Palírna Cardhu

Palírnu Cardhu založil roku 1824 John Cumming. V roce 1884 pak na místě vzniká nová palírna, která nahrazuje tu původní. O 9 let později palírnu koupila společnost John Walker & Sons. V té době už byla whisky z palírny Cardhu jednou ze základní složek míchané whisky Johnnie Walker. Ve vedení palírny zůstala vdova po Johnu Cummingovi Helen spolu se svou snachou Elizabeth. Obě ženy se staly legendami skotské whisky. Díky dovednému vedení palírny si Elizabeth vysloužila přezdívku The Queen of the Whisky Trade (královna obchodu s whisky).


Výslovnost: car•doo
Oblast: Speyside
Založena: 1824
Majitel: Diageo
Kapacita: 3,4 mil. litrů
Web: https://www.malts.com/en-row/distilleries/cardhu/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Cardhu


V roce 1965 se single malt whisky Cardhu stala prvním vyzyvatelem palírny Glenfiddich a úspěchu její single malt whisky. Také šlo o první palírnu ze stáje společnosti DCL (původní John Walker & Sons), která otevřela návštěvnické centrum. Stalo se tak v šedesátých letech, kdy většina majitelů ještě vnímala své palírny jako továrny a chtěli chránit svá výrobní tajemství. Návštěvnické centrum v palírně Cardhu prošlo v roce 2020 velkou rekonstrukcí a představuje Speyside složku whisky Johnnie Walker. Ročně palírna přiláká 15 000 návštěvníků.

Na konci 90. let dosáhla spotřeba whisky Cardhu takových rozměrů, že začaly váznout dodávky. Majitelé palírny, společnost Diageo, se to rozhodli řešit svérázným způsobem. Single malt whisky přejmenovali na pure malt whisky a začali do ní přidávat další whisky z oblasti Speyside. Užívali přitom stejný design lahví. Tento krok vyvolal velkou vlnu  nevole napříč celým skotským whisky průmyslem. V roce 2003 byla nucena tuto praxi opustit a začala znovu vydávat klasickou single malt whisky.

Cardhu je třetí nejprodávanější single malt whisky společnosti Diageo (před ní jsou The Singleton a Talisker). Základní řadu tvoří whisky 12letá, 15letá a 18letá. Dále pak dvě whisky bez udání věku Amber Rock a Gold Reserve. Whisky z této palírny se také objevila v edici inspirované knižní a seriálovou sérií Hra o Trůny. Reprezentovala rod Targaryenů.

Palírna Cardhu
Palírna Cardhu

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Dvořáček
4 let před

Ahoj Honzo,
pro sběratele: Cardhu – Game of Thrones House Targaryen má shop Maneo – 1.690 Kč a Topalkohol – 1.990 Kč, mám je vše včetně Mortlach 15 y. Jinak vyšla nová anCnoc / Knockdhu / 125 th Anniversary, taky v Topalkoholu za 2.330 Kč.
Pěkný den.
Petr D.

JáraK
4 let před

Tak tomu tedy říkám propadnout koníčku 😅

Petr Dvořáček
4 let před
Reply to  JáraK

Ahoj Járo,
tato edice zase nebyla až tak moc drahá i když pro někoho může být nedostupná. Chtěl bych si pořídit ten komplet, co vydalo Diaego před svátky, ale ty ceny jsou o hodně vyšší, ale něco se dá koupit i u nás. Takže by jsme potřebovali mít plat Arabského šejka, pak by nebyl s ničím problém a sbírka by rychle rostla.
Hezký zbytek dne.
Petr D.

JáraK
4 let před

Hmmm 😊

Admin
4 let před

Díky za info.