Osobnosti světa whisky – Jim McEwan

Jim McEwan je dnes považován za jednoho z nejvýznamnějších master destilérů a právoplatně se řadí mezi legendy světa whisky. Syn ostrova Islay začal svou kariéru v palírně Bowmore. Tam také strávil 38 let svého profesního života a postupně se vypracoval až na pozici manažera palírny. Když se však k životu začala probouzet palírna Bruichladdich, nezaváhal a pustil se do další výzvy. Pojďme to ale vzít hezky od začátku.

Palírna Bowmore

Jim McEwan
Jim McEwan

V roce 1963, ve svých 15 letech, nastoupil mladý Jim McEwan jako bednářský učeň do palírny Bowmore. Učitelem mu byl pravý mistr svého oboru, Davy Bell. Když šel pak Davy v 70 letech do důchodu, převzal po něm Jim pozici sklepmistra (cellar master). To se psal rok 1971 a Jimovi bylo 22 let.

Po pěti letech však tuto práci i svůj milovaný ostrov Islay opustil. Přesunul se do Glasgow, do centra společnosti Morrison Bowmore, kde začala jeho cesta blendera. Učil se a pomáhal s vývojem míchaných whisky. Zde se ukázal jeho nesporný talent a o dva roky později se stal chief blenderem.

V únoru roku 1986 dostal nabídku na návrat do palírny Bowmore. Tentokrát se už však vrací jako manažer palírny. Když pak do palírny vstoupila japonská společnost Suntory, která se po několika letech stala jediným majitelem, Jim tvořil novou tvář whisky Bowmore. Postupem času se Jim McEwan stal jakýmsi ambasadorem této značky. Cestoval po celém světě a propagoval Bowmore. Cestování ho však unavovalo stále více.

Není proto divu, že jakmile mu jednoho dne zavolal Gordon Wright, že spolu s Markem Reynierem a Simonem Coughlinem kupují uzavřenou palírnu Bruichladdich, nezaváhal. Opustil bezpečí velké a stabilní společnosti a vydal se za další výzvou.

Palírna Bruichladdich

Jim dodnes vzpomíná na chvíli, kdy 6. ledna roku 2001 poprvé prošel branami palírny Bruichladdich. Pomyslel si tehdy, že nejspíše dělá největší chybu svého života. Následující roky mu však ukázaly, jak hluboce se mýlil. Jen díky němu tak dnes existují takové legendární whisky jako je Black Art či Octomore. Ale to trochu předbíháme.

26. května ráno, začal z destilačních kotlů proudit první new make. V palírně se rozhodli, že budou produkovat, pro Islay netypickou, nekouřovou whisky. Mnoho lidí s tímto krokem nesouhlasilo. Ozývaly se hlasy, že to jde proti tradici, proti charakteru Islay. Po nějaké době se Jim rozhodl tyto kritiky umlčet a vytvořil kouřovou whisky Port Charlotte. Poté následovala whisky Octomore, nejnakouřenější whisky na světě.

Jim McEwan nejen pomohl znovu oživit palírnu Bruichladdich, ale díky jeho práci a inovativnímu přístupu získala téměř kultovní status. Není proto divu, že když chtěl v roce 2013, po 50leté kariéře ve whisky průmyslu, odejít do důchodu, nový majitel palírny, společnost Rémy Cointreau, ho přemluvil, aby ještě pár let zůstal.

Život v důchodu

V červenci 2015 pak palírnu Bruichladdich opravdu opustil a na jeho pozici nastoupil Adam Hannett. Života v důchodu si však Jim McEwan užíval jen 2 roky. V roce 2017 se nechal zlákat a zapojil se do vzniku nové palírny Ardnahoe, kterou na Islay stavěla společnost Hunter Laing. Na pozici ředitele produkce měl na starost vytvoření stylu, kterým se bude nová whisky prezentovat. V mezičase také pracoval na míchaných whisky ze zásob společnosti Hunter Laing.

Jim McEwan je jedna z nejvýraznějších osobností světa whisky. Může se pyšnit několika tituly Distiller of the Year nebo účastí v porotě na International Wine and Spirit Challenge a International Spirit Challenge. Byl také zařazen do Whisky Magazine’s Hall of Fame a je držitelem titulu Keeper of the Quaich. Na začátku roku 2021 byl uveden dokumentární film Water of Life, kde se postavil po boku dalších osobností.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dejv
2 let před

Díky za článek. Už delší dobu sháním film Water of Life, ne ke stažení, rád zaplatím, ale vypadá to, že stejně jako s The Amber Light nemají zvládnutou distribuci. Nemá někdo nějaké tipy?

Druhak, těšil jsem se i na knížku A Journeyman’s Journey, nicméně cena cca 2k s dopravou mě fest odrazuje.