Recenze whisky Highland Park 16 Year Old Twisted Tattoo

Domovem palírny Highland Park jsou Orkneje. Oficiálně byla palírna založena v roce 1798. Před tím, však na statku fungovala ilegální palírna, jejíž majitel Magnus Eunson přes den pracoval jako kněz a v noci pálil a pašoval alkohol. Dlouhé roky byla whisky z této palírny důležitou složkou různých blendů. Až v 80. letech se majitelé palírny rozhodli, začít propagovat značku single malt whisky Highland Park. V palírně otevřeli návštěvnické centrum a prodeje začaly růst. V součastnosti palírna disponuje širokou základní řadou, ve které najdete whisky ve věku 10 až 40 let.

My se však v dnešní recenzi podíváme mimo základní řadu a ochutnáme 16letou whisky Highland Park Twisted Tattoo. Tato edice vyšla na jaře v roce 2019 a byla inspirována starou norskou legendou o hadu, který vyrostl tak, že se obtočil kolem celé země. Na jejím designu se podílel dánský tatér Colin Dale. Whisky zrála v kombinaci sudů po bourbonu a first-fill sudů po španělském víně Rioja. Lahvována byla s obsahem alkoholu 46,7%.


Highland Park 16 Year Old Twisted Tattoo

Whisky: Highland Park Twisted Tattoo (Whiskybase)
Palírna: Highland Park
Region: Orkneje
Věk: 16yo
Síla: 46,7%
Sudy: ex-bourbon & ex-rioja
Koupit: kupte vzorek na DramRoom.cz

Vůně: med, vřes, sušené švestky, lehce síra, trochu kouř
Chuť: kouřová, kořenitá
Dozvuk: delší, kouřový

Hodnocení: 88%


Přesně vím, kdy jsem si palírnu Highland Park oblíbil. Bylo to krátce po mých 30. narozeninách. Od kamarádů jsem dostal láhev 16letého Highland Parku a já té whisky propadl. Od té doby mám pro tuto palírnu slabost. A i když mám občas problém s jejich frekvencí vydávání limitovaných edic, byl jsem zvědavý na setkání s dalším 16letým plněním.

Přivoněl jsem si poprvé k nalité sklence a ucítil jsem med. Přičichl jsem podruhé a dýchla na mne vínová kyselinka. Přičichl jsem po třetí a byl jsem zavalen sušenými švestkami. Whisky mi nabídla vrstevnatou vůni s jedním společným jmenovatelem. Tím byly lehké kouřové tóny. Jako by kouř byla stěna, na kterou se postupně promítají různé vůně. Byla to paráda. 

Celý natěšený jsem se napil a čekal mě šok. Po sladkých tónech, jež jsem ve whisky cítil, se slehla zem. Místo toho nastoupila suchá kořenitost s kouřovostí, kterou bych podle vůně rozhodně nečekal. Takový rozdíl mezi vůní a chutí mě překvapil, ale nezklamal. Whisky byla výborná. V delším dozvuku už se kouř projevil naplno.

Tak se zdá, že co se palírny Highland Park týče, budu na šestnáctky. Highland Park Twisted Tattoo je komplexní whisky nabízející bohatou vůni k prozkoumání a silnou chuť k vychutnání. Užíval jsem si každý doušek a doufám, že jsem se s touhle whisky nesetkal naposledy.

Ochutnali jste už tuto whisky? Nebo byste z palírny Highland Park doporučili něco jiného? Podělte se s námi v komentářích.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
2 let před

Ochutnal jsem desetiletou a dvanáctiletou (respektive vypil po jedné lahvi, na hodnocení po vypití vzorku o velikosti jednoho panáka bych si netroufl) a překvapivě mně chutná víc ta desítka. Přijde mi bohatší, s delším a hladším dozvukem.

Jan G.
1 měsíc před

Highland Park Twisted Tattoo jsem zkoušel, nicméně to bylo v době, kdy jsem ještě neuměl whisky správně nachutnat. Vinná složka mi moc neseděla a láhev jsem si bohužel nedokázal užít. Je možné, že to jednoduše nebyla whisky pro mě. Snad ji ještě někdy budu mít možnost ochutnat a poopravit si názor.