Whisky týdeník 43/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. A tentokrát to vezmeme od Severního polárního kruhu až do Jihoafrické republiky. Olomoucký bar Black Stuff představil nové privátní stáčení. Jihoafrická Bain’s vydává první whisky v sudové síle. Bimber vydává svou první pure malt whisky. Švédská palírna Mackmyra připravila speciální edici své whisky Brukswhisky. Zpoza polárního kruhu přichází whisky Bivrost Jotunheim. A nakonec tu máme pár krátkých zpráv z Irska.

Black Stuff Private Single Cask 2008 Chardonnay Finish

Black Stuff Private Single Cask 2008 Chardonnay Finish

Black Stuff slaví své 18. narozeniny a je jasné, že taková událost se nemůže obejít bez speciální whisky. Známý olomoucký bar proto připravil další ze své řady privátních stáčení české whisky Gold Cock.

Nový Gold Cock 2008 Chardonnay Finish je 13letá single cask whisky destilovaná v červnu roku 2008. Jedná se tak o jednu z prvních whisky destilovaných ve Vizovicích. Nejdříve zrála v repasovaném sudu z Dolan. Po 12 letech se whisky přesunula do sudu po víně Chardonnay. Tam strávila dalších 14 měsíců. Poté byla nalahvována v sudové síle s obsahem alkoholu 62,7%.

Celkem bylo vyrobeno pouhých 298 lahví této whisky. Ta je od 30. 11. dostupná v baru Black Stuff (limit jedna láhev na zákazníka). Pár kousků bude k dostání i ve vybraných e-shopech. Součástí balení je voucher na dram této whisky v baru.


Bain’s 21 Years Old Double Cask

Bain’s 21 Years Old Double Cask

Jihoafrická společnost Bain’s Cape Mountain Whisky představila v roce 2009 svou single grain whisky. Ta je vyrobena pouze z jihoafrického obilí a vypálená byla v palírně James Sedgwick ve Wellingtonu. Nyní palírna Bain’s představila 21letou whisky, která je první jihoafrickou whisky v sudové síle.

Bain’s 21 Years Old Double Cask začala svůj život v roce 2009 jako single grain whisky. V dubových sudech však strávila o 10 let více než základní plnění. Poté se ještě na dalších 6 let přesunula do sudů po sherry Amontillado a Manzanilla. Nakonec byla nalahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 46,8 %.

Whisky je určená pro bezcelní zóny. Tomu odpovídá i litrové balení.


Bimber Apogee XII

Pure malt Bimber Apogee XII

Mladá anglická palírna Bimber je známá svou produkcí single malt whisky. Nyní si ale připravila něco zcela jiného a vydává svou první pure malt whisky.

Nová Bimber Apogee XII je 12letá whisky, kterou tvoří single malt whisky ze skotských palíren z Highlands a Speyside. Tyto whisky zrály v sudech po bourbonu, ve kterých předtím zrála whisky Bimber. Whisky byla lahvována s obsahem alkoholu 46,3 %. Jak sama palírna uvádí, tato whisky byla vytvořena jako odpověď na stále se zvyšující poptávku po whisky z palírny Bimber, která naráží na omezené zásoby stařené whisky.

Celkem bylo vyrobeno 25 000 lahví této whisky. Dostupná bude během prosince s cenovkou 59,95 £.


Mackmyra Moment Brukswhisky DLX II

Mackmyra Moment Brukswhisky DLX II

V červnu letošního roku představila švédská palírna Mackmyra speciální edici své základní whisky Brukswhisky (psali jsme zde). Nyní palírna vydává novou edici této oblíbené whisky, tentokráte však v kouřové variantě.

Mackmyra Moment Brukswhisky DLX II je tedy kouřová varianta základní single malt whisky Brukswhisky. Whisky zrála 9 až 11 let v dole Bodås. Ten palírna využívá jako svůj podzemní sklad a whisky zde zraje 50 metrů pod zemí. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 44 %. Najdete v ní tóny hrušek, rozinek či citrusů.

Celkem bylo vyrobeno 1 999 lahví této whisky. Zakoupit ji můžete zde, na stránkách palírny Mackmyra za 122,49 €.


Bivrost Jotunheim

Bivrost Jotunheim

Aurora Spirit je nejsevernější palírna na světě. Nachází se v Norsku za Severním polárním kruhem, obklopená horami a fjordy. Začátkem listopadu palírna představila již čtvrtou whisky z řady Nine Worlds of Norse Mythology.

Bivrost Jotunheim je single malt whisky třikrát destilovaná v roce 2018. Zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po stoutu z mikro pivovaru Graff. Lahvovaná je s obsahem alkoholu 46 %.

Podle severských legend je Jotunheim domovem obrů nazývaných jotnar, kteří jsou nepřáteli bohů. Nejslavnější z jotnar je pak Loki. Ten byl bohy přijatý a žil na Asgardu do té doby než byl vyhnán.

Celkem bylo vyrobeno 3 000 lahví této arktické whisky. Prvních 20 lahví se draží na Whisky Auctionner. Kde můžete zakoupit zbylé láhve se dozvíte zde.


Krátké zprávy

Bushmills mění design lahví
Irská palírna Bushmills mění design svých lahví. Nový vzhled tak dostane i základní řada palírny, ve které najdete 10letou, 16letou a 21letou single malt whiskey. Není to jediná změna v této palírně. Minulý měsíc byl jmenován nový master blender (psali jsme zde).

Palírna Midleton se dočká renovace
Společnost Irish Distillers oznámila investici ve výši 13 milionů eur na renovaci návštěvnického centra v palírně Midleton. Práce by měly být ukončeny v roce 2025.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments