Skotské palírny #29 – Mortlach [mort•lack]

Palírna Mortlach je nejstarší legální palírnou v Dufftownu v oblasti Speyside. Založena byla v roce 1823. V roce 1897 se v palírně zdvojnásobil počet kotlů na šest a v roce 1964 pak palírna prošla velkou rekonstrukcí. Palírna nemá návštěvnické centrum. Jediná šance jak se do palírny podívat je v květnu, během každoročního Speyside Whisky festivalu. I v tomto případě však člověk musí být rychlý, lístky jsou vždy skoro okamžitě vyprodány.


Palírna Mortlach

Oblast: Speyside
Založena: 1823
Majitel: Diageo
Kapacita: 3,8 mil. litrů
Web: https://www.malts.com/en-row/our-whisky-collection/mortlach/


Palírna používá tři páry destilačních kotlů, avšak s jednou zvláštností. Na páru číslo 3 funguje klasická dvojitá destilace. Se zbylými dvěma páry kotlů je to trochu komplikovanější. Destilát se po první destilaci rozdělí a zatím co v jednom kotli proběhne druhá destilace, v kotli jménem Wee Witchie proběhne druhá a také třetí destilace. Dalo by se tedy říci, že jedna třetina výsledného destilátu je destilovaná třikrát.

Současný majitel, společnost Diageo, využíval whisky z palírny Mortlach převážně do míchaných whisky. Hlavně pak do whisky Johnnie Walker. Single malt whisky se objevovaly velmi zřídka a i díky této nedostupnosti získala whisky Mortlach téměř kultovní status.


Skotské palírny

V dnešní době už je nabídka single malt whisky z palírny Mortlach větší. V roce 2018 palírna představila novou základní řadu, která se nyní skládá z 12leté Wee Witchie, 16leté Distiller’s Dram a 20leté Cowie’s Blue Seal. Nejmladší z nich zrála v sudech po bourbonu a po sherry, zbylé dvě zrály jen v sudech po sherry. V duty free obchodech pak najdete 14letou whisky Alexander’s Way. Whisky z palírny Mortlach také byla vybrána do řady whisky inspirované Hrou o Trůny.

Palírna Mortlach
Palírna Mortlach

Napříště ještě zůstaneme v oblasti Speyside a navštívíme palírnu Cardhu.


Čtěte také:

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.