Skotské palírny #24 – GlenAllachie [glen•alla•key]

Palírna Glenallachie patří ve Speyside mezi ty mladší palírny. Založena byla v roce 1967. Po dvaceti letech produkce byla palírna vyřazena z provozu. Výroba zde znovu začala v roce 1989, kdy palírnu koupila společnost Chivas Brothers. Ale až rok 2017 znamenal pro palírnu opravdový zlom. Ten rok palírnu koupil Billy Walker, bývalý majitel palírny BenRiach, se společníky a započal práci na zrození single malt whisky GlenAllachie.


Palírna GlenAllachie

Oblast: Speyside
Založena: 1967
Majitel: The Glenallachie Distillers Co.
Kapacita: 4,0 mil. litrů
Web: https://theglenallachie.com/


V područí Chivas Brothers fungovala palírna jen jako dodavatel whisky do blendů. Šlo třeba o základní složku whisky Clan Campbell, jedné z nejprodávanějších míchaných whisky ve Francii. Single malt z této palírny se občas objevila u nějaké nezávislé stáčírny.

S novými majiteli se to však mění. V roce 2018 představili novou základní řadu a o rok později v palírně otevřeli návštěvnické centrum. Palírna nyní nabízí dvě exkurze. The Wee, kdy si projdete palírnu a na konci ochutnáte tři dramy whisky a The Connoisseur, kdy máte přístup do všech prostor palírny a ochutnáte pět dramů whisky.


Skotské palírny

První rok s novými majiteli v palírně vyprodukovali 750 000 litrů čistého alkoholu. 20% z této produkce je pak z nakouřeného sladu. New make stáčejí do sudů s obsahem alkoholu 63,5%, 68% a 72%.

Základní řada palírny se skládá z 10leté whisky v sudové síle a dále pak whisky 12leté, 15leté, 18leté a 25leté. Žádná whisky není dobarvovaná ani filtrována za studena. V létě roku 2019 pak palírna představila limitovanou edici tří whisky dozrávajících v různých typech sudů.
(aktualizováno 4. 2. 2020)

Palírna GlenAllachie
Palírna GlenAllachie

Příště zůstaneme v oblasti Speyside a navštívíme palírnu Tamdhu.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.