunk Cats on the Road
Svach’s Old Well Whisky Drunk Cats on the Road

Whisky: Svach’s Old Well Whisky Drunk Cats on the Road
Palírna: Svach
Region: Česká republika
Věk: NAS
Síla: 48,4%
Sudy: portské, sherry, Sauternes, Cabernet Franc
Cena: 1100,-
Koupit: Svachovka

Vůně: kouř, med, švestky
Chuť: kouř, sladké tóny, sherry
Dozvuk: střední, kouřový

Hodnocení: 87%


Whisky ze Svachovky si podle mě drží stabilní kvalitu, byl jsem proto zvědav, co nového nás v této láhvi čeká a jak si palírna udrží svůj nastavený standard. Už první přivonění však naznačilo, že ani tentokrát o žádný průšvih nepůjde. Vůně v sobě kombinovala silnější kouřové tóny spolu se sladkým nádechem medu a švestek. Na pozadí jsem lehce cítil typickou whisky ze Svachovky. Chuť se pak nesla ve stejném, sladko-kouřovém duchu. Určitě bych netipoval stáří lehce přes tři roky. Whisky byla krásně jemná a vyvážená. Musím přiznat, že se mi docela trefila do noty. Tenhle styl já rád.

Palírně Svach se povedlo vytvořit krásně pitelnou whisky. Živě si umím představit, jak by se na festivalu v hloučku přátel (větším než 6 osob) otevřela a člověk se pak snadno stal tím opilým kocourem, kterého najdete v názvu whisky. Doufám, že se současná situace brzy přežene a my se pak budeme moci opět setkávat v dobré společnosti u našeho oblíbeného pití. Ale konec zoufání, jdu si nalít další dram a Svach’s Old Well Whisky Drunk Cats on the Road dávám 87% (jak hodnotím).


Seznam recenzovaných whisky

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
J. Dvořák
3 let před

Dobrý den, předně děkuju za recenzi. Nicméně z ní nejsem úplně moudrý a tak se raději ještě zeptám. Vlastně to vychází z toho, že jsem o koupi láhve chvilku uvažoval, pak trochu pochyboval a nakonec se na to vybod. Docela by mě zajímalo:
– dokázal byste přirovnat tuto whisky k nějaké podobné známé, např. skotské? Myslím nějakou konkrétní, relativně známou láhev…
– stojí takto mladá whisky, navíc poměrně experimentální ve smyslu výběru sudů (a pro mě tedy nejistá v poměru cena / výkon) , za 1.100 Kč? Opět v porovnání s tím, že za tyto peníze (~ 1.540 Kč za 0,7 l) se dají sehnat už velmi dobré whisky…
– mohl byste nějak přiblížit větu „Na pozadí jsem lehce cítil typickou whisky ze Svachovky“? Já totiž vlastně nevím, co to ta typická whisky ze Svachovky je. Zatím vydali jen různé lahve podle typu sudů, kde whisky zrála, ale že bych na jednu ukázal a řekl „tahle je ta typická, core whisky Svachovka“, to bych teda nedokázal.

Pod čarou – zatím jsem ochutnal jen dvě whisky z této palírny a jedna byla dost slabá (sherry cask v síle 46.3 %) a druhá docela dobrá (first fill cask, bohemian oak, 54.8 %). Při ceně cca 950 Kč / 0.5 l je ta první naprostý ústřel, ta druhá na svůj výkonpořád docela drahá. Opět za tyto peníze (~ 1.350 Kč / 0,7 l) lze koupit velmi dobrou láhev.

Děkuji předem za komentáře, J. Dvořák

Admin
3 let před

Dobrý den.
Nevím, zda se mi vybaví nějaká konkrétní skotská whisky. Trochu mi to připomělo whisky Port Charlotte nebo Finlaggan Sherry Finished.

Co se týče té typické chuti ze Svachovky. Já v těch jejich whisky cítím určitý společný rys. Ale je možné, že je to jen v mé hlavě.

A nakonec ta cena. Já asi nejsem ten pravý člověk co by se měl k ceně vyjadřovat. Můžu jen zopakovat co už říkal Lukáš Andrlík ze Svachu předtím. Oni jako malovýroba, kdy si spoustu věcí dělají ručně, nemohou cenově konkurovat skotským palírnám. To jestli ta whisky za tu cenu stojí, si musí každý rozmyslet sám.

Přeji hezký den
Honza

J. Dvořák
3 let před

Děkuju za odpověď.

Ad „typická Svachovka“: právě mě docela překvapuje, že nemají něco jako svou vlajkovou loď, nebo možná lépe řečeno základní láhev, řekněme 4-letá vyzrálá v nějakém ne až tak výrazném sudu. A k tomu pak různé pokusy, různé sudy, limitované edice, experimenty atd. Proto jsem poznámce o typické Svachovce moc nerozuměl.

Ad cena: argument ohledně malovýroby, ruční výroby atd. je podle mě opravnitelný pouze v případě, že je výsledek lepší (řemeslný, nebo jaký chcete) než běžná sériová výroba. Příklad – rád si koupím pivo z minipivovaru v ceně cca 100 Kč za 0,75 l a nemám problém s tím, že je dražší než běžná láhev v supermarketu. Prostě proto, že uvnitř láhve je násobně lepší zážitek. Jenže tohle nejen v případě whisky nejen ze Svachovky, ale snad kromě Gold Cock u všech domácích výrobců, neplatí. (Gold Cock proto, že cena kolem 800 kč za 10-letou je +/- rozumná).

Vlastně když o tom tak přemýšlím, tak kdo jiný by se měl k ceně, resp. poměru cena / výkon vyjadřovat než recenzent? Vůbec nemám dojem, že pár vět na téma „sice je tahle whisky docela dobrá, ale cena je ústřel jako hrom, a za stejné peníze seženete XY mnohem lepších“ nebo i naopak „za tyhle peníze si kupujete fantastickou láhev“, by se v recenzi objevit nemohlo. Právě naopak!

Hmmm?

J. Dvořák

JáraK
3 let před

Dobrý den,
já jsem měl to štěstí a ochutnal jsem všechny whisky ze Svachovky a mohu se také přidat na stranu PoznejWhisky s prohlášením toho, že se dá poznat, že Drunk Cats patří do rodiny Svachovky. Můj jazyk není tak vytříbený, ale u všech jejich vydaných whisky se dá poznat, že mají v chuti jistý společný znak. Ano jejich láhve jsou celkem drahé, ale já ty peníze za ni rád dám. Beru to tak, že je to opravdu málovýroba a ty lidi do toho dávají srdce. Ano jsou levnější láhve, ale jsou i dražší a nedají se vypít (za mě třeba Trebitch). Naštěstí žijeme ve světě, ve kterém nám nikdo nenutí co si máme a nemáme kupovat.

Admin
3 let před

O hodnocení ceny v recenzích jsem přemýšlel hodně. Nakonec jsem si řekl, ať si každý srovná, zda mu to za to stojí. Přeci jenom je to relativní věc a pro někoho je 1100,- moc peněz a pro druhého je třeba láhev Macallanu za 3000,- pohodová cena 🙂.

J. Dvořák
3 let před

Jasně, respektuju 🙂
Já jen, že pro celkový „obrázek“ o hodnocené lahvi by to mohla být zajímavá informace a taky trochu oživení.
JáraK – jakou byste mi ze Svachovky doporučil (kromě těch dvou, co jsem ochutnal – tedy „virgin bohemian oak“ a „bourbon & sherry barrel“)? Ať ze základní řady nebo z aktuálně dostupných limitovaných edicí? (Ze sudu od Laphroaig určitě ne, tenhle myšlenkový posun moc nechápu.)
Děkuju.
JD

JáraK
3 let před

Za mně bych asi doporučil z těch starších tu kouřovou v sudech po portském a pak byla zajímavá Petr Vok 😉

Zdenek
3 let před

Souhlasim s J.Dvorakem. Glenmorangie Souternes z nejdrazsiho luxusniho koncernu LVMH stala ve 12yo cca 1200 Kc. Good luck jejich odvazne cene.

J. Dvořák
3 let před

Tak nakonec jsem si místo opilých kocourů koupil Ardbeg Uigeadail za 1.595 Kč, tedy za téměř stejné peníze. Přišlo mi to jako lepší nápad … i když manželce jsem svoje dilema raději nevysvětloval.

Admin
3 let před

To rozhodně není špatná volba. Tento Ardbeg patří mezi mé oblíbené 🙂.

DS
3 let před

Autorovi textu. Teprve nedávno jsem objevil tyto stránky a rád si je čtu. Je zde spousta zajímavých informací (včetně diskusí). Co mi ale vadí je množství gramatických chyb v textu. Tím je podle mě celkem profesionální přístup k věci degradován na text člověka, který má potíže se základní gramatikou. Nemůžete si najít někoho, kdo by vám to opravil? Třeba shodu podmětu s přísudkem (Okolnosti bohužel nedovolili ), chlapy (místo chlapi) a podobné věci. Je to škoda.

Admin
3 let před

Dobrý den.
Děkuji za komentář. Chyby se snažím co nejvíce eliminovat, ale občas se něco uteče. Sehnat někoho na korekci bohužel není tak snadné.

Roman
3 let před

Dobrý den,

já měl od Svachovky většinu produkce, u každé whisky platilo, že jsem vždy rád ochutnal, ale na pořízení celé láhve to nebylo, moje chuťové pohárky to nepřesvědčilo. Ovšem opilé kočky považuji za víc než zdařilé. Za mně skvělé pití.