Whisky týdeník 26/2021

Vás vítám u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Loch Lomond vydává single grain whisky zrající v sudech vypálených pomocí infračerveného záření. Irská palírna Teeling připravila novou 32letou irskou whiskey. Anglická palírna Bimber představila svou Country Collection. V přehledu krátkých zpráv se pak třeba dočtete o stěhování palírny do Číny.

Single grain whisky od Loch Lomond

Spearhead

Palírna Loch Lomond je známá především produkcí sladové whisky. Nyní však představila novou single grain skotskou whisky Spearhead.

Nová whisky Spearhead byla destilovaná na destilační koloně v palírně Loch Lomond. Nejdříve zrála v sudech po bourbonu a poté dozrávala v kombinaci nových sudů vypálených pomocí ohně a pomocí infračerveného záření. Palírna Loch Lomond je v současnosti jediná palírna ve Skotsku, která používá infračervené záření pro vypalování svých sudů. Whisky byla lahvována s obsahem alkoholu 43 %. Ve whisky ucítíte vanilku, karamel či hořkou čokoládu.

Whisky se na pulty obchodů dostane během července. Cena bude 30 £.


Teeling rozšiřuje Vintage Reserve Collection

Teeling 32 Year Old

Minulý rok představila irská palírna Teeling svou doposud nejstarší whiskey v edici Vintage Reserve Collection. Šlo o 37letou single malt whiskey (psali jsme zde). V rámci této edice nyní palírna vydává novou whiskey.

Teeling 32 Year Old je irská single malt whiskey, která byla destilovaná v roce 1988 a zrála v sudech po rumu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 % a nebyla filtrovaná za studena. Ve whisky můžete nalézt tóny medu, květin a vanilky.

Celkem bylo vyrobeno 750 lahví této whiskey. Whiskey bude nejdříve dostupná v Irsku a poté se dostane do zbytku světa. Cena je 2 000 €.


Bimber Country Collection

Mladá anglická palírna Bimber nedávno představila edici věnovanou stanicím londýnského metra (psali jsme zde). Nyní palírna připravila edici Country Collection. Ta se skládá z 24 single cask whisky, exkluzivně vydaných pro 24 zemí.

Whisky zrály v celé řadě sudů a byly lahvovány v sudové síle. Jsou tu zastoupeny sudy po bourbonu, sherry, portském či vínu Madeira. Prvních 14 lahví vyjde již brzy, na dalších 10 si budeme muset ještě počkat. Pojďme se tedy podívat na prvních čtrnáct stáčení:

 • Cask #182 Ex-Bourbon (58.5% ABV) Rakousko
 • Cask #194 Ex-Bourbon (58.4% ABV) Belgie
 • Cask #150 Ex-Bourbon (59.5% ABV) Čína
 • Cask #254 Ex-Rye (58.5% ABV) Dánsko
 • Cask #30 Ex-Ruby Port (58.9% ABV) Francie
 • Cask #104 Ex-Bourbon (59.7% ABV) Německo
 • Cask #47 Ex-Ruby Port (58.7% ABV) Hongkong
 • Cask #101/7 PX Finish (57.4% ABV) Japonsko
 • Cask #224 Ex-Rye (58.2% ABV) Nizozemí
 • Cask #29 Ex-Ruby Port (58.7% ABV) Polsko
 • Cask #102/8 PX Finish (57.6% ABV) JAR
 • Cask #178 Ex-Bourbon (58.1% ABV) JAR
 • Cask #205 Ex-Bourbon (58.6% ABV) Švýcarsko
 • Cask #105/4 Madeira Finish (57.7% ABV) Taiwan
Bimber Country Collection

Krátké zprávy

Skotská palírna se stěhuje do Číny
Kompletní palírna, téměř 35 tun materiálu, se zanedlouho vydá na cestu ze Skotska do Číny. Palírnu ve Skotsku vybudovala firma Forsyths. Po jejím vyzkoušení se palírna rozmontuje a ožije znovu v Číně. Více informací zde: https://www.bbc.com/news/uk-scotland-scotland-business-57825081.

Whisky Hammer prodává svůj podíl
Známý aukční server Whisky Hammer se dohodl se společností Rare Whisky Holdings z Hongkongu na prodeji svého 49% podílu. Tato transakce mimo jiné umožní vyplatit crowfundingové investory, kteří společnost před dvěma lety podpořili. Ti tak nyní dostanou 2,6 násobek vložených prostředků.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments