Recenze whisky Lagavulin 8 Year Old

V 90. letech byla whisky z palírny Lagavulin nejprodávanější single malt whisky z Islay. Nedostatek zásob, který způsobily výpadky ve výrobě během krizových 80. let, však v následujících letech způsobil, že se před palírnu dostaly Laphroaig a Bowmore. Aby toho nebylo málo, také pandemie covidu palírnu tvrdě zasáhla. Prodeje během roku 2020 spadly o 30 % a díky tomu se Lagavulin propadl až na čtvrté místo, když se před ní o pár tisíc lahví dostala palírna Ardbeg. Vedení palírny tak čeká nelehký úkol, dostat palírnu opět nahoru.

V základní řadě najdete whisky ve věku 8 a 16 let a poté Lagavulin Distiller’s Edition. Whisky Lagavulin je také každý rok součástí edice Special Release společnosti Diageo (recenzovali jsme zde). My se v dnešní recenzi podíváme na whisky Lagavulin 8 Year Old. Ta byla poprvé představena v roce 2016, u příležitosti oslav 200. výročí založení palírny. Její věk odkazuje na událost z roku 1880, kdy palírnu navštívil známý Alfred Barnard, jehož právě 8letá whisky v palírně okouzlila. Whisky zrála v refill sudech z amerického dubu a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 48 %.


Lagavulin 8 Year Old

Whisky: Lagavulin 8 Year Old (Whiskybase)
Palírna: Lagavulin
Region: Islay
Věk: 8yo
Síla: 48 %
Sudy: refill american oak
Koupit:
vzorek na DramRoom.cz
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: kouř, citrusy, pepř, med
Chuť: kouřová, sladká
Dozvuk: dlouhý, kouřový


Nikdy jsem nebyl žádný vášnivý fanda 16letého Lagavulinu. Jeho současný status nedostatkového zboží mne tak nechává celkem v klidu. Toto 8leté stáčení tak, hlavně v naší republice, nahrazuje nedostatkovou šestnáctku. Byl jsem tedy zvědavý, co na mě ve skleničce čeká. Zároveň jsem však neměl žádná velká očekávání.

Kouř. To je to jediné, co ze sklenky cítím, když si k ní poprvé přivoním. Po krátkém odvětrání se kouřová opona poodhrne a ukáží se sladké tóny doplněné citrusy a trochou pepře. Vůně není špatná, ničím extra však nezaujme. Chuť se nese ve stejném, sladce kouřovém, duchu. Whisky se příjemně pije a její ozvěny cítím v puse ještě hodnou chvíli.

Z whisky Lagavulin 8 Year Old zklamaný nejsem. Ničím speciálním mě sice nepřekvapila, ale jedná se o poctivou kouřovku, která si na nic nehraje a pokud víte co od ní chcete, nezklame vás. Půlku večera ji očichávat nebudu, ale vždycky si ji rád naleji, když budu mít chuť na trochu té rašeliny. Pokud jste měl někdo možnost ji porovnat s klasickým 16letým plněním, budu rád, když se o své zkušenosti podělíte v komentářích.

Poznámka na konec. Rozhodl jsem přidat k Petrovi, který u recenzí americké whiskey přestal používat bodové hodnocení. Ani u této whisky tedy nenajdete její obodování. Cílem našich recenzí je přiblížit vám určitou whisky a slovní zhodnocení to zvládne mnohem lépe než nějaká procenta. Budu rád, když se o váš názor podělíte v komentářích.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 10 Hodnocení: 4.2]
Whisky do recenze věnoval DramRoom.cz

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments