Palírna Jura

Palírna Jura byla na stejnojmenném ostrově založena roku 1810. Podle historických záznamů tam však docházelo k nelegálnímu pálení již v 16. století. Mohlo by se tak jednat o nejstarší palírnu ve Skotsku. Oficiální palírnu založil Archibald Campbell, od kterého se, přes celou řadu dalších majitelů, dostala do rukou firmy James Ferguson & Sons. Stalo se tak v roce 1876. V roce 1901 však byla palírna zrušena.


Palírna Jura

Výslovnost: joo•rah
Oblast: Highland (Jura)
Založena: 1810
Majitel: Whyte & Mackay (Emperador Inc)
Kapacita: 2,4 mil. litrů
Web: https://jurawhisky.com/

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Jura


Palírna začala ožívat až v roce 1960, kdy jí zakoupila společnost Charles Mackinlay & Co. Ta palírnu zrekonstruovala a o tři roky později se výroba opět rozjela. Nakonec palírnu v roce 1993 získali Whyte & Mackay.

Právě ti učinili před necelými dvaceti lety důležité rozhodnutí. Přelít většinu whisky, zrající ve skladech palírny Jura, do vysoce kvalitních ex-bourbon sudů. Slibovali si od toho zvýšení kvality jejich whisky. Již po pěti letech se jejich rozhodnutí začalo vyplácet a prodeje začaly prudce růst. Za poslední dekádu o 150%. Dnes je Jura třetí nejprodávanější single malt whisky ve Velké Británii.

V následujících letech pak palírnu čeká renovace a rozšíření návštěvnického centra.

Další zajímavostí této palírny jsou kotle. Whisky je zde destilována v druhých nejvyšších kotlích v celém Skotsku. To dodává destilátu jemnou a lehkou chuť. V roce 2021 byly všechny čtyři kotle vyměněny.

Základní řada, která v roce 2018 prošla kompletní výměnou, se skládá z whisky Jura Journey (zrání v americkém dubu), 10leté, 12leté (obě zrající v sudech po oloroso sherry), Seven Wood (sedm typů francouzského dubu a ex-bourbon sudy) a 18leté whisky zrající v sudech po červeném víně. Všechny obsahují část whisky vyrobené z nakouřeného sladu.

V řadě určené pro bezcelní zóny naleznete čtveřici whisky, které dozrávaly v sudech po sherry Pedro Ximénez. Jsou to whisky The Sound, Ther Road, The Loch a The Paps.

Palírna Jura
Palírna Jura

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments