Palírna Glen Scotia

Předák James Stewart a probošt John Galbraith založili v roce 1832 palírnu Scotia. A nezaložili ji nikde jinde, než ve slavném Campbeltownu, hlavním městě whisky, ve kterém v té době fungovalo více jak 30 palíren. Palírna zůstala v majetku těchto rodin 60 let. V roce 1895 byla prodána Duncanu McCallumovi, který ji po 20 letech odprodal společnosti West Malts Distillers. Když pak společnost zkrachovala, získal jí opět Duncan McCallum. V roce 1930 však Duncan McCallum spáchal sebevraždu. Kvůli špatnému obchodu se vrhl do jezera a utopil se. Tento rok znamenal i konec pro palírnu Scotia. 20. března zde proběhlo poslední pálení a poté se palírna uzavřela.


Palírna Glen Scotia

Výslovnost: glen sko•sha
Oblast: Campbeltown
Založena: 1832
Majitel: Loch Lomond Group
Kapacita: 0,8 mil. litrů
Web: www.glenscotia.com

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Glen Scotia


V té době už v Campbeltownu fungovaly pouhé tři palírny Scotia, Springbank a Ri-Clachan (uzavřená později v roce 1934). První světová válka a americká prohibice měly na hlavní město whisky devastující vliv.

Palírna Scotia však měla štěstí. Koupila jí společnost Bloch Brothers z Glasgow a v roce 1933 ji znovu uvedla do provozu. Tentokrát už pod názvem Glen Scotia. V roce 1954 palírnu získává Hiram Walker a o rok později přechází pod křídla společnosti A. Gilles & Co. V roce 1979 v palírně proběhla velká rekonstrukce. Pověstný whisky loch se však pro palírnu stává osudným a v roce 1984 je uzavřena. Ve slavném Campbeltownu tak funguje už jen jediná palírna, Springbank.

Palírna Glen Scotia mění majitele a v roce 1989 se výroba opět rozjíždí. O pět let později však byla znovu uzavřena. V roce 1999 se palírna znovu probudila. Pod vedením palírny Loch Lomond zde pracovali zaměstnanci z palírny Springbank. V dalším roce už se podařilo sehnat vlastní pracovníky. Stále se však nedařilo palírnu pozvednout. V roce 2014 se palírna stala součástí Loch Lomond Group a věci se konečně začaly obracet k lepšímu. Velkou zásluhu na tom měl master blender Michael Henry a distillery manager Iain McAllister.

Palírna Glen Scotia je vybavena jedním párem destilačních kotlů. Osm týdnů v roce také produkují kouřový destilát ze sladu nakouřeného na 23 ppm a 54 ppm.

V roce 2021 byla palírna Glen Scotia vyhlášena skotskou palírnou roku na Scottish Whisky Awards.

Základní řada palírny se skládá z whisky Double Cask a z 15letého, 18letého a 25letého plnění. Najdete zde také lehce nakouřenou whisky Victoriana, lahvovanou v sudové síle. V bezcelních zónách poté palírna nabízí whisky Glen Scotia Campbeltown 1832, 16 Year Old a Vintage 1991.

Palírna Glen Scotia
Palírna Glen Scotia

Recenzované whisky:

Glen Scotia Campbeltown 1832
Glen Scotia Campbeltown 1832
Glen Scotia Double Cask
Glen Scotia Double Cask
Glen Scotia Victoriana
Glen Scotia Victoriana
Glen Scotia Campbeltown Malt Festival 2022
Glen Scotia Campbeltown Malt Festival 2022

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Izzi
2 let před

Pekné info na detaily, ale práve vtedy mi tam chýba jedna zásadná info pre rok 2021:
https://youtu.be/zf4k31ug11w
s pozdravom Izzi