Whisky týdeník 18/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Lagavulin a Nick Offerman vydávají svou druhou whisky. Nový Big Peat Peatrichor oslavuje deštivý Islay. Palírna Aber Falls vydává svou první whisky. Vychází čtvrtá edice irské whiskey Redbreast Dream Cask. Irská palírna Dingle přidává první whiskey do své základní řady. Londýnská palírna Bimber vydává Spirit of the Undeground. A nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Nick Offerman a Lagavulin

Lagavulin Offerman Edition: Guinness Cask Finish

Palírna Lagavulin se v roce 2014 spojila s hercem Nickem Offermanem, jehož postava je v seriálu Parks and Recreation proslulá svou láskou právě k whisky z této palírny. Výsledkem této spolupráce byla 11letá whisky Offerman Edition, která vyšla na podzim roku 2019 (psal jsem zde). Nyní palírna představila další whisky, která vznikla ve spolupráci s tímto hercem.

Nová whisky Lagavulin Offerman Edition: Guinness Cask Finish je 11letá single malt whisky, která 4 měsíce dozrávala v sudech po známém pivu (stoutu) Guinness. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Ve whisky naleznete tóny rašeliny, opáleného dřeva či pražené kávy.

Whisky je dostupná ve Spojených státech a za 750ml láhev dáte 79,99 $.


Nová limitovaná whisky Big Peat

Big Peat Peatrichor

Společnost Douglas Laing & Co. představila letošní letní limitovanou edici oblíbené blended malt whisky Big Peat, kterou tvoří pouze single malt whisky ze skotského ostrova Islay. Konkrétně se jedná o whisky z palíren Ardbeg, Bowmore, Caol Ila a Port Ellen.

Jméno nové whisky Big Peat Peatrichor odkazuje k zemité vůni, kterou cítíte, když déšť dopadá na vyprahlou půdu, a která se v angličtině označuje slovem petrichor. Připomíná tak deště na Islay a rčení „Dnešní déšť je zítřejší whisky.“ Nový Big Peat je lahvovaný v sudové síle s obsahem alkoholu 53,8 %. Není dobarvovaný, ani filtrovaný za studena.

Celkem bylo vyrobeno 5 190 lahví této whisky. Whisky je už nyní dostupná zde e-shopu Douglas Laing. Do dalších obchodů se dosune na konci května. Cena je 48 £.


První whisky z palírny Aber Falls

Aber Falls Inaugural Release

Palírna Aber Falls ze severního Walesu, začala s produkcí single malt whisky v roce 2018. Pro výrobu využívá pouze ječmen z Walesu a vodu, která proudí přes nedaleké stejnojmenné vodopády. Nyní tato mladá palírna představila svou první whisky.

Aber Falls Inaugural Release je NAS whisky, která zrála v sudech po sherry Pedro Ximénez, po víně a v nových dubových sudech. Whisky byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46 % a vytvořila jí Dr. Kirstie McCallum, master blender palírny Aber Falls.

Celkem bylo vyrobeno 2 000 lahví této whisky. Whisky je od pondělí dostupná na stránkách palírny. Cena je 45 £.


Redbreast vydává čtvrtý Dream Cask

Redbreast Dream Cask Oloroso Sherry Edition

Společnost Irish Distillers oznámila vydání již čtvrté edice své irské single pot still whiskey Redbreast Dream Cask.

Redbreast Dream Cask Oloroso Sherry Edition je 29letá whiskey, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu, sherry a portském. Poté dozrávala v jednom sudu (typ butt) po sherry z Jerez de la Frontera. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 51,2 %. Ve whiskey naleznete tóny lékořice, sušeného ovoce, tabákových listů nebo pomerančové marmelády.

Celkem bylo vytvořeno 924 lahví této whiskey. Pokud byste si tuto whiskey chtěli zakoupit, musíte se zúčastnit ballotu, určeného pouze pro členy věrnostního klubu Birdhouse, který se koná od 17. do 25. května. Jen když vás vylosují, budete mít možnosti si za 520 € tuto 500ml láhev koupit.


První core range whiskey z palírny Dingle

Dingle Single Malt

Irská palírna Dingle představila první whiskey ze své základní řady. Řadí se tak do skupiny irských palíren, které jsou schopny produkovat základní nabídku single malt whiskey s využitím pouze vlastního destilátu.

Dingle Single Malt je třikrát destilovaná whiskey, která zrála v kombinaci first-fill sudů po bourbonu (39 %) a po sherry (61 %). Whiskey je bez udání věku, většina destilátu ale zrála 6 až 7 let. Whiskey je lahvovaná s obsahem alkoholu 46,3 % a nabídne vám tóny limetkové kůry, máty či čerstvých hrušek.

Whiskey se nejdříve dostane k obchodníkům v Irsku. Cena bude 55 €.


Bimber a londýnské metro

Mladá londýnská palírna Bimber se spojila s organizací Transport of London, která je zodpovědná za dopravu v Londýně a společně vytvořily novou kolekci whisky nazvanou Spirit of the Undeground. Každá láhev z této edice předvede jednu z 270 stanic londýnského metra. Whisky v této edici budou vycházet postupně, vždy po čtyřech single cask plněních.

Bimber Spirit of the Undeground

První čtveřice whisky reprezentují stanice Waterloo, Baker Street, Kings Cross St Pancras a Oxford Circus. Všechny whisky byly lahvovány v sudové síle s obsahem alkoholu lehce přes 58 % a všechny zrály v sudu po bourbonu.

Od každé láhve bylo vyrobeno kolem 250 lahví. Whisky budou dostupné v průběhu měsíce zde, na e-shopu palírny Bimber. Cena za láhev bude 125 £.


Krátké zprávy

Palírna Brora ožila
Ikonická palírna Brora se po 38 letech probouzí. Palírna byla uzavřena v roce 1983. Od té doby se whisky z této palírny stala kultovní záležitostí. Nyní se v palírně, po tříleté rekonstrukci, opět rozjela výroba.

Destilérem na den
Mladá skotská palírna Annandale nabízí toto léto whisky fanouškům možnost pobytu v palírně v rámci služby Airbnb. Během třídenního pobytu si budete moci vyzkoušet práci v této palírně. Více informací zde.

Stávka v Chivas Brothers
Zaměstnanci společnosti Chivas Brothers odhlasovali stávku kvůli zvýšení platu. Stalo se tak poté co poslední nabídka mateřské společnosti Pernod Ricard, se dle mluvčích zaměstnanců, rovná zmražení mezd.

Naked Grouse se mění
Blended malt whisky Naked Grouse změní své jméno na Naked Malt. Spolu s novým jménem, dostane whisky i novou láhev. Ta bude odkazovat na ex-sherry sudy, ve kterých zrají složky této míchané whisky.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments