Whisky týdeník 41/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Ze zrušené palírny Imperial přichází whisky Inishtree inspirovaná Batmanem. Irský Jameson vydává 21letou limitovanou edici. Palírna Teeling představila další whiskey z řady Vintage Reserve Collection. Irská palírna Clonakilty připravila whiskey Galley Head. Palírna Tamdhu připomíná cestu, kterou musí urazit dřevo na sudy ze své domovské Severní Ameriky. Pod značkou Singleton vychází 39letá whisky z palírny Glen Ord. Producent známé whiskey Irishman mění majitele a nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Inishtree Speyside Single Malt

Inishtree Speyside Single Malt

Park Row, londýnská restaurace vytvořená společností DC Comics, a restaurace Wonderland vydávají svojí první single malt whisky. A není inspirována nikým jiným než legendárním Batmanem.

Whisky Inishtree Speyside Single Malt je 25letá single cask whisky z palírny Imperial, která byla uzavřena v roce 2013. Destilovaná byla v roce 1993 a zrála v refill sudu po bourbonu. Nalahvována byla s obsahem alkoholu 53,2 %. Pojmenovaná je po městě Inishtree, dávného domova Bruce Wayna. Ve whisky můžete cítit pražené mandle v cukru, sušenky či citrónový tvaroh.

Celkem bylo vyrobeno pouhých 145 lahví této whisky. Cena jedné láhve je 495 £.


Jameson 21 Years Limited Release

Jameson 21 Years Limited Release

Irská společnost Irish Distillers představila novou limitovanou edici whiskey Jameson. Tu tvoří kombinace irských single pot still whiskey a single grain whiskey.

Při výrobě nové whiskey Jameson 21 Years Limited Release se nejdříve vzaly single pot still whiskey a grain whiskey, které 18let zrály v sudech po bourbonu a sherry Oloroso. Po smíchání pak společně zrály 3 roky v sudech po bourbonu. Nakonec se ještě přidaly 21leté single pot still whiskey z first-fill sudů po sherry Oloroso. Výsledná whiskey byla nalahvována v sudové síle s obsahem alkoholu 57,2 %. Ve whiskey naleznete tóny koření, sušeného ovoce, datlí či fíků.

Celkem bylo vyrobeno 2 301 lahví této whiskey. Cena je 310 €.


Teeling 30 Year Old

Teeling 30 Year Old

Irská palírna Teeling vydává novou whiskey ze své řady Vintage Reserve Collection. Po předchozí 32leté whiskey, která zrála v sudech po rumu (psali jsme zde), přichází nové 30leté plnění.

Irská single malt whiskey Teeling 30 Year Old byla destilovaná v roce 1991. Nejprve zrála v sudech po bourbonu, na posledních 9 let se pak přesunula do sudů po víně Sauternes. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Nebyla filtrovaná za studena. Ve whiskey ucítíte tóny ovoce, pražených ořechů a čokolády, spolu s náznakem kouře.

Celkem bylo vyrobeno 4 000 lahví této whiskey. Nejdříve se do prodeje dostane v Irsku, na mezinárodní trh se dostane v lednu příštího roku. Cena bude 925 €.


Clonakilty Galley Head

Clonakilty Galley Head

Palírna Clonakilty se v březnu roku 2019 stala 23. produkující palírnou v Irsku. Nyní tato palírna přidává do své nabídky novou single malt whiskey pojmenovanou podle 53 metrů vysokého majáku, který od roku 1875 stojí hned vedle města Clonakilty.

Nová whiskey Clonakilty Galley Head je tvořena whiskey ze dvou typů sudů. STR sudů po víně a čerstvě vyprázdněných sudů po červeném víně z Bordeaux. Whiskey byla lahvována s obsahem alkoholu 40%.

Whiskey je dostupná v obchodech po celém Irsku, v Celtic Whisky Shop a na clonakiltydistillery.ie. Cena je 39,50 €.


Tamdhu Quercus Alba Distinction

Tamdhu Quercus Alba Distinction

Palírna Tamdhu nás poslední dobou zásobuje celou řadou limitovaných edic. V srpnu palírna vydala již šestý batch oblíbené whisky Tamdhu Batch Strength (psali jsme zde). V září zase představila limitovanou whisky Cigar Malt (psali jsme zde). A nyní z palírny přichází další limitovaná edice.

Nová whisky Tamdhu Quercus Alba Distinction byla vytvořena jako připomínka cesty, kterou musí dřevo z amerického bílého dubu (Quercus Alba) urazit ze Severní Ameriky, než se jako sud naplní new makem v palírně Tamdhu. Nejdříve dřevo putuje do Španělska, kde dřevo vyschne a pak je z něj vyroben sud. Ten je poté zavínován “sherry” Oloroso a následně poslán do palírny Tamdhu. Celá tato cesta zabere šest let. Nová whisky zrála ve first-fill sudech po sherry Oloroso a lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48 %.

Whisky bude dostupná v průběhu listopadu s cenovkou 64,99 £.


Singleton of Glen Ord Distillery 39 Year Old

Singleton of Glen Ord Distillery 39 Year Old

Singleton je značka společnosti Diageo, kterou tvoří single malt whisky z palíren Dufftown a Glendullan ze Speyside a Glen Ord z oblasti Highlands. A právě poslední jmenovaná palírna vydává novou limitovanou whisky, navazující na 38letou whisky z minulého roku (psali jsme zde).

Nová whisky Singleton of Glen Ord Distillery 39 Year Old nejdříve zrála v kombinaci sudů po portském, sherry (Oloroso a Pedro Ximénez) a po červeném víně. Poté dozrávala v sudech z francouzské oblasti Bordeaux. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46,2 %. Whisky vám nabídne tóny ovocného koláče s nakládanými rozinkami a kandovanou pomerančovou kůrou.

Celkem bylo vyrobeno 1 695 lahví této whisky. Cena je 2 295£.


Krátké zprávy

Nový master blender v Bushmills
Irská palírna Bushmills jmenovala Alex Thomas novým master blenderem. Alex, která v palírně pracuje 17 let, bude mít na starost výběr a management sudů a tvorbu nových produktů. Na této pozici nahradí Helen Mulholland, která v palírně strávila téměř 30 let.

Walsh Whiskey mění majitele
Společnost Amber Beverage Group kupuje irské Walsh Whiskey, producenty whiskey Irishman nebo Writer’s Tears. V čele Walsh Whiskey nadále zůstane Bernard Walsh, který společnost v roce 1999 založil společně se svojí ženou Rosemary.

Limitované edice z palírny Glasgow
Palírna Glasgow vydává trojici limitovaných whisky. Glasgow 1770 Ruby Port Finish (56,2 %) je nekouřová whisky, 467 lahví. Glasgow 1770 Tokaj Cask Finish (53 %) je třikrát destilovaná whisky, 380 lahví. Glasgow 1770 Sauternes Cask Finish (53,7 %) je kouřová whisky, 486 lahví. Whisky jsou dostupné od dnešního dne na stránkách palírny Glasgow.

Unikátní kolekce od Gordon & MacPhail
Nezávislá stáčírna Gordon & MacPhail představila unikátní kolekci 17 whisky. Ty jsou sice jen ve 200ml lahvích, zato však v krásné dřevěné skříňce. Za cenu 100 000 £ tak můžete získat jedinečnou kolekci, ve které najdete:

 • Gordon & MacPhail 1953 z palírny Strathisla
 • Gordon & MacPhail 1954 z palírny Mortlach
 • Gordon & MacPhail 1957 z palírny Glen Grant
 • Gordon & MacPhail 1961 z palírny Mortlach
 • Gordon & MacPhail 1969 z palírny Mortlach
 • Gordon & MacPhail 1965 z palírny Glen Grant
 • Gordon & MacPhail 1966 z palírny Longmorn
 • Gordon & MacPhail 1969 z palírny Dallas Dhu
 • Gordon & MacPhail 1975 z palírny Glenlossie
 • Gordon & MacPhail 1978 z palírny Glen Grant
 • Gordon & MacPhail 1978 z palírny Glenlivet
 • Gordon & MacPhail 1979 z palírny Glenlivet
 • Gordon & MacPhail 1979 z palírny Glen Albyn
 • Gordon & MacPhail 1979 z palírny Glentauchers
 • Gordon & MacPhail 1981 z palírny Coleburn
 • Gordon & MacPhail 1982 z palírny St Magdalene
 • Gordon & MacPhail 1982 z palírny Caperdonich
Gordon & MacPhail

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments