Recenze whisky Glen Scotia

O neveselém osudu Campbeltownu, někdejšího hlavního světového města whisky, už jistě mnozí z vás slyšeli. Kolem roku 1830 v tomto nevelkém městě fungovalo více než 30 palíren whisky, ke kterým se v roce 1832 přidala palírna Scotia (Glen v názvu získala palírna až v roce 1933). O 100 let (světovou válku a americkou prohibici) později ve městě fungují už pouze palírny Scotia, Springbank a Ri-Clachan. Ani tehdy však neměla palírna Glen Scotia vyhráno. Období, kdy se palírna několikrát opět uzavřela skončilo až v roce 2014, kdy se palírna stala součástí Loch Lomond Group a věci se začaly obracet k lepšímu. Když se pak z whisky Springbank začalo stávat nedostatkové zboží, upřela se pozornost milovníků whisky z Campbeltownu právě na palírnu Glen Scotia. Pojďme se tedy podívat, co palírna nabízí.

První přijde na řadu whisky Glen Scotia Campbeltown 1832. Jedná se o lehce nakouřenou NAS whisky určenou pro prodej v bezcelních zónách. Zrála v sudech z amerického dubu a dozrávala v sudech po sherry Pedro Ximénez. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %.

Následovat bude whisky Glen Scotia Double Cask. Tato whisky bez udání věku tvoří jakousi vstupní whisky do základní řady palírny. Whisky zrála ve first-fill sudech po burbonu a poté 12 měsíců dozrávala v sudech po sherry Pedro Ximénez. Lahvovaná je s obsahem alkoholu 46 %. Na World Whiskies Awards 2023 byla vyhlášena nejlepší single malt whisky z Campbeltownu.

Jako třetí jsem vybral whisky Glen Scotia Victoriana. Jedná se také o zástupce základní řady, je však lehce nakouřená a stočená v sudové síle s obsahem alkoholu 54,2 %. V jakých sudech zrála se mi zjistit nepovedlo, dozrávala však ve dvojitě vypálených sudech.

Nakonec pak mám limitovanou edici vydanou minulý rok u příležitosti Campbeltown Malt Festival. 8letá silně nakouřená whisky zrála ve first-fill sudech po bourbonu, a nakonec dozrávala v sudech po sherry Pedro Ximénez. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 56,5 %.


Glen Scotia Campbeltown 1832

Věk: NAS    Síla: 46 %    Sudy: american oak & sherry PX    WB: WB216060

Recenze Glen Scotia Campbeltown 1832

Vítá mne sladká vůně s lehce sirnými tóny. V pozadí je lehce cítit spáleninka. Whisky je na nose příjemná a láká mě k napití.

Chuť je kořenitá s tóny hořké čokolády. Hořkost je však už trochu za hranou a vadí mi. Dozvuk je kratší a rychle ztrácí sílu. V ústech zůstává stopa hořkosti a zklamání.

Jak byla whisky příjemná na čichání, tak nezajímavá byla v chuti. Whisky to nebyla špatná, když pominu lehkou hořkost, ale nemám důvod jí zkoušet znovu.
81 % (jak hodnotím)

Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev


Glen Scotia Double Cask

Věk: NAS    Síla: 46 %    Sudy: bourbon & sherry PX    WB: WB212766

Recenze Glen Scotia Double Cask

První cítím ovoce (možná jablka), pak nastoupí karamel a tóny tabáku. Vůně je hodně vrstevnatá a já po každém přivonění odkryju něco nového.

V chuti je spíše kořenitá. Opět tu cítím hořkou čokoládu, ale příjemně. Hořkost nikdy nepřekročí hranici, za kterou už by to bylo na škodu. Středně dlouhý závěr se veze na čokoládové vlně.

Moc dobrá whisky, která tvoří více než slušný základ core range. Rozhodně člověk navnadí na bližší prozkoumávání produkce palírny Glen Scotia.
85 % (jak hodnotím)

Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev


Glen Scotia Victoriana

Věk: NAS    Síla: 54,2 %    Sudy: double charred    WB: WB222752

Recenze Glen Scotia Victoriana

Whisky je ve vůni výrazně uzavřenější než předchozí vzorky. Dávám jí trochu času a postupně odkrývám tóny sladkého ovoce, hlavně třešní, a spáleného dřeva.

V chuti je whisky sladce-kořenitá a šťavnatá. Výrazněji vystupuje vanilka. Vyšší obsah alkoholu vůbec není znát a whisky je krásně pitelná. Dlouhý závěr mne láká k dalšímu napití.

Velmi povedená whisky. Navzdory vyššímu obsahu alkoholu je pitelná a chuťově zajímavá.
86 % (jak hodnotím)

Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev


Glen Scotia Campbeltown Malt Festival 2022

Věk: 8yo    Síla: 56,5 %    Sudy: bourbon & sherry PX    WB: WB208714

Recenze len Scotia Campbeltown Malt Festival 2022

Nakonec tu mám pořádnou nálož alkoholu. Vůně je opět uzavřenější. Na začátku cítím trochu síry a poté výraznou uzenost s tóny vanilky a sušeného ovoce.

V chuti dominuje výrazný kouř doplněný lehkou sladkostí a trochou koření. Chuť se v ústech postupně mění a přechází do delšího kouřového závěru, který vysušuje pusu.

Nejkouřovější whisky z celé recenze. Jak jsem u předchozí Victoriany psal, že je krásně pitelná, tady bych si vystačil s jedním dramem na celý večer, který bych pomalu usrkával.
84 % (jak hodnotím)

Koupit:
vzorek na DramRoom.cz
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Musím se vám přiznat. Jsem překvapený, že tato recenze vůbec vyšla. Původně jsem ji totiž plánoval na začátek listopadu, ale nedostatek času a celá řada rýmiček a viróz mi nedovolovaly whisky pořádně oddegustovat. Jsem proto rád, že se to nakonec povedlo.

Nejvíce mi sedla dvojice whisky ze základní řady. Jak Double Cask, tak Victoriana jsou dobré whisky, stojící rozhodně za vyzkoušení. Za ochutnání jistě stojí i festivalové stáčení, které se umístilo v těsné závěsu, to je však už dnes hůře k sehnání. Celkově tak ve mně zanechala produkce palírny Glen Scotia velmi dobrý dojem a mohu jen doporučit, abyste něco také vyzkoušeli.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 0 Hodnocení: 0]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
10 měsíců před

Běžně k sehnání je i NAS Campbeltown Harbour a nakouřená i nenakouřená 10yo. Obě desítky jsou taky docela slušné, ale nejlepší je Double Cask. Tedy aspoň z toho, co jsem zatím ochutnal, patnáctka čeká neotevřená ve skříni 🙂