Whisky týdeník 40/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Známé whisky fórum vydává nový single cask Gold Cock. Bowmore opět spolupracoval s Aston Martinem. Courageous Spirits vydávají svou inaugurační whisky King’s Inch. Izraelští Milk & Honey nechali svou whisky zrát u Mrtvého moře. Kavalan představil whisky Triple Sherry Cask. Anglická palírna Bimber rozšiřuje edici Spirits of the Undeground. GlenAllachie vydává novou várku single cask whisky a nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Gold Cock 10yo RV VOC Pálava Finish

Gold Cock 10yo RV VOC Pálava Finish Nethar

Tento rok slaví whisky.nethar.cz, nejznámější české fórum o whisky, své desáté narozeniny. Při této příležitosti vzniklo unikátní single cask plnění české whisky Gold Cock.

Gold Cock 10yo RV VOC Pálava Finish je desetiletá whisky Gold Cock destilovaná v roce 2008. Od dubna do srpna letošního roku dozrávala v sudu po Ryzlinku vlašském z oblasti Pálava z vinařství Vinselekt Michlovský. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 61,8 %.

Celkem bylo vyrobeno 309 lahví této jedinečné whisky, která byla primárně určena pro členy Netharova fóra. Přibližně 100 lahví se však dostane do charitativní aukce, která proběhne v průběhu listopadu (více informací bude v samostatném článku). Zde si budete moci vydražit jednu z těchto lahví a zároveň tak přispět na dobrou věc.

Netharovo fórum mi otevřelo dveře do světa whisky. Jsem proto rád, že tamní komunita stále žije a že se jí podařilo, spolu s Mirkem Motyčkou, vytvořit tak skvělou whisky.


Bowmore Master Selection 21yo

Bowmore Master Selection 21yo

Palírna Bowmore a výrobce luxusních automobilů Aston Martin uzavřely v roce 2019 partnerství. Výsledkem této spolupráce byla třeba unikátní whisky Black Bowmore DB5 1964 (psali jsme zde) nebo limitovaný vzhled řady whisky pro bezcelní zóny (psali jsme zde). Nyní tu máme další whisky, která je výsledkem této spolupráce.

Bowmore Master Selection 21 Year Old je tvořena whisky, které zrály ve first-fill sudech po sherry Oloroso a Pedro Ximénez a whisky ze sudů, o nichž palírna nezveřejnila žádné informace. Poměr whisky ze sudů po sherry a tajných sudů, která je až 35 let stará, je pak určen zlatým řezem. Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 51,8 %. Na její tvorbě spolupracovali master blender palírny Bowmore Ron Welsh a vice president Aston Martin Marek Reichman.

Nová whisky bude dostupná v průběhu tohoto měsíce.


Inaugurační whisky King’s Inch

Inaugurační whisky King’s Inch

Společnost Courageous Spirits sídlící v Glasgow je producent ginu. V těchto dnech však představila svou inaugurační single malt whisky. Jedná se o poslední projekt známého whisky konzultanta Jima Swana, který zemřel v roce 2017.

Nová whisky King’s Inch je pojmenovaná po staré imperiální jednotce délky. Destilovaná byla z ječmene ze západního pobřeží Skotska. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 43 %. Ve whisky naleznete tóny vanilky, sušenek a čokoládového prášku.

Whisky se do prodeje dostane 15. listopadu. Dostupná by měla být u vybraných obchodníků a na stránkách společnosti Courageous Spirits.


Milk & Honey Apex Dead Sea

Milk & Honey Apex Dead Sea

Milk & Honey je první izraelská palírna whisky. V posledních letech zde probíhá program, který zkoumá vliv jednotlivých klimatických zón (kterých Izrael nabízí několik) na zrání whisky. Nyní přichází první výsledek tohoto výzkumu.

Whisky Milk & Honey Apex Dead Sea je výsledkem experimentu, v rámci kterého umístili 20 sudů whisky (po bourbonu, po červeném víně a STR) na střechu hotelu v blízkosti Mrtvého moře. V těchto extrémních podmínkách sudy strávily jeden rok (andělská daň byla 25 %). Poté se vrátily do skladiště palírny Milk & Honey a v červenci tohoto roku z nich byla nalahvována tato whisky s obsahem alkoholu 56,2 %. Ve whisky ucítíte tóny vanilky, čokolády či doutníků.

Tato whisky se stane součástí základní řady palírny. V první várce bylo vyrobeno 4 892 lahví. Podle zástupců palírny se nejedná o poslední experiment.


Kavalan Triple Sherry Cask

Kavalan Triple Sherry Cask

Whisky z taiwanské palírny Kavalan u nás patří mezi dostupné a celkem i dobře přijímané whisky. Nyní tato exotická palírna představila novou edici své whisky.

Jak už název napovídá, whisky Kavalan Triple Sherry Cask zrála ve třech typech sudů po sherry. Byly použity sudy po sherry Oloroso, Pedro Ximénez a Moscatel. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40 %. Ve whisky ucítíte tóny skořice, uzených švestek či citrusů.

Whisky bude dostupná na trzích ve Francii, Kanadě, Japonsku, Singapuru, Číně, Austrálii a Novém Zélandu. Cena bude 82,60 $.


Bimber Spirits of the Undeground

V květnu letošního roku, představila anglická palírna Bimber svou řadu Spirits of the Undeground. V rámci této edice by měly vycházet whisky věnované stanicím londýnského metra. Po první čtveřici single cask whisky věnovaných stanicím Waterloo, Baker Street, Kings Cross St Pancras a Oxford Circus (psali jsme zde), přichází další čtyři whisky.

Bimber Spirits of the Undeground

Druhá várka whisky z edice Spirits of the Undeground je věnovaná těmto stanicím:

  • Chancery Lane – sud po víně Madeira, 57,8 %
  • London Bridge – sud po portském, 58,7 %
  • Paddington – sud po sherry Pedro Ximénez, 58,9 %
  • Victoria – sud po žitné, 58,2 %

Whisky budou dostupné během listopadu formou ballotu na stránkách palírny Bimber. Cena za láhev bude 125 £.


Krátké zprávy

Nová značka blended malt whisky
Společnost Mossburn distillers představila novou značku skotských blended malt whisky. Caisteal Chamuis je blended malt whisky, která obsahuje single malt whisky z ostrovů Skye, Islay a Orknejí. Caisteal Chamuis 12 Year Old Sherry Barreled je blended malt whisky, pro jejíž výrobu byly použity single malt whisky z Islay a Orknejí.

GlenAllachie Single Cask
Palírna GlenAllachie představila šestici single cask whisky určenou pro Velkou Británii. Whisky jsou ve věku 12 až 32 let a byly lahvovány v sudové síle.

  • Sud #5856, Marsala barrel, 12yo, 58% abv., 99£
  • Sud #6896, Virgin oak barrel, 13yo, 58.3% abv., 105£
  • Sud #6611, Pedro Ximenez sherry hogshead, 14yo, 60.3% abv., 110£
  • Sud #868, Tawny Port pipe, 15yo, 60.7% abv., 115£
  • Sud #4465, Rioja wine barrique, 15yo, 60.5% abv., 115£
  • Sud #6495, Pedro Ximénez sherry puncheon, 32yo, 55.8% abv., 625£

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
2 let před

Zdravím Honzo u Bowmore počáteční cenu nevíte děkuji

Václav
2 let před

Děkuji za info uvidíme:)