Palírna Caol Ila

Palírna Caol Ila byla na ostrově Islay založena v roce 1846. Její název pochází z keltského označení průlivu. To právě proto, že leží na pobřeží u průlivu oddělující ostrovy Islay a Jura. Po vystřídání několika majitelů, skončila palírna v majetku společnosti DCL (dnešní Diageo). V roce 1972 byla kompletně zbořena a začala stavba nové palírny. Během této rekonstrukce byl také navýšen počet kotlů ze dvou na šest. Nová palírna zahájila výrobu v roce 1974.


Palírna Caol Ila

Výslovnost: cull eel•a
Oblast: Islay
Založena: 1846
Majitel: Diageo
Kapacita: 6,5 mil. litrů
Web: https://www.malts.com/en-row/distilleries/caol-ila/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Caol Ila


Ačkoliv je Caol Ila největší palírnou na Islay (produkce 6,5 milionu litrů čistého alkoholu ročně), byla dlouho ve stínu palírny Lagavulin (patřící stejnému majiteli) a společnost Diageo ji využívala pouze do svých blendů. Až zvýšená poptávka po kouřových whisky z ostrova Islay přiměla majitele v roce 2002 představit Caol Illu jako palírnu s vlastní řadou single malt whisky. Stále je však 85% produkce použito v míchaných whisky Johnnie Walker a dalších.

V roce 2022 se v palírně otevře nové návštěvnické centrum. Jde o součást investice společnosti Diageo do rozvoje turismu. Palírna byla vybrána, protože se jedná o jeden z pilířů whisky Johnnie Walker.

Whisky z palírny Caol Ila patří mezi ty lehčí Islay whisky. Je typická svou světlou barvou a kouřovými tóny ovoce a pepře.

Základní řadu palírny tvoří whisky Moch bez udání věku, dále whisky 12letá, 18letá a 25letá a pak Distiller’s Edition a Cask Strength v sudové síle. Palírna také občas představí limitovanou edici své nerašelinné whisky.

Palírna Caol Ila
Palírna Caol Ila

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments