Palírna Lagavulin

Známou palírnu na ostrově Islay založil v roce 1816 John Johnston. Nelegální palírna zde však fungovala již od roku 1724. O rok později vznikla v těsném sousedství palírna Kildalton, která se v roce 1837 s palírnou Lagavulin spojila. Od roku 1890 byla whisky Lagavulin důležitou složkou míchané whisky White Horse.


Palírna Lagavulin

Výslovnost: lah•gah•voo•lin
Oblast: Islay
Založena: 1816
Majitel: Diageo
Kapacita: 2,6 mil. litrů
Web: https://www.malts.com/en-row/distilleries/lagavulin/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Lagavulin


Tu v roce 1890 vytvořil tehdejší majitel palírny Peter Mackie. Ten se také snažil získat sousední palírnu Laphroaig. Když se mu to nepovedlo a potřeboval další whisky do svého blendu, založil v roce 1908 v areálu palírnu Malt Mill, která měla kopírovat whisky Laphroaig. Záměr se včas zcela nepodařil. Přesto palírna fungovala až do šedesátých let, kdy byla uzavřena. Teď je zde má palírna Lagavulin návštěvnické centrum.

Lagavulin  je druhá nejprodávanější whisky z Islay, která svádí těsný souboj s palírnou Bowmore. (první je Laphroaig). Dalo by se říci, že tato palírna odstartovala, ke konci 90. let, vlnu zájmu o kouřovou whisky. V té době to byla nejprodávanější whisky z Islay. V minulosti však měla problém s uspokojením vysoké poptávky. Během propadu prodejů skotské whisky v 80. letech se v palírně pracovalo jen dva až tři dny v týdnu. Kvůli tomu pak chyběly zásoby starší whisky. Rostoucí zájem i zařazení whisky do edice Classic Malts nutí palírnu hledat způsoby jak, bez velkých investic, zvyšovat výrobu.

V palírně Lagavulin naleznete dva páry destilačních kotlů. Zvláštností je, že rektifikační kotle (druhá destilace) jsou vetší než surovinové (první destilace). Obvykle tomu bývá naopak. New make se většinou plní do ex-bourbon sudů. Těch v palírně leží 5 000. Zbytek sudů z palírny zraje na skotské „pevnině“.

Palírna také pomáhá odkrývat historii ostrova. Kousek od palírny leží na poloostrově zřícenina hradu Dunyvaig. Ve 14. a 15. století to bylo sídlo klanů Macdonaldů, Pánů ostrovů. Hrad sloužil jako ochrana před napadením ostrova z moře. V srpnu roku 2018 zde začal archeologický výzkum financovaný palírnou Lagavulin s cílem zjistit více o hradu a jeho historii.

Nabídka palírny není nijak široká. Základní plnění tvoří oblíbená 16letá whisky. Dále v základní řadě najdete Distiller’s Edition zrající v sudech po PX sherry. Pravidelně také vycházejí limitované edice 8leté a 12leté whisky v sudové síle (součást edice Special Release). Lagavulin se také v roce 2019 objevil ve známé edici whisky na motivy Hry o trůny.

Palírna Lagavulin
Palírna Lagavulin

Recenzované whisky:

Lagavulin 8 Year Old
Lagavulin 8 Year Old
Lagavulin 12 Year Old Special Release 2020
Lagavulin 12 Year Old Special Release 2020

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments