Recenze whisky Glenfiddich 18 a 21 Years Old

Po menší odmlce jsem se konečně dokopal k napsání dalšího článku. Můj původní plán byl napsat recenzi pouze na lahev Glenfiddich 21 Gran Reserva, ale nakonec jsem se rozhodl přihodit i Glenfiddich 18, který byl pro mě v minulosti první plnoletou single malt a neotevřená lahev mi nyní ležela pár let doma.

Předpokládám, že palírnu Glenfiddich nemusím moc představovat. Jedná se o dlouhá léta nejprodávanější značku single malt whisky (v posledních letech jí tento prim uzmula značka Glenlivet), o které si více můžete přečíst v našem článku o palírně. Pro mě osobně má Glenfiddich, jako asi pro mnoho dalších, hlavně nostalgický význam. Začal jsem se díky němu seriózněji zajímat o whisky a byly to první dražší lahve, které jsem si zakoupil. Plurál uvádím úmyslně, jelikož dlouhou dobu běžely na e-shopu Bottles and Stories úžasné akce 1+1 lahev zdarma. Pro mě byl tím prvním nákupem Glenfiddich 15 Solera a Glenfiddich 18. Gran Reserva má pak význam v mých vzpomínkách také, jelikož to byl dram, který můj kamarád objednal po výhře v pokerovém turnaji a pamatuji si, jak nesmyslně drahý mi dram v té době přišel.

Whisky Glenfiddich 18 Our Small Batch Eighteen zrála v sudech po sherry Olorosu a bourbonu a je ředěna na 40 %. 21 Gran Reserva je pro změnu finishována v sudech po karibském rumu. Je ale taktéž ředěna na 40 %.


Glenfiddich 18yo – Our Small Batch Eighteen

Whisky: Glenfiddich 18yo – Our Small Batch Eighteen (Whiskybase)
Palírna: Glenfiddich
Region: Speyside
Věk: 18yo
Síla: 40 %
Sudy: bourbon, sherry Oloroso
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: svěží, jablka, nugát
Chuť: křížaly, citrusy, vodovitá
Dozvuk: sušší, středně dlouhý, lehce dřevitý

Hodnocení: 80 % (jak hodnotím)


Glenfiddich 21yo – Gran Reserva

Whisky: Glenfiddich 21yo – Gran Reserva (Whiskybase)
Palírna: Glenfiddich
Region: Speyside
Věk: 21yo
Síla: 40 %
Sudy: karibský rum
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: spálený cukr, cukrová třtina
Chuť: kořenitá, rozinky rum (melasa?)
Dozvuk: středně dlouhý, sladší, banány

Hodnocení: 83 % (jak hodnotím)


Začnu s 18letou, která vím, že mi v minulosti přišla skvělá svou jemností. Ve vůni tóny červených jablek a dále pak nugátu, nevoní špatně, ale zároveň nijak zajímavě. Chuť je hodně plochá, kromě jablek nacházím citrusy, ale sundává ji naředění na 40 %. Finish mi přijde asi nejzajímavější suchými tóny, ale není pro mě nijak zapamatovatelný.

Jednadvacítka je na nose jednoznačně zajímavější, jsou v ní tóny, které mi přijdou celkem atypické a s mnoha rumovými finishi jsem se nesetkal. Chuť je hezky rozinková, ale ne hutně sladká jako finishe po sladkém sherry, vzadu pak nacházím rumové tóny. Finish jde více do sladka a v puse mi zůstává chuť banánů.

Gran Reserva je pro mě v tomto souboji, pokud bych nebral ohled na cenu, určitě vítěz. Je alespoň něčím zajímavá, ale škodí jí, stejně jako 18, ředění na 40 %. Chápu, že Glenfiddich je masovka, samotného mě dříve bavila právě její jemnost a dopřát začátečníkovi 18letou whisky, která je jemná a má nízký obsah alkoholu je asi pro značku i trh žádoucí. Co mě ale mrzí je Gran Reserva, kde už se opravdu nejedná o levnou lahev (momentálně nejlevněji na SkvelaWhisky.cz za 4 900,-) a ta by si za mě opravdu vyšší obsah alkoholu zasloužila. Znovu mě to ale vrací k tomu, že někdo to tak zřejmě prostě chce a 40 % mu chutná. Glenfiddich moc dobře ví, proč má svou základní řadu postavenou tak jak má.

Jsem každopádně rád, že jsem obě whisky znovu ochutnal, otevřená lahev osmnáctky se určitě neztratí. Stále je to dobrá whisky a v záplavě plnění jednoznačně lepší průměr. Další lahev bych si už ani v akci nekoupil (povedlo se mi dohledat, že první nákup 15 a 18 v roce 2018 byl za 1 300,-). 21 jsem měl jen vzorek a dal bych si ji klidně rád znovu, ale i jen za třetinu její ceny mám daleko silnější adepty.

Kuba

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 2 Hodnocení: 5]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Honza Z.
1 měsíc před

Není moc whisky, o kterých můžu říct, že mi vyloženě nechutnají. GF 18y je bohužel ale jedna z nich

Robert
1 měsíc před

Na akci 1+1 si pamatuji. Pokud by o ni někdo měl zájem, tak v Makru před Vánoci běží tahle akce na Glenfiddich každoročně. Jinak začátečníkům bych jednoznačně doporučil 15 yo. Je to dobrá sherry whisky za dnes už skoro neuvěřitelný peníz. Ostatní plnění, která jsem ochutnal, za zmínku nestojí. Lahvování na 40% mně už samozřejmě taky nevyhovuje, ale to je asi úděl všech, kteří toho ochutnali přece jenom už trochu víc 🙂