Recenze whisky Lagavulin 12 Year Old Special Release 2020

Palírna Lagavulin byla na skotském Islay založena v roce 1816. Poté, co palírnu získal Peter Mackie, se whisky z této palírny stala důležitou součástí míchané whisky White Horse. V součastnosti palírnu vlastní společnost Diageo a svádí těsný souboj s palírnou Bowmore o pozici druhé nejprodávanější sladové whisky z Islay. První pozici pevně drží palírna Laphroaig. Palírna sice nenabízí širokou základní řadu, ale její 16leté plnění patří do edice Classic Malts of Scotland, ve které jsou zastoupeny whisky (z palíren společnosti Diageo) ze všech oblastí Skotska.

Whisky Lagavulin se také pravidelně objevuje v limitované edici Special Release. Tuto edici vydává společnost Diageo již od roku 2002. V minulých letech tato edice obsahovala raritní whisky ze zaniklých palíren Brora či Port Ellen. V současnosti zde najdete whisky z palíren Caol Ila, Talisker, Cardhu, Pittyvaich a dalších. A právě na 12letou whisky z palírny Lagavulin se v dnešní recenzi podíváme.

Whisky Lagavulin 12 Year Old Special Release 2020 byla destilovaná v roce 2007. Zrála v sudech z amerického dubu a lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 56,4%. Whisky nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.


Recenze whisky Lagavulin 12 Year Old
Lagavulin 12 Year Old

Whisky: Lagavulin 12 Year Old Special Release 2020
Palírna:
Lagavulin
Region: Islay
Věk: 12yo
Síla: 56,4%
Sudy: refill American Oak
Koupit: kupte vzorek na DramRoom.cz

Vůně: kouř s táboráku, med, ananas, vanilka
Chuť: kouřová, sladká, trochu pepřová
Dozvuk: delší, kouřový se stopou sladkosti

Hodnocení: 87%


Kouř. Příjemný a intenzivní kouř. To bylo to první, co jsem ze skleničky cítil. Trochu jsem se bát, aby vyšší obsah alkoholu whisky neuzavřel, sudová síla však ve vůni nebyla znát. Přesto jsem jí ale musel dát trochu času. Nos si potřeboval zvyknout na kouřové tóny. Až poté jsem byl schopen nahlédnout za kouřovou oponu a to co jsem tam našel, nebylo vůbec špatné. Objevily se sladko-ovocné tóny. Výrazně jsem cítil ananas. V pozadí pak lehce med, vanilku a možná i trochu mořské slanosti. V chuti to bylo přesně naopak. Nejdříve se dostavila sladkost a po ní přišel náraz kouře. Vyšší procenta
alkoholu nebyla ani v chuti znát. Dozvuk byl delší. Kouřový.

Jedná o výbornou kouřovou whisky. Musím přiznat, že mne zaujala více jak klasické 16leté plnění. Jednu věc však whisky musím vyčíst. V chuti mi chyběla vyšší intenzita. U sudovky bych čekal, že jí budu mít plnou pusu. Tady jsem však měl pocit jisté naředěnosti. Whisky je díky tomu více pitelná, ale pokud zrovna máte chuť na hutnou kouřovou whisky, sáhněte raději třeba po Corryvreckanu. Jinak jde o skvěle vybalancovanou kouřovou whisky a já se těším, až ochutnám další kousky z této edice. Výsledek recenze whisky Lagavulin 12 Year Old Special Release 2020 je 87% (jak hodnotím).


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments